comScore

Galatasaray Galatasaray

Referandum 2017 tarihi - Galatasaray Fenerbahçe derbisi referandum tarihinde mi oynanacak?

10 Şubat 2017, Cuma 16:21
Referandum 2017 tarihi - Galatasaray Fenerbahçe derbisi referandum tarihinde mi oynanacak?

Süper Lig'de Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbinin tarihinin anasaya referandumunun yapılması plananan tarihle aynı güne denk gelmesi büyük ihtimal. Galatasaray Fenerbahçe derbisi referandum tarihinde mi oynanacak? Referandumla ilgili son dakika açıklaması.

FutbolArena - Türkiye'de yapılacak olan Anayasa referandumuyla ilgili başbakanlıktan açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6771 Sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"nun, Anayasa'nın 175'inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince halkoyuna sunulmak üzere, yayımlanması için Başbakanlığa gönderildiği bildirildi. Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını takip eden 60 gün sonraki ilk pazar günü referandum yapılacak.


Anayasa referandumu ne zaman? Anayasa referandum tarihi


TRT Haber'e konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandumun ne zaman yapılacağını açıkladı. Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

"Cumhurbaşkanının KHK'larla halkı yöneteceği de abartılı bir çarpıtma. Cumhurbaşkanına meclisi fesetme yetkisi verilmiyor. Halkın gözüne baka baka yalan söyleniyor. Cumhurbaşkanımızın bir tereddütü yok. Referandum tarihi 16 Nisan olarak görülüyor."
 

Galatasaray - Fenerbahçe derbisi ne zaman? GS FB derbi tarihi


Spor Toto Süper Lig'in 28. haftasında oynanacak olan Galatasaray - Fenerbahçe derbisinin 16 Nisan'da oynanması planlanıyordu. 16 Nisan Pazar günü Türk Telekom Arena'da oynanması planlanan Galatasaray Fenerbahçe derbisinin referandum gününde oynanma ihtimali oldukça düşük. Referandum 16 Nisan'da yapılırsa, Galatasaray Fenerbahçe derbisinin günü de değişebilir. 
Süper Lig'de 28. hafta maçları 14-15-16-17 Nisan tarihlerinde oynanacak. UEFA Avrupa Ligi'nde de o hafta çeyrek final maçları oynanacak. Fenerbahçe, Krasnodar'ı eledikten sonra karşısına çıkan rakibi de elerse fikstürü iyice sıkışacak. Konuyla ilgili son kararı TFF verecek.
 

Fenerbahçe - Galatasaray derbisi


Fenerbahçe-Galatasaray derbisi veya diğer adıyla Kıtalararası Derbi, İstanbul merkezli iki Türk spor kulübü olan Fenerbahçe ile Galatasaray'ın futbol takımlarının karşılaştığı maçları tanımlayan bir ifadedir. Süper Lig'de mücadele eden iki takımdan Fenerbahçe iç saha maçlarını Kadıköy'deki Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda oynarken, Galatasaray'ın iç saha maçlarına Sarıyer'deki Türk Telekom Arena ev sahipliği yapmaktadır.

1905'te kurulan Galatasaray ile 1907'de kurulan Fenerbahçe ilk olarak 17 Ocak 1909 tarihinde, özel bir maçta karşı karşıya geldi. Union Club Sahası'ndaki bu ilk maç 2-0'lık Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanmıştı. İstanbul Futbol Ligi kapsamında, 9 Ocak 1910'da oynanan ve iki takım arasındaki ilk resmî maç olma niteliği taşıyan ikinci maç, Galatasaray'ın 3-0'lık galibiyetiyle sona erdi. 1914 yılına kadar oynadığı tüm maçları rakibinden gol yemeden kazanmayı başaran Galatasaray, 4 Ocak 1914'teki 4-2'lik maçta ilk mağlubiyetini aldı. İki takım arasında günümüze kadar oynanan 384 maçın 150'sinde kazanan taraf Fenerbahçe, 127'sinde Galatasaray olurken, 107 maç beraberlikle sonuçlandı. 12 Şubat 1911'deki 7-0'lık maç Galatasaray'ın, 6 Kasım 2002'deki 6-0'lık maç ise Fenerbahçe'nin aldığı en farklı galibiyetti. İki takım en son 26 Mayıs 2016 tarihinde, 2016 Türkiye Kupası Finali'nde Antalya Arena'da karşı karşıya geldi. Maçı 1-0 kazanan Galatasaray kupanın da sahibi oldu.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)