comScore

Portekiz'in yenilmezlik serisi kaç maça çıktı?

11 Temmuz 2016, Pazartesi 09:26
Portekiz'in yenilmezlik serisi kaç maça çıktı?

EURO 2016 finalinde Fransa'yı geçerek, şampiyonluğa uzanan Portekiz bu turnuvada yenilmezlik serisini 11 maça çıkardı.

FutbolArena Detay - Tarihinde ilk kez büyük bir turnuvada A Milli Takım düzeyinde şampiyonluğa ulaşan Portekiz, Fransa maçıyla birlikte Avrupa Şampiyonalarında yenilmezlik serisini 11 maça taşıdı. Portekiz şuanda bu organizasyonda halen süren en uzun yenilmezlik serisine sahipken, gözünü rekora dikti. Avrupa Şampiyonaları tarihinde en uzun süre maç kaybetmeyen ülke İspanya. Boğalar, Hırvatistan karşılaşmasına kadar 14 maç hiç yenilmemişti. İspanya ve Portekiz'den sonra en uzun süre maç kaybetmeme serisi ise 10'ar mücadele ile İngiltere, Almanya, İtalya ve Hollanda'ya ait. İngiltere'nin serisi 2016, Almanya'nın ki 1984, İtalya'nın ki 1988 ve Hollanda'nın ki de 1996'da bozulmuştu.

Portekiz'de 5 oyuncu tarihe geçti
EURO 2016'da mutlu sona ulaşan Portekiz'de 5 isim için bu şampiyonluk daha farklı bir anlam taşıdı. Portekiz'in kadrosunda yer alan isimlerden Danilo, Eder, Nani, Pepe ve William Carvalho, Avrupa'da doğmayıp bu turnuvada şampiyonluk yaşayan isimler olarak dikkat çektiler. Bu 5 futbolcudan önce aynı başarıyı gerçekleştiren 6 oyuncu daha var. O isimler şöyle; Desailly, Karembeu, Tigana, Van't Schip, Vieira ve Senna.

Bu arada Portekiz kadrosunda yer alan futbolculardan Jose Fonte, Raphael Guerreiro ve Danilo Pereira kariyerlerindeki ilk şampiyonluğu yaşadılar. Portekiz'in başında çıktığı 13 resmi maçta da kaybetmeyen Fernando Santos, kariyerindeki teknik direktör olarak 6.kupasını kazanırken bunu milli takımlar düzeyinde ilk kez başardı. 62 yaşındaki çalıştırıcının teknik direktör olarak son kupası 2001-2002 sezonunda AEK Atina'nın başında Yunanistan Kupası şampiyonluğu.

FutbolArenaHaber Turu (13 Şubat 2020)