comScore

Galatasaray Galatasaray

'Papen Mustafa' futboldan kopamıyor

06 Ocak 2017, Cuma 13:08
'Papen Mustafa' futboldan kopamıyor

Galatasaray'ın eski golcülerinden Mustafa Kocabey, futboldan kopamadığını söyledi.

FutbolArena - Galatasaray'ın eski futbolcularından "Papen Mustafa" lakaplı Mustafa Kocabey, 43 yaşında futbola yeniden döndü. Amatör Lig takımlarından Ayvacık Belediyespor ile anlaşan Mustafa Kocabey, futboldan kopamadığını söyledi.

Mustafa Kocabey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 kez Dardanelspor'a transfer olduğunu, bu kez Çanakkale 1. Amatör Lig'de mücadele veren Ayvacık Belediyespor için Çanakkale'ye geldiğini kaydetti.
Çanakkale'ye yıllar sonra yeniden gelmesi nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade eden Mustafa, şöyle konuştu:

"Bu kez Ayvacık gibi güzel bir ilçeye geldim. Burada uzun yıllardır süren dostluklarımız vardı. Saffet Aksoy arkadaşım buraya gelişime çok ön ayak oldu. Ayvacık Belediye Başkanımız Mehmet Ünal Şahin de çok destek verdi ve beni Ayvacık Belediyespor'a kazandırdılar. Burada olmaktan dolayı gerçekten çok mutluyum. Yaşım 43 olsa da futboldan hiçbir zaman kopmadığımı herkes biliyor. Hala futbol oynadığım, hala kendime çok iyi baktığım biliniyor. Bilgi ve birikimlerimi buradaki arkadaşlarıma verebilirsem ve bu yaşta da futbol oynanabileceğini gösterebilirsem ne mutlu bana. İnşallah bunu Ayvacık'ta başarabileceğiz diye düşünüyorum."  

"HİÇBİR ZAMAN AYRIM YAPMADIM"

Galatasaray'ın altyapısından yetiştiğini anlatan deneyimli futbolcu, 1992-1993 sezonunda, dönemin teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp tarafından A takıma alındığını hatırlattı.

Mustafa Kocabey, bir futbolcunun kendisini görmek istediği tüm takımlarda ve liglerde mücadele verdiğini, şu anda amatör bir lig ekibinde forma giyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar bir futbolcunun hayatı boyunca oynayabileceği en üst düzeyde oynadım. Şampiyonlar Ligi'nde forma giydim. Tabii ki amatör liglerde de oynadım. Hiçbir zaman bir ayrım yapmadım. Zaten her zaman mütevazı bir hayat yaşadığım için 'Şampiyonlar Ligi'nde oynadım, burada oynamam' gibi bir tavır içine girmedim. Her gittiğim kulüpte de oynadım. Her zaman işimi yaptım. Gollerimi attım, atmaya çalışıyorum, atmaya da devam edeceğim. Bu kulübe de o yüzden geldim. Mevcut bilgi birikimimi, tecrübelerimi takımdaki genç arkadaşlarıma aktarabilirsem gerçekten çok mutlu olacağım. Futbolculuğun yanında, hocalık olabilir, danışmanlık olabilir her türlü yardıma hazırım." 

"TÜRK FUTBOLUNUN DURUMU İÇ AÇICI DEĞİL"

Türkiye'nin, son yıllarda Avrupa ve dünya şampiyonalarında özlenen başarıyı yakalayamadığını dile getiren Mustafa, şunları kaydetti: 

"Türkiye liginin kalitesini ispatlaması için oralarda olması gerekiyor. Son zamanlarda gittiğimizde üst turlara çıkma şansı da bulamıyoruz. Şu anda Türk futbolunun durumu iç açıcı değil. Türkiye Süper Ligi diyoruz ama, ben bunun normal bir lige döndüğünü düşünüyorum artık. Türk futbolunda eski performansa gelebilmemiz için altyapıya çok büyük önem vermemiz gerekiyor. Bizim zamanımızda altyapıdan gelen futbolcular her zaman çok değerliydi. Bu futbolcular da her zaman değer kazandırıyordu ülke futboluna. Türk futbolunun geleceği için acil çözüm bulunması gerekiyor. Türkiye liginden 'Süper Lig' diye bahsediyoruz ama süperle pek bir alakası yok." 

"PARA İÇİN GELMEDİ"

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, "Papen Mustafa"yı kulüp çatısının altında görmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

Mustafa Kocabey'in Türk futboluna mal olmuş önemli isimlerden birisi olduğunu vurgulayan Şahin, şunları dile getirdi:

"Papen Mustafa bir fırtınadır. Türk futbolundaki en önemli efsane isimlerden birisidir. Kendisi Galatarasay gibi çok önemli bir kulübe, sarı-kırmızı formasına gönül vermiş, şu anda da bizim kulübümüzün sarı-kırmızılı formasıyla gurur duyduğunu belirten çok önemli futbol adamıdır. Kendisini burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Bizim paramız pulumuz yok. Kendisi de buraya para pul için gelmedi. Burada yeni futbolcular, yeni Papen Mustafa'lar yetiştirecek. Buna gönülden inanıyoruz. Ben Beşiktaş'tan, Fenerbahçe'den de futbolcularımızı kulübümüzde futbol oynamaya davet ediyorum. Mustafa Kocabey bunun ilk adımını attı."

Selen Yakıcı İle Top 5 (27 Ekim 2020)