comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Olcay Şahan, Trabzonspor'a katkı sağlar mı?

13 Ocak 2017, Cuma 10:36
Olcay Şahan, Trabzonspor'a katkı sağlar mı?

Karadeniz Fırtınası'nın yeni transferini mercek altına altık.

FutbolArena Analiz – Transfer çalışmalarını sürdüren Trabzonspor'un kadrosuna kattığı son isim Olcay Şahan oldu. Bu hamleyi sizler için değerlendirdik.

Doğru karakter

Olcay Şahan, 2012-2013 sezonu başında Beşiktaş'a transfer olduğunda geçen sezon hayal kırıklığı yaratmış bir takıma gelmişti. Arkadaşlarıyla güzel iletişim kuran, takımdaki birlikteliği artıran, enerjisi yüksek bir oyuncu. Bu tür durumlarda dünyanın her yerinde önemli. Türkiye'de daha da önemli. Selçuk Şahin'in Gençlerbirliği'nde yarattığı etki bunun en yakın örneklerinden. Trabzonspor her şeyden önce takımın ihtiyacı olan karakterde bir oyuncu transfer etti. Zaten gelir gelmez daha ilk gün Okay Yokuşlu, Yusuf Erdoğan gibi oyuncularla samimi görüntüler vermesi de bunu onaylıyor.

Olcay için de doğru karar

Avrupa futbolunda aynı kulüpte yıllarca oynayan futbolcunun takımda kalma süresi arttıkça genelde taraftarın ona duyduğu saygı da artıyor. Türk futbolunda ise genelde tam tersi bir durum oluyor. Aynı takımda yıllarca oynayan futbolcunun artık yüzü eskimeye başlıyor. İlk başarısızlıkta hedef tahtası haline geliyorlar. Fenerbahçe'de Volkan Demirel bu problemle çok defa karşı karşıya kaldı. Galatasaray'da son dönemde Selçuk İnan bunu yaşıyor. Beşiktaş'ta da Olcay Şahan bu problemle karşılaştı. Kendi taraftarından bile tepki görmeye başladı. Bu sezon formsuz bir görüntü de sergiledi. Üstelik Beşiktaş ile yaptığı kontrat yenileme görüşmelerinde istediği yanıtı alamadı. 29 yaşında bir futbolcu olarak Trabzonspor ile seneliği 1.7 milyon Euro'dan 3.5 yıllık sözleşme yapmak kendisi için de mantıklı bir karar gibi görünüyor.

Trabzonspor'un kanattaki problemi

Bordo-mavili ekip sezon başında Castillo gibi çok önemli bir kanat oyuncusu transfer etti. Yeni Yattara olması umut ediliyordu. Fakat performansı hayal kırıklığı yarattı. Onun yerine sol kanatta Yusuf Erdoğan oynadığında daha fazla katkı sağlıyordu. Yusuf zaman zaman da sol bekte oynatıldı. Sağ kanatta oynatıldığı da oldu. Çünkü Trabzonspor ligin ilk devresini kadrosunda bir sağ kanat oyuncusu olmadan tamamladı. Sağ kanatta genelde Matus Bero forma giydi. Bero'nun asıl pozisyonu orta sahanın merkezi. Ama orada Mehmet Ekici vardı. Olcay Şahan, Beşiktaş'ta genelde sol kanatta oynatılmıştı. Ama bir takım oyuncusu olarak görev verildiğinde sağ kanatta da oynayabiliyor. Trabzonspor'un kanat rotasyonu zayıf kalmıştı. İki solak Yusuf ve Castillo'ya karşılık sağ ayaklı tek alternatif merkez oyuncusu Bero'ydu. Sağ ayaklı Olcay bu anlamda da doğru hamle gibi görünüyor.

Defansif sorumluluktan kaçınmıyor
Olcay Şahan'ın önemli özelliklerinden biris takım savunmasına büyük katkı sağlaması. Ersun Yanal geçiş oyunlarında isteksiz oyunculardan hoşlanmıyor. Savunmadan hücuma geçerken de, hücumdan savunmaya geçerken de ağır kalan, isteksiz görünen futbolcuları pek tercih etmiyor. Olcay Şahan'ı tercih etmesinde en önemli etken olarak bunu görüyorum. Olcay bir hücum oyuncusu olmasına rağmen savunmaya geçişlerde de sorumluluklarının farkında olan bir oyuncu. Hatta bazen enerjisini savunmada gereğinden fazla kullandığı için hücumda aksayabiliyor. Ama oyunun iki yönünü de oynayabilen bir futbolcu.

Sağ bek alternatifi olur mu?
Olcay Şahan, Beşiktaş'taki son 1.5 sezonunda zaman zaman sağ bek, zaman zaman da sol bek oynadı. Bunlar çok az sayıda maçta yaşandı. Hatta bazıları hazırlık karşılaşmalarıydı. Ama yine de buralarda forma giydiği oldu. Trabzonspor'un zayıf noktalarından birisi sağ bek pozisyonuydu. Zaten ilk transferlerden birisi buraya yapıldı, Joao Pereira alındı. Taraftarın pek görmek istemediği oyunculardan Zeki Yavru şu anda yedek kalmış gibi görünüyor. Ama Pereira'nın herhangi bir sebepten ötürü sahada olmadığı dakikalarda Olcay Şahan bir sağ bek alternatifi olarak da düşünülebilir. Ersun Yanal, sol kanat oyuncusu Caner Erkin'i Fenerbahçe'de sol bek oynatmaya başlayarak Türk futbolunda yeni bir sayfa açmıştı. Sol açık Caner Erkin, Galatasaray'da beğenilmezken sol bek Caner Erkin'i Inter transfer etti. Olcay ana planda sağ bek olarak düşünülmese de eksiklik halinde ya da maç sırasında bir sağ bek alternatifi olabilir.

Maaşı yüksek ama...

Trabzonspor'un bu sezon yaşadığı sıkıntıların baş sebebi finansal problemler. Bunun nedeni de geçmiş yıllarda yapılan yüksek harcamalar. UEFA kısıtlamaları nedeniyle Trabzonspor geçmiş yıllara kıyasla bütçeyi düşük tuttu. Sırf yüksek maaş alıyor diye başta Oscar Cardozo olmak üzere birçok önemli isim ile yollar ayrıldı. Bunun yapılması gerekiyordu. Böyle bir durum içindeyken 29 yaşındaki Olcay Şahan ile yıllık 1.7 milyon Euro'dan 3.5 senelik sözleşme imzalamak çok mantıklı görünmüyor. En azından süresi 1 yıl daha kısa tutulabilirdi. Örneğin 1.5 yıl sonra 2018-2019 sezonu başında Trabzonspor, 31 yaşına gelecek Olcay Şahan ile yollarını ayırmak istese bile 1.7 milyon Euro'dan 2 senelik daha kontratı olan bir futbolcusu olacak. Olcay için sadece 200 bin Euro bonservis bedeli ödenmiş olması ise bu durumu biraz dengeliyor. Trabzonspor, Olcay'ın yaşında ve onun istatistiklerinde bir oyuncuyu örneğin Romanya'dan, Yunanistan'dan getirmeye çalışsa muhtemelen 1-1.5 milyon Euro bonservis ödemesi gerekirdi. Olcay Şahan transferinde bonservise ödenmeyen para, maaşa verilmiş gibi görünüyor. Hatta eski sezonlarla kıyaslarsak maaşını yüksek bulmayanlar bile olabilir. Çünkü önceki yönetimlerde oyuncu maaşlarında senelik 2 milyon Euro'lar, 2.5-3 milyon Euro'lar cömertçe dağıtıldı.

Katkı sağlayacak

Trabzonspor'da sahada lider bir oyuncu eksikliği vardı. Onur Kıvrak'ın kaleden bu sorunu gidermesi mümkün değil. Sahada da böyle bir oyuncuya ihtiyaç vardı. Olcay Şahan tecrübesiyle, iyi enerjisiyle bu anlamda doğru hamleydi. Skor katkısı olan ama savunma desteğini de ihmal etmeyen bir kanat oyuncusu olması da önemli. Tüm bunlara ek olarak devamlılığı yüksek bir oyuncu. Beşiktaş'a geldiği 2012-2013 sezonundan bu yana Beşiktaş'ın en çok maça çıkan, en çok gol atan futbolcusu Olcay'dı. Tüm bunlar göz önüne alındığında Olcay, Trabzonspor açısından iyi bir transfer olarak görünüyor.

Analiz: Rıdvan AKSU


Selen Yakıcı İle Top 5 (20 Ekim 2020)