comScore

Oruç ne zaman tutulacak 2020 (İstanbul İmsakiyesi yayınlandı)

23 Nisan 2020, Perşembe 13:30
Oruç ne zaman tutulacak 2020 (İstanbul İmsakiyesi yayınlandı)

Oruç ne zaman tutulacak sorusunun yanıtı belli olurken Diyanet tarafından da 2020 Ramazan imsakiyesi açıklandı. Buna göre illere göre ilk sahur zamanı ve ilk iftar ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı da belli oldu.

Oruç ne zaman tutulur, oruç ne zaman tutulacak, oruç tutmanın faydaları neler, neden oruç tutulur gibi soruların yanıtlarını merak eden Müslüman vatandaşlar için tüm bilgileri hazırladık. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar en çok ilk sahur ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını merak ediyor. İlk sahura bu gece kalkacak olan vatandaşlar için Diyanet İşleri tarafından Ramazan İmsakiyesi 2020 takvimi de açıklandı.
 

Oruç neden tutulur? İlk oruç ne zaman tutulacak 2020


İslam alemi için en kutsal ay olan Ramazan ayında idrak edilen oruç ibadetinin anlamı ve neden oruç tutulur sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlarımız için bilgileri derledik. İslamın 5 şartından biri olan Oruç, Müslümanlar için farz olarak kılınmıştır. Bakara Suresi'nin 185. ayetinde "Ey iman edenler! Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincine varasınız diye oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı" demektedir. Bu ayetle birlikte oruç tutmanın Müslümanlar için farz kılındığı belirtilmiştir.

ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI NELER?
Orucun anlamını bilmek isteyenler için orucun manevi amacının aç kalınan süre boyunca normal şartlarda fakir olarak adlandırılan insanları anlamaktır. Bir kişinin oruçlu olduğu süre boyunca aç ve sususuz kalması ve nefsine hakim olması beklenir. Nefsine hakim olan insanlar aynı zamanda kötü eylemlerden de uzak durmaktadır. Oruç bereket olarak geçmektedrir. Ramazan ayında sofralara bereket geldiği görülmektedir. Ayrıca oruç tutmak sağlık açısından da yararlıdır. Bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. 


 

Ramazan İmsakiyesi 2020 (İstanbul İmsakiyesi 2020 yayınlandı mı?)


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 ramazan imsakiyesi de yayınlandı. Bu duyurunun ardından ilk sahura kalkma tarihi ve ilk iftar yapma tarihi de belli oldu. İstanbul'da ilk sahura kalkacak olanlarla birlikte Ankara, Adana, İzmir, Konya gibi illerimizde de sahur ve iftar vakitleri belli oldu.
 

Hangi gün oruçlu olacağız 2020 (İlk sahur ne zaman 2020)


Orucun anlamını ve Müslümanlar için önemini anlattıktan sonra en çok merak edilen soruların başında gelen ilk oruç ne zaman 2020 sorusunun yanıtını verelim. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ilk oruçlu olunacak gün 24 Nisan Cuma günü olacak. Müslüman vatandaşlar 23 Nisan Perşembe gününü 24 Nisan'a bağlayacak gece yarısı ilk sahurlarını yapacaklar ve niyet edecekler. Ardından 24 Nisan Cuma gün boyunca oruçlu olacak vatandaşlar akşam bulundukları ildeki iftar saatine göre ilk oruçlarını açmış olacaklar.

İL İL SAHUR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN
 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)