comScore

Öğle namazı saati kaçta? Bugün 22 Haziran cuma ezan saatleri (İstanbul, Ankara, İzmir)

22 Haziran 2018, Cuma 10:39
Öğle namazı saati kaçta? Bugün 22 Haziran cuma ezan saatleri (İstanbul, Ankara, İzmir)

Öğle namazı saat kaçta, öğle namazı saatleri nedir, öğle namazı ezanı ne zaman okunur gibi soruların yanıtlarını merak eden müslüman vatandaşlar için 22 haziran öğle namazı vakitlerini sizlere hazırladık. Cuma namaz saatleri ve cuma namazıyla ilgili tüm soruların yanıtları burada. 

Öğle namazı saat kaçta? Öğle namazı nasıl kılınır? Öğle namazı vakitleri açıklandı mı? Öğle ezanı ne zaman okunur? Cuma öğle saati nedir, cuma namazı öğlen saat kaçta kılınacak? Müslüman aleminin mübaek günü olan cuma günü namaz saatleriyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için haberimizi hazırladık. Buradan cuma öğle namazı saatleri, öğle namazı saati, cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekattır, cuma namazı abdest şart mı gibi soruların tüm yanıtlarını bulabilirsiniz. 
 

Öğle namazı saat kaçta? 22 Haziran cuma ezan saatleri


Öğle cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için cuma namazı saatlerini hazırladık. Müslüman vatandaşlar için cuma öğle namazı ezan saati ve namaz saatlerini Diyanet İşleri'nin açıkladığı saatlere göre açıklıyoruz. 

CUMA ÖĞLE NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN


Cuma Namazı neden önemlidir? Cuma ne demek?


Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.
Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR? TIKLAYIN

Cuma namazı nasıl kılınır?


Öncelikle "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama." diye niyet ederiz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek Tekbir getiririz ve namaza başlarız.

Tekbirden sonra elleri bağlarız ve sessizce Sübhaneke okuruz. Sübhaneke'den sonra bir şey okumayız ve imamı dinleriz.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükuya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz.Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

"Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekata başlarız. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz.

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

Secdeden kalkarken "Allahu Ekber" diyerek Tahiyyata otururuz ve Ettehiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okuruz. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüzümüzü sağa çevirir "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" der selam veririz. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.