comScore

FutbolArena TV

Nobre: "Haftada 5-6 saat Türkçe dersi alıyorum, Yüz yüze olmazsa Öğretmenimle görüntülü çalışıyorum"

07 Ocak 2020, Salı 23:14

Akhisarspor yardımcı antrenörü ve futbolculuk döneminde Türkiye'de büyük izler bırakan Mert Nobre, Aydın Cingöz'ün sorularını yanıtladı. 

"NEDEN MERT ADINI SEÇTİN?"
Marcio olduğu için M ile başlayan bir isim olsun istedim. Türkçede baktım. Mehmet, Murat, Mahmut, Mustafa çok fazla var. Mert ismini gördüm ve çok sevdim. 

"TÜRKİYE HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUN?"

Türkiye inanılmaz güzel bir ülke. İnsanlar çok sıcak. Evim, vatanım ve toprağım. Ailem de Türkiye'de çok mutlu. Planım burada kalma yönünde. Çocuklarım da Türkçe öğreniyor. Çok iyi değil ama yavaş yavaş öğreniyorlar. 


"FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ'TA OYNARKEN TÜRKÇE BİLMEME GEREK YOKTU AMA BU BİZİM HATAMIZ"

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynarken Portekizli konuşan çok vardı. Dışarıda da birlikteydik nasılsa. Türkçe bilmeye gerek yoktu. Ancak bu bizim hatamız. 24 saat tercüman. Bu hep bizim hatamız. Mersin'e gittim. Nurullah Sağlam vardı. Orada bir baktım durum farklı. Bunlar hep bizim hatamız. Türkiye'de yaşıyor ve buranın ekmeğini yiyoruz. 

"TÜRK TARİHİNİ OKUYOR VE SEVİYORUM"

Mustafa Kemal Atatürk çok önemli, büyük bir insan. Büyük baba gibi. Çok saygım var. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da lideri. Türkiye'nin tarihini seviyor ve okuyorum. Çok saygı duyuyorum. 

"AZİZ YILDIRIM'I ÇOK SEVİYORUM, BÜYÜK BAŞKAN"

Aziz Yıldırım büyük başkan. Çok iyi insan. Fanatik Fenerbahçeli. Ben Aziz Yıldırım'ı seviyor. Çok iyi işler yaptı. Uzun yıllar başkanlık yaptı. Soyunma odasına gelirdi bazen. Korkmazdım, tam tersi onu desteklerdim. Bazen kötü maçlarda gelir, 'Bu ne ya? Bu nasıl oyun?" derdi. Doğru. Çünkü potansiyelimizin yüksek olduğunu biliyordu. 

"FENERBAHÇE'DE HER ŞEY BELİRSİZDİ, BEŞİKTAŞ'A GİTTİM"

Fenerbahçe ile 2.5 senede oynadım. Sözleşmem bittikten sonra Beşiktaş'tan teklif geldi. O zaman Fenerbahçe'de durum belirsizdi. Menajerim, Beşiktaş'ta daha iyi olacağımı söyledi ve bu yolda kariyerime devam ettim. Güzel oldu. 

"DENİZLİSPOR MAÇINDAN SONRA FENERBAHÇE'DE HER ŞEY DEĞİŞTİ"

Denizli'de kaybettiğimiz şampiyonluk çok farklı bir maçtı. Çok önemli, zor bir maçtı. Konsantrasyonumuz yüksekti. Denizlispor için de önemliydi. Ligde kalma mücadelesi veriyorlardı. Üst üste 3. kez şampiyon olmak istiyorduk. Maalesef hiçbir şey istediğimiz gibi gelişmedi. Kaçan fırsatlar oldu. O gün 2 saat daha oynasak hiç gol atamazdık. O maçtan sonra Fenerbahçe'de her şey değişti"

"Yabancı sınırı hakkında ne düşünüyorsun?"

Bence yabancı oyuncu sayısı fazla. Normalde 5-6 ideal. 14 yabancı sayısı bence fazla. 

"MİLLİ TAKIMDA OYNAMAK İSTEDİM"

Her oyuncu milli takım formasını hedefler. Tabi ben de Türk vatandaşı olduğum zaman isterdim ama maalesef gelmedi. Hayat devam ediyor tabi. Türk milli takım taraftarıyım. 

 

Akhisar Belediyespor Videoları