comScore

Oy kullanırken gerekli evraklar (24 Haziran 2018 Pazar) Oy kullanırken gerekli belgeler - Oy zarfında kaç mühür olmalı? Oy pusulasında kaç mühür var - 2018

24 Haziran 2018, Pazar 10:21
Oy kullanırken gerekli evraklar (24 Haziran 2018 Pazar) Oy kullanırken gerekli belgeler - Oy zarfında kaç mühür olmalı? Oy pusulasında kaç mühür var - 2018

24 Haziran 2018 Pazar seçim günü oy kullanacak olan vatandaşlar, oy kullanmaya gitmeden önce oy kullanırken gerekli olan belgeler ve oy kullanırken gerekli olan evrakları araştırmaya başladı. Bu doğrultuda oy kullanırken hangi belgeler gerekli? Oy kullanırken hangi evraklar gerekli? Oy zarfında kaç mühür olmalı? Oy pusulasında kaç mühür var? gibi sorulara yanıt aranmaya başladı. Seçim günü oy vermeden önce mutlaka okumanız ve dikkat edilmesi gereken kurallar haberimizin devamında. 

FutbolArena - 24 Haziran 2018 seçim günü oy kullanacak olan vatandaşların dikkatine! Oy kullanırken gerekli evraklar neler? Oy kullanırken gerekli belgeler nelerdir? Oy pusulasında kaç mühür var? Oy zarfında kaç mühür olmalı? 24 Haziran seçim günü oy kullanırken merak ettiğiniz "Nasıl oy kullanacağım ve oy kullanırken hangi belgeler lazım?" sorularına haberimizden yanıt bulabilirsiniz. 
 

Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler


Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin internet sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

2- Seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecek.
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.3- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak.

5- Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, birleşik oy pusulalarının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak.

6- Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

TC NUMARALI KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN: Oy verme günü yanınıza seçmen bilgi kağıdının yanısıra Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını taşıyan; TC Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensubu mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

BELGELERİNİZİ VERİN: Oyunuzu kullanırken sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Görevli seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

İMZA ATILMALI: Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

SEÇİM GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.