comScore

Oy pusulası olmadan oy kullanılır mı? Oy kullanırken seçmen kağıdı gerekli mi? Kimlikle oy kullanabilir miyim? (Nasıl oy kullanacağım 24 Haziran 2018)

24 Haziran 2018, Pazar 01:36
Oy pusulası olmadan oy kullanılır mı? Oy kullanırken seçmen kağıdı gerekli mi? Kimlikle oy kullanabilir miyim? (Nasıl oy kullanacağım 24 Haziran 2018)

24 Haziran seçim günü oy kullanacak olan vatandaşlar oy kullanmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği yönündeki bilgileri internet ortamından araştırmaya başladı. Nasıl oy kullanacağım? sorusuna yanıt arayanlar için oy kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler ve oy kullanırken gerekli olan evrakları haberimizde derledik. 

FutbolArena - 24 Haziran seçim günü! Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan vatandaşlar Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy kullanacak. Oy kullanmadan önce vatandaşlar seçim gününde oy kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği yönündeki bilgileri internet ortamında araştırmaya başladı. Bu doğrultuda vatandaşlar oy kullanmadan çeşitli soruları merak ediyor. Oy pusulası olmadan oy kullanılır mı? 24 Haziran 2018 günü nerede oy kullanacağım? Oy kullanmak için seçmen kağıdı gerekli mi? Oyumu 2018 seçim günü hangi sandıkta kullanacağım? Kimlikle oy kullaanbilir miyim? Oy kullanmak için gerekenler? şeklinde araştırma yapmaya başlayan vatandaşlar için genel olarak bu sorulara yanıt aramaya başladı. 
 

Oy kullanırken ne gerekli? Nasıl oy kullanacağım? 


Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin internet sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

2- Seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecek.
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.3- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak.

5- Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, birleşik oy pusulalarının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak.

6- Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

AYRINTILI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)