comScore

ÖSYM sınav yerlerine nasıl bakılır? ÖSYM sınav yerlerine nereden bakılıyor? - YKS sınav yeri açıklandı mı?

20 Haziran 2018, Çarşamba 15:16
ÖSYM sınav yerlerine nasıl bakılır? ÖSYM sınav yerlerine nereden bakılıyor? - YKS sınav yeri açıklandı mı?

YKS sınav yerini öğrenmek isteyenler için ÖSYM tarafından son dakika açıklaması geldi. YKS sınavına girecekler dikkat! YKS sınav tarihi, YKS sınav yerini öğrenmek ve YKS sınavına dair tüm gelişmeler haberimizin devamında. 

ÖSYM YKS sınav giriş yerlerini erişime açtı. Bu gelişmenin ardından sınava girecek olan milyonlarca öğrenci ÖSYM giriş yerlerine nereden bakıldığını merak etti. YKS sınavına girecek olan için YKS sınav yerleri, YKS sınav belgesi ve YKS sınav başvurularıyla ilgili tüm gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Peki ÖSYM sınav yerlerinde nasıl bakılır? YSK sınav yerleri nasıl öğrenilir? ÖSYM sınav yerlerini sorgulamak isteyen vatandaşlar için YSK sınav yerlerine dair gelişmeler haberimizde. 
YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek. TYT'ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binada, 129 bin 291 salonda; AYT'ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday 6 bin 746 binada 108 bin 470 salonda; YDT'ye başvuran 131 bin 453 aday ise 779 binada 6 bin 418 salonda sınava alınacak. YKS'nin birinci oturumu TYT ve ikinci oturumu AYT adayları saat 10.00'dan sonra; YDT adayları saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.2018 YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için en az TYT'de 150'yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi'ndeki (AYT) 180'i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT'den 15 net AYT'den 20 net yapmak zorunda.

YKS SINAVI NE ZAMAN?

YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınacak. Üniversiteye giriş sınavı olarak uygulanacak olan YKS ve TYT, Haziran ayının sonunda gerçekleştirilecek.


YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?


YKS souçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.


SINAV GİRİŞ YERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)