comScore

Real Madrid Real Madrid

Cristiano Ronaldo 5. kez Ballon d'Or kazandı!

07 Aralık 2017, Perşembe 22:27
Cristiano Ronaldo 5. kez Ballon d'Or kazandı!

Cristiano Ronaldo 2017'nin en iyi futbolcusu seçildi ve 5. kez Ballon d'Or'u kazandı.

FutbolArena - Cristiano Ronaldo bir kez daha Lionel Messi'yi geçti. Geçen sezon da Ballon d'Or ödülünü kazanan Real Madrid'in yıldızı Cristiano Ronaldo 2017'de de bu ödülü kazandı. 

Real Madrid ile hem La Liga, hem Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu hem de Süper Kupa şampiyonluğunu kazanan Cristiano Ronaldo 2016'nın ardından 2017 ödülünü de kazandı.


En çok Ballon d'Or kazanan futbolcular


Cristiano Ronaldo böylece 5. kez Ballon d'Or'u kazanırken Lionel Messi'yi de yakalamış oldu. Messi de bu ödülü daha önce 5 kez kazanmıştı. 
Ronaldo ve Messi bu ödülü en çok kazanan futbolcular olurken bu ikiliyi 3'er kez kazanan Johan Cruyff, Michel Platini ve Marco van Basten takip ediyorlardı.


Ballon d'Or ödülü nedir?


Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen "Ballon d'Or" ("Altın top"), her yıl, bir önceki sezonda yerel ligler ve kıta kupalarında en başarılı performansı gösterdiği birçok spor yazarının oylaması ile kabul edilen oyuncuya verilen ödüldür. Ödül fikri, ilk kez 1956 yılında Fransız futbol dergisi France Football başyazarı Gabriel Hanot'un iş arkadaşlarından yılın en iyi futbolcusunu oylamalarını istemesiyle ortaya çıkmıştır. 1956 yılında ödülü ilk kazanan kişi Blackpool futbolcusu Stanley Matthews oldu.

İlk olarak gazetecilerin sadece Avrupa kulüplerinde oynayan Avrupalı oyunculara oy vermesine izin verilmişti. Bu nedenle Avrupa'da oynanayan fakat Avrupalı olmayan Diego Maradona ve hem Avrupalı olmayıp hem de Avrupa'da futbol oynamayan Pelé gibi oyuncular bu ödüle aday olamadı. 1995 yılında bir Avrupa kulübünde oynayan fakat Avrupalı olmayan oyuncuların da ödüle aday olmasına izin veren bir kural değişikliği yapıldı. Bu değişikliğin ardından aynı yıl, Milan'da oynayan Liberyalı George Weah ödülü kazandı ve Avrupa dışından ödül kazanan ilk oyuncu oldu. 2007 yılında dünya genelindeki tüm oyuncuların ödüle aday olabilmesi sağlandı ve oy veren gazeteci sayısı da artırıldı. Ödül, 2006 yılında 52 Avrupalı gazetecinin oylarıyla belirlenirken; 2007 yılı birincisi, dünya çapında 96 gazetecinin oylarıyla seçildi.

Dünyadan futbol olayları için Dünyadan Futbol Haberleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!