comScore

Okta Meteoroloji nedir? Okta nedir? Okta ne demek? Okta Meteoroloji ne anlama geliyor?

27 Haziran 2018, Çarşamba 00:53
Okta Meteoroloji nedir? Okta nedir? Okta ne demek? Okta Meteoroloji ne anlama geliyor?

Okta nedir? Okta ne anlama gelir? Okta Meteoroloji ne demek? Okta teriminin anlamını merak edenler için Okta nedir? Okta ne demek ve en önemlisi Okta Meteoroloji nedir? Okta Meteoroloji ne demek? sorusuna gereken yanıtı haberimizde bulabilirsiniz. 

Okta nedir? Okta Meteoroloji nedir? Meteoroloji'nin yaptığı dolu uyarısının ardından son dönemde vatandaşlar twitter ve sosyal medyada okta sözcüğünün anlamını araştırmaya başladı. Bu bağlamda Okta nedir? Okta Meteoroloji nedir? Okta ne anlama gelir? Okta Meteoroloji ne anlama geliyor? sorularına yanıt aramaya başladı. Okta ve Okta Meteoroloji hakkında merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz. 

Okta nedir? Okta Meteoroloji nedir? diye merak edenler için geçtiğimiz günlerde ATV'de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Okta teriminin ne demek olduğu sorulmuştuç. Soruda "Meteoroloji'de okta birimi hangisini ölçümlemede kullanılır?" şeklinde soruldu. Şıklar arasında Rüzgar hızı, Bulut miktarı, Yağmur yağış hızı ve Atmosfer basıncı yer aldı. Okta nedir? diye yanıt arayanlar için cevap şu şekilde. okta terimi, gökyüzünün bulutla kapalılık derecesi 1 0kta = gökyüzünün sekizde biri bulutla kaplı demektir (latincede okta=8) anlamına gelir. 


Meteoroloji nedir?


Meteoroloji; kısaca atmosfer bilimidir. Yunanca "meteoron" kelimesinden adını almıştır ve gökyüzünde olan olaylar anlamına gelmektedir. Eski yunanlılar bulutları, rüzgarları ve yağmuru anlamak ve birbirleriyle ilişkilerini tespit etmek için rasat yapmışlardır. Onlar için hava durumu önemliydi, çünkü hava çiftçilerin ürün yetiştirmesini, denizcileri ve denizde seyahat edenleri etkiliyordu. Bugün çevremizde, atmosferdeki değişim ve olaylardan dolayı bizleri etkileyen daha ciddi ve önemli hava olayları vardır. Gezegenimizdeki atmosferin davranışları ve etkisi gibi, zor ve karmaşık konulara çözüm bulmalıyız.

METEOROLOJİ HAVA DURUMUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKALYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)