comScore

Recep Tayyip Erdoğan nerede oy kullandı? Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimle ilgili ne dedi?

24 Haziran 2018, Pazar 14:46
Recep Tayyip Erdoğan nerede oy kullandı? Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimle ilgili ne dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu kullandı. AKP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, oy kullanım sonrası açıklamalarda bulundu. Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleriyle ilgili neler dedi? Erdoğan'ın seçim sözleri. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi oy verme işlemi son dakika haberleri.

FutbolArena - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi için oyunu kullandı. Yeniden aday olan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu kullanacağı İstanbul Üsküdar'daki Saffet Çebi İlkokulu'na geldi ve oyunu kullandu. Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçimi ile ilgili sözleri!
 

Recep Tayyip Erdoğan oyunu kullandıktan sonra neler dedi?


Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar'da oy kullandıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.yaptı. Recep Tayyip Erdoğan seçin sonucunun ülkeye hayırlı olmasını diledi. Recep Tayyip Erdoğan, "Şu an itibarıyla 150'yi aşkın seçmenin oy kullandığını öğrendik. Türkiye genelinden aldığım bilgiler katılımın yüksek olduğunu söylüyor. Son seçimlerde yüzde 85'i aşan katılımın Türkiye'deki demokrasinin olgunluğun ne denli ileride olduğunu gösteriyor. Fakat bu seçimin bir başka özelliği var. Bu seçimle beraber Türkiye adeta demokratik bir devrimi gerçekleştiriyor. Başkanlık sistemine geçişimiz, ilk defa tabii ki bizlere nasip oluyor. Artık Türkiye, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmada çıtayı ciddi manada yükseltiyor" diye konuştu.
 

24 Haziran seçiminde oy verme işlemi ne zaman bitecek? Seçim yasağı kalktı mı?


Türkiye'de Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi başladı. Saat 08:00'da başlayan oy verme işlemi saat 17:00'da tüm yurtta tamamlanmış olacak. Saat 17:00'dan sonra oylar sayım aşamasına geçecek ve saat 19 sularında seçim yasakları kalkacak. Bu doğrultuda ilk sonuçlar doğu illerinden gelmeye başlayacak.OY KULLANIRKEN GEREKLİ EVRAKLAR >>  
SOSYAL MEDYADA SEÇİM GÜNÜ HEYECANI

 

Nasıl oy kullanabilirim? Oy kullanırken ne yapmalıyım?


Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan resmi açıklamada oy kullanma işlemi sırasında yapılacaklar şöyle anlatıldı: 

1- TC Kimlik numarası taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz gerekir. 

Not: Üzerinde T.C kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır. 

2- Oyunuzu kullanmadan önce kimlik belgenizi ve varsa seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu görevlisine verin. Adınız sandık seçmen listesinde bulunduktan ve kimlik bilgileriniz kontrol edildikten sonra oy kullanacaksınız. 

3 - Sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte, size verilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü alarak oy verme kabinine girin. Tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suratiyle mührü basın. 

4 - Mührün kurumasını bir müddet bekledikten sonra birleşik oy pusulalarını yazılı alan dışa şekilde ayrı ayrı katlayıp aynı zarfa koyun. 

5 - Kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat atın, Evet/Tercih mührünü sandık kuruuna steslim edin. 

6 - Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın ve kimlik kartını alın.


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)