comScore

Politika faizi nedir? Politika faizi ne demek? (Politika faiz oranları)

14 Eylül 2018, Cuma 14:04
Politika faizi nedir? Politika faizi ne demek? (Politika faiz oranları)

Politika faizi nedir? Politika faizi ne anlama gelir? Politika faizinin avantajları ve dezavantajları, politika faizi hakkında bilmeniz gerekenleri politika faizi hakkında hazırladığımız haberin devamında bulabilirsiniz. 

FutbolArena - Son günlerde Türkiye ekonomisinde yaşanan hareketlenme nedeniyle vatandaşlar da bu alanda yoğun bir şekilde araştırma yapmaya başladı. Bu gelişmenin ardından merak edilen konuların başında politika faizi geliyor. Peki politika faizi nedir? Politika faizi ne anlama geliyor? Politika faizi hakkında merak ettiklerinizi Politika faizi ile ilgili hazırladığımız haberin devamında bulabilirsiniz. 


Politika faizi nedir?


Politika faizinin değeri ekonomiyi ve özellikle bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını etkiler. Şöyle ki Merkez Bankası, aylık olağan toplantısı sonrası para politika faiz oranını yükseltme kararı alırsa, Merkez Bankasından borç para alacak bankalar, açıklanan yüksek politika faizine göre ödeme yapacaktır. Bankalar, bu yüksek faiz sonrası kredi faizlerini, mevduat faizlerini yükseltecektir. Yine yüksek faizden dolayı bankalar, Merkez Bankasından daha az fon satın alacağı için kredi toplam tutarı azalacak ve o da ekonominin durgunlaşmasına neden olacaktır. Yine politika faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurunun düşmesine neden olacaktır. Politika faizinin düşürülmesiyle bu sefer bankalar, düşük faizle daha fazla borç para talebinde bulunacak. Bu da kredi toplam tutarını yükselteceği için ekonomi de canlılık oluşacaktır. Ayrıca bankalar, düşük faizli fon aldıkları için maliyetleri düşecek ve bu da kredi, mevduat faizlerine yansıyıp faizin düşmesine neden olacaktır. Politika faizinin düşmesi de döviz kurunun yükselmesine neden olur.
 

Faiz oranları nedir?


13 Eylül 2018 tarihinde toplanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75'ten yüzde 24'e yükseltilmesine karar verdi. Böylece 1 haftalık borç verme faiz oranı yüzde 24 olarak belirlendi. Para Politikası Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 25 Ekim 2018 günü gerçekleştirilecek.

FAİZ YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Mayıs 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.