comScore

Real Madrid Real Madrid

Real Madrid'in durdurulamayan yükselişi!

30 Kasım 2018, Cuma 18:07
Real Madrid'in durdurulamayan yükselişi!

33 lig şampiyonluğu ve 7 Şampiyonlar Ligi Kupası olmak üzere 100'e yakın kupayı müzesine götüren Real Madrid, yeşil sahadaki performansını özellikle son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımlarla finansal tablolara da taşıyarak Avrupa futbol endüstrisinin en dikkat çeken başarı öykülerinden birine imzasını attı.

FutbolArena - 1990'lı yıllardan itibaren, hem spor kulübü hem de pazarlama odaklı global bir ticari işletme mantığıyla faaliyetlerini sürdüren La Liga temsilcisi Real Madrid, bugün gelinen noktada 2,9 milyar Euro'luk şirket değeri, 700 milyon Euro'ya yakın geliri ve 1,2 milyar Euro'luk marka değeri ile Avrupa futbolunun en güçlü aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta. EkoLig, dünya ve Türk futbolunun ekonomik nabzını tutarken, Real Madrid'in durdurulamayan yükselişini de ele aldı.

GELİRLERİ GÜNDEN GÜNE ARTIYOR


20 YILDA %11 BÜYÜME

1998 yılında 118 milyon Euro olan geliri bugün 675 milyon Euro'yu geçen Real Madrid, son 20 yıl boyunca yılda ortalama %11 oranında büyüme kaydetmiştir. 11 yıllık Deloitte Para Ligi birinciliğini 2015-2016 sezonunda Manchester United'a kaptırmış olsa da son 10 yıldır dünyanın en fazla kazanan 3 takımından biri olan eflatun beyazlılar, en fazla ticari gelirlerini artırmıştır. 20 yıllık süreçte, ticari gelirlerinin toplam gelirleri içerisindeki payı %26'dan %45'e yükselmiştir.

SPONSORLARDAN DEV GELİR

Sadece forma ve sportif ekipman üreticisi Adidas'tan (sezon başına 45 milyon Euro) ve forma göğüs sponsoru Emirates Havayolları'ndan (sezon başına 70 milyon Euro) eldeettiğisponsorluk geliri, kulübün 301,4 milyon Euro'luk ticari gelirlerinin %38'ine denk gelmektedir.

2016-2017 futbol sezonunda futbol ve basketbol branşları için 60'dan fazla şirketle iş ortaklığına imza atan Real Madrid, Nivea, Hankook, Caixa Bank, Hugo Boss gibi markalarla global anlaşmalar yaparken, Telefonica, Yili, Kellogg's, STC gibi markalarla bölgesel pazarlara yönelik sponsorlukları tercih etmiştir.

YILDA 3 MİLYONA YAKIN FORMA SATIŞI

Dünyanın her yerinde destekçisi bulunan Real Madrid, yılda 3 milyona yakın forma satışı gerçekleştirmektedir. 90'dan fazla ülkede lisanslı ürün satışı olan Real Madrid'in sadece İspanya'da yer alan 9 Real Madrid-Adidas mağazasında her yıl 5 milyondan fazla kişi alışveriş yapmaktadır.

ngiltere, Portekiz, Japonya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde kulüp mağazaları bulunan İspanyol ekip, teknik sponsoru Adidas haricinde 150'den fazla yerel ve global marka ile çalışmaktadır. Tekstilden koleksiyon ürünlerine, aksesuardan mutfak malzemelerine kadar 7.100 çeşidin bulunduğu bu mağazaların haricinde internet üzerinden ve kulübün mobil uygulaması üzerinden de ürün satışları gerçekleşmektedir.

SEYİRCİ YALNIZ BIRAKMIYOR

Real Madrid'in güçlerinden bir diğeri de taraftarlarının her maç stadı doldurması.

Son dakika Real Madrid Haberleri FutbolArena'da.

FutbolArenaakşam haberleri turu (20 Mayıs 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.