comScore

Oyumu nerede kulanacağım 2018 YSK - Oy pusulası mühürsüz olursa ne yapılmalı? Mühürsüz oy geçerli sayılır mı? Oy kullanacaklar 2018 dikkat!

22 Haziran 2018, Cuma 14:00
Oyumu nerede kulanacağım 2018 YSK - Oy pusulası mühürsüz olursa ne yapılmalı? Mühürsüz oy geçerli sayılır mı? Oy kullanacaklar 2018 dikkat!

24 Haziran seçimlerinde oy kullanacaklar dikkat! Nerede oy kullanacağım diye merak edenler için 24 Haziran seçimlerde oy kullanırken nelere dikkat edilecekleri madde madde haberimizde derledik. t

24 Haziran seçimleri öncesinde milyonlarca vatandaş nerede oy kullanacağını merak ediyor. Bu kapsamda 24 Haziran seçimleri öncesinde milyonlarca vatandaş sosyal medya ve internet ortamında "Nerede oy kullanacağım" diye merak etmeye başladı. Seçmen sorgulama ve nerede oy kullanacağım diye merak edenler için aynı zamanda oy kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini haberimizde derledik. Nasıl oy kullanılır? Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Mühürsüz oy pusulası geçerli sayılır mı? Oy pusulası mühürsüz olursa ne yapılmalı? Nerede oy kullanacağım diye merak eden milyonlarca vatandaşlar için 24 Haziran seçimlerinde oy kullanırken yapılacak olan işlemleri ayrıntılarıyla anlattık. 
 

Saat kaçta oy kullanacağız?


24 Haziran seçimlerinde tüm yurtta oy verme işlemlerinin saatleri açıklandı. Tüm yurtta 24 Haziran 2018 Pazar günü 08:00'den 17:00'ye kadar oy kullanılabilecek. 
 

Nerede ve nasıl oy kullanacağım? (YSK 24 Haziran 2018 haberleri)


24 Haziran seçimleri öncesinde nerede oy kullanacağım diye merak eden vatandaşlar için "Nerede oy kullanacağım" aramalarına son! https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, "Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl", "T.C. Kimlik Numarası", "Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No" gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.,


 

Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?


24 Haziran seçimlerinde özellikle oyunuzun geçersiz sayılmaması için dikkat etmeniz gereken konular var.Nasıl oy kullanılır? Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Mühürsüz oy pusulası geçerli sayılır mı? Oy pusulası mühürsüz olursa ne yapılmalı? İşte bu sorulara yanıt bulmak için haberimizin devamından seçim günüyle ilgili merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz. 
1) Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "EVET" veya "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

2) Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

3) Oy pusulasına, ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

4) Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya giremeyecek. Ancak oy pusulasını hazırlamak için, kapalı oy verme yerinde, normal süreden fazla kalan seçmenler, kurul başkanı tarafından makul bir süre verilerek uyarılacak. Bu uyarıya rağmen kapalı oy verme yerinden çıkmayan seçmen, oradan çıkarılacak.

5) Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

AYRINTILI BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.