comScore

Galatasaray Galatasaray

Riva ve Florya ile Galatasaray kurtulacak mı?

20 Ekim 2016, Perşembe 15:38
Riva ve Florya ile Galatasaray kurtulacak mı?

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, 22 Ekim'de yapılacak olan kritik genel kurul öncesi FutbolArena'ya konuştu.

FutbolArena Özel - Galatasaray'da onay çıkarsa Riva ve Florya arazileri Gayrimenkul ortaklığı ile kullanılacak. Bu projeyle Galatasaray'ın borçlarından kurtulması öngörülüyor. 

22 Ekim'de yapılacak kritik oylama öncesi projeyi Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ile konuştuk. 

Proje ne, Galatasaray'ın kasasına ne kadar para girecek, Ünal Aysal'ın projesiyle Dursun Özbek'in projesi aynı mıydı? 

Bu sorulara Galatasaray Divan Kurulu Başkanı yanıt verdi. Hemen belirtelim Riva-Florya ile ilgili uzun vadede gelir beklentisi 500 milyon Dolar. Bu Özbek'in açıkladığı hedef. 

GALATASARAY DARBOĞAZDAN RİVA VE FLORYA İLE ÇIKMAYI HEDEFLİYOR 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, 22 Ekim'de Genel Kurul'a onay için sunacağı proje nedir?

İrfan Aktar: Galatasaray'ın 1967'de Suphi Batur başkanın döneminde alınan 22 dönüm Florya arazisi ve 1976 Selahattin başkanın döneminde alınmış olan 1175 dönümlük Riva arazisi. Galatasaray'ın birikmiş banka ve piyasa borçları var. Sportif gelirlerle bu borcu kapatma imkanı yok. Bu amaçla başkan ve yönetim kurulu mevcut gayrimenkulleri değerlendirerek bu darboğazdan çıkmayı planlıyorlar. 

GENEL KURUL “EVET” DERSE PROJE BAŞLAYACAK 

Genel Kurul'da “evet” denirse proje hayata geçiyor…

İrfan Aktar: Evet öyle olacak. Aksi durumda proje hayata geçmeyecek. TOKİ'nin kuruluşu Emlak Konut'la bir protokol var ama eğer “hayır” kararı çıkarsa geçersiz sayılacak. Çünkü o protokol genel kurulun onayına bağlı. 

PROJE BAŞLARSA GALATASARAY 40 MİLYON DOLAR FAİZDEN KURTULABİLİR

Galatasaray Genel Kurulu bu projeye “evet” derse kasasına ne kadar para girecek?

İrfan Aktar: Yapılmış olan sözleşme, Galatasaray'ın problemi olan borçlar nedeniyle yılda 40 milyon dolar olan faiz artı kur farkını telafi edecek şekilde, daha ileri tarihlere yayma imkanı sağlayabilir. Bu sözleşmeyle Galatasaray bu konuda rahatlayabilir. Projenin gelişmesine bağlı olarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. 

500 MİLYON DOLAR GELİR BEKLENİYOR 

Bu projeyle Galatasaray, 300 ya da 500 milyon Dolar'ın sahibi olacak diyemiyor muyuz?

İrfan Aktar: Riva'ya başladığınız zaman 850 konutluk projeydi. Belki şimdi bu 2-3 etaba bölünecek. Birinci etaptaki satışlarla, ikinci etaptaki satışlardan gelecek gelirler farklı olur. Artan trendlere göre yeni fiyatlar belirlenebilir. O günün koşullarında farklılık gösterir. Bugünden şu kadar gelir gelecek demek doğru olmaz ama Dursun Özbek'in uzun vadeyle ilgili Divan'da verdiği rakam 500 milyon dolara kadar çıkabilir. 

ÜNAL AYSAL'IN PROJESİYLE ÖZBEK'İN PROJESİ AYNI MI?

Ünal Aysal da benzer bir projeyi yapmak mı istedi? 

İrfan Aktar: Ünal Aysal, sadece Riva'yla ilgili bir geliştirme yapmak istedi. Ancak bu geliştirmeyi Galatasaray'ın kuracağı bir gayrimenkul ortaklığında yaparak, halka açılarak yapmak istiyordu. O başka bir senaryoydu. Bunu Genel Kurul'a getirmedi. Divan Kurulu toplantısına bu önerisini getirdi. Bu konuyla ilgili Genel Kurul'a gitmek istediğini söyledi. Ancak Divan toplantısında üyelerin olumsuz görüşü sonrası Genel Kurul'a götürmedi. 

AYSAL İSTESEYDİ GENEL KURUL'A PROJEYİ SUNABİLİRDİ

Sonuçta bu projeyi Galatasaray Genel Kurulu'nda oylamaya sunabilirdi? 

İrfan Aktar: Evet bunu Genel Kurul'a götürebilirdi. Yanlış yorumlanan, karıştırılan bir durum var. Divan Kurulu, kulübün en üst danışma kurulu. Bu kurulla, Genel Kurul'u karıştırmamak lazım. Nihai kararı verecek olan Genel Kurul'dur; Divan Kurulu değil. O gün Divan'ın olumsuz görüşü sonrası Ünal Aysal belki aceleci davrandı ve Genel Kurul'a götürmedi ama tercih, takdir onundu. (Bu arada Divan'dan çıkan olumsuz görüş sonrası Ünal Aysal, kulübü seçime götürme kararı almış ve aday olmamıştı. Yerine Duygun Yarsuvat başkanlık koltuğuna oturmuştu.)

Röportaj: Aydın Cingöz 

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.