comScore

PAOK ve Xanthi'ye transferde usulsüzlükte puan silme cezası

05 Mart 2020, Perşembe 22:10
PAOK ve Xanthi'ye transferde usulsüzlükte puan silme cezası

Yunanistan Futbol Disiplin Kurulu, transferde usülsüzlük yaptığı gerekçesiyle PAOK ve Xanthi'nin cezasını açıkladı. İki kulüp de puan silme cezası aldı. 

FutbolArena Dış Haberler - Yunanistan'da transferde usülsüzlük gerekçesiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilen PAOK ile Xanthi hakkındaki karar çıktı. Yunanistan hükümeti oylama sonucu küme düşürme cezasını kaldırırken, PAOK ile Xanthi kulübüne puan silme cezası geldi. 

Disiplin Kurulu, play-off öncesinde PAOK'a -7, Xanthi'ye ise -12 puan silme cezası verdi. Buna göre Olympiakos 66 puanla lider durumda. PAOK 52 puanla ikinci, AEK ise 51 puanla 3. sırada yer alıyor. 
NELER YAŞANMIŞTI?

Olympiakos, PAOK'un sahibi olan Ivan Savvides'in yeğeni Ioannis Kalpazidis'e ait RFA şirketi üzerinden 2014/15'te PAOK'un 7 transferdeki 1.7 milyon euro'nun bu şirketten geldiği ve vergi kaçırma gerekçesiyle bu yolun izlendiğini iddia ederek dava açtı. 

Dava sonrasında hükümet tarafından Yunanistan Profesyonel Spor Komitesi; 3'e karşı 2 oyla, PAOK ve Xanthi'nin mülkiyetlerinin ortak olduğunu belirtip, lisanslarının iptal edilerek küme düşmelerini talep etti. Yunanistan Profesyonel Spor Komitesi, Xanthi ve PAOK'un ligden ihracı konusunda görüş birliğine varırken, dosya şimdi Disiplin Kurulu'na sevk edildi. 

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Ekim 2020)