comScore

Prompter ne işe yarar? Suflör nedir? Prompter nedir?

04 Haziran 2018, Pazartesi 11:58
Prompter ne işe yarar? Suflör nedir? Prompter nedir?

Prompter nedir aramaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'daki mitinginin ardından iftar sonrasındaki konuşma esnasında sıkça sorgulanmaya başladı. Peki Prompter nedir? Prompter ne işe yarar? Cevaplar haberimizde. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesinde Diyarbakır'da katıldığı mitingin ardından iftar yemeğine aktılması sonrasında yemeğin ardından konuşmasını sürdürürken prompter cihazı arızalandı. Prompter cihazının arızalanması üzerine Prompter kelimesi bir anda sosyal medya ve internet ortamında gündem oldu. Prompter nedir? Prompter ne işe yarar? diye merak edinler için suflör anlamına gelen Prompter'ın kelime anlamı dışında yine aynı şekilde Suflör nedir? sorusu hakkında tüm bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


Prompter nedir?


1. Kamera 2. Gölgelik 3. Sufle monitörü 4. Işın ayırıcı cam 5. Çekim görüntüleri 6. Sufle metni
Prompter, kamera önüne yerleştirilerek, çekimi yapılan kimseye yazılı veya görüntülü hatırlatmalar yapan elektronik suflör. Aslen "ortaya çıkarmak, cesaretlendirmek" anlamlarında kullanılan İngilizce "prompt" sözcüğü, 15. yüzyıldan itibaren sufle yapmak anlamında da kullanılmaya başlanmıştır.

PROMPOTER NE İŞE YARAR?

Prompter, konuşmacıya profesyonel bir konuşma sağlar. Örneğin Başbakan Ahmet Davutoğlu (AKP- AK Parti), Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan veya Kemal Kılıçdaroğlu (CHP- Cumhuriyet Halk Partisi) konuşma yaparken kendilerine konuşmalarını hatırlatacak şekilde konuşma metinlerini bir ekran üzerinden görürler.

AYRINTILI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)