comScore

Liverpool Liverpool

Premier Lig'de Klopp rüzgarı!

27 Eylül 2016, Salı 19:32
Premier Lig'de Klopp rüzgarı!

Premier Lig'de geride kalan 5 haftada herkes Pep Guardiola'yı konuşsa da Jürgen Klopp sağlam adımlarla ilerliyor.

FutbolArena Analiz - Premier Lig'de bu sezon, tarihi bir rekabet yaşanıyor. Dünyanın en iyi teknik direktörleri olarak gösterilen isimler Premier Lig'de çalışırken, şampiyonunun kimin olacağı büyük bir merak konusuydu. 

Sezona mükemmel bir giriş yapan ve Manchester United'ı deplasmanda yenen Pep Guardiola, tüm övgüleri toplasa da sağlam adımlarla ilerleyen ve çok iyi bir futbol oynayan Jürgen Klopp adından söz ettirmeye başladı. 
DEPLASMAN VE DEV MAÇLARA RAĞMEN...

Jürgen Klopp rakiplerine nazaran çok daha kısıtlı imkanlarla kadro kurmasına rağmen bugün itibariyle Premier Lig'de en iyi futbol oynayan iki takımdan biri.

Pep Guardiola Manchester City'de ve Mourinho United'ta yaklaşık 180 milyon euroluk transfer gideri doğururken, Conte Chelsea'de ve Wenger de Arsenal'de yaklaşık 100 milyon euro transfer gideri yaptılar. 

Jürgen Klopp ise Liverpool'da 80 milyon euroluk transfer yaparken, 80 milyon euroluk da satış yaptı ve hiç transfer gideri yaratmadan, 0 harcama ile kadro kurdu.

Sadio Mane ve Wijnaldum gibi yıldızlar transfer eden Klopp, Benteke, Ibe ve Allen gibi yıldızlarını da sattı ve aldığı kadar satış yaparak kulübü zarara uğratmadı. Buna rağmen de Premier Lig'in en iyi futbol oynayan takımlarından birini kurdu.

KLOPP PASTA GUARDİOLA'YI BİLE GEÇTİ!

6. Haftası geride kalan Premier Lig'de Liverpool ilk 3 haftayı deplasmanda oynadı. Bunun sebebi Liverpool'un stadı Anfield'in bakımda olmasıydı. Kapasitesi 8 bin kişi daha yükseltilen ve 54 bin kişiye yükseltilen Anfield'ten uzak kazan Liverpool, 6 haftalık sürede Arsenal, Tottenham ve Chelsea gibi dev takımlarla deplasmanda oynadı. Arsenal ve Chelsea'yi yenen Liverpool, Tottenham ile de berabere kaldı.

Sahasında Leicester City ve Hull City'i farklı yenen Liverpool tek mağlubiyetini ise yoğun yağış altında oynana Burnley deplasmanında aldı.

Premier Lig'in ilk 6 haftasında 4 dev ile karşılaşan ve bunların 3'üyle deplasmanda oynayan Liverpool buna rağmen ligin ilk 6 haftasında en çok pas deneyen ve en çok isabetli pas yapan takım oldu.

Klopp bu konuda uzman kabul edilen Pep Guardiola'nın takımı Manchester City'nin önünde zirvede yer aldı. 

Pep Guardiola ise topa hakimiyet konusunda %64'lük oranla Liverpool'u geçti.

Bu iki ekip, Premier Lig'in hakimiyet istatistiklerinde ilk 6 haftanın lideri konumunda.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!