comScore

Nihat Özdemir'den Fenerbahçe'ye cevap: 'VAR operatörü'

21 Mart 2021, Pazar 23:03
Nihat Özdemir'den Fenerbahçe'ye cevap: 'VAR operatörü'

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig, 31. haftanın ardından milli araya girdi. Türkiye A Milli Takımı, 2022 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında Hollanda, Norveç ve Letonya ile karşılaşacak. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, beIN SPORTS'a gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

"ANA HEDEFİMİZ MALİ DURUMLARI DÜZELTMEK"
"Ana hedef kulüplerimizin maddi durumlarını düzeltmek. Kulüplerimizin UEFA ile olan mali ilişkilerinden dolayı cezalar almasını yaşadık. Hatta son yıl hepimizin bildiği gibi Trabzonspor son saniyede şampiyonluğu kaçırdı. Şampiyonlar Ligi ön eleme hakkı olmasına rağmen UEFA'dan men cezası aldı. Böyle durumlarının yaşanmaması için UEFA yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler, Sicil Kurulumuzun nasıl çalışacağını anlatarak yola çıktık."

"LİMİT CEZALARINI YAKIN ZAMANDA PAYLAŞACAĞIZ"

"Her transfer dönemi başında harcama limitlerini kamuoyuna ilettik. Herkes dedi ki, bu takım neden bu kadar çok transfer yapıyor? Nasıl yapar? Bunların hepsini yaparken, hepsi bize verdikleri beyan ettikleri finansal yapıları değerlendirdik. Limitleri aşan kulüplerin puan silme, kadrosu sınırlandırması kadar cezaları olacak. Onların da sırası gelmek üzeredir. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız."

"SEYİRCİLİ MAÇ KONUSUNU 1 NİSAN'DA GÖRÜŞECEĞİZ"

"1 Nisan'a kadar maçlar seyircisiz. 1 Nisan'da Sağlık Bakanımız ile toplantı yapacağız. Aşı ve vaka durumlarına bakacağız. Ondan sonra durum değerlendirmesi yapacağız. Şampiyonlar Ligi finalini ise seyircili oynamak istiyoruz. Tek eksik, seyirci. UEFA da öyle istiyor."

"VAR OPERATÖRÜ İÇİN TÜRKİYE'DEN ÖNEMLİ İNSANLARI ARAŞTIRARAK SEÇTİK"

"Biz VAR sistemini kurarken, operatörün kim olacağına dair ihale açtık. Hawk-Eye, bunlardan biriydi. İşin sahibi de Sony, ana merkezi İngiltere'de. Hawk-Eye; Dünya Kupası düzenliyor, EURO 2020'yi düzenleyecek, Şampiyonlar Ligi'ni, Avrupa Ligi'ni düzenliyor. Hawk-Eye, Türkiye'den önemli insanları seçerek kimlik numarasıyla her türlü araştırmasını yaparak, o zamanki federasyonumuza verdi. Eğitime alındılar."

"VAR ODASINDAKİLER DE İNSAN, HATA YAPABİLİRLER"

"VAR sisteminden çok memnunuz. Problemler yaşıyor muyuz? Evet. Çünkü maçı idare eden, VAR odasındakiler de insan. Hata yapabilirler. Bu hataların hem sahada, hem de VAR'daki kararlarda eğer hata yapılacaksa en aza indirgemek olmalıdır. Ana çıkış yolumuz budur. En iyi VAR sistemini kurduk ve en iyi operatör sistemini getirdiğimize inanıyorum."

NİHAT ÖZDEMİR'DEN FENERBAHÇE'YE CEVAP

"Bir kulübümüz ofsayt çizgisini VAR operatörü çiziyor dedi ve siyasi ilişkilerden bahsetti. Saygı duyarım. Konuyu yargıya taşıdık. Bilgi ve evrak varsa hemen bekliyoruz. Bize de vermeleri gerekiyor."Bence çok büyük yanlışlık yaptılar. Bu maçın neticesini buna bağlamamaları gerekiyor. Yanlış varsa başka yerde aramalarılar bana göre. Biz de gerekli hukuki işlemleri başlattık."

NİHAT ÖZDEMİR'DEN AHMET ÇAKAR'A YANIT

"Hakem hata yapabilir, VAR'daki insan da hata yapabilir. Önemli bir kanalda yorumculuk yapan eski hakem, 'Bir hakem arkadaşımız bana Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' dedi. Savcılığa verdik. Çıkıyor şimdi diyor ki, ben bu hakemin ismini veremem. Çık savcılığa hesap ver. Kaos yaratmak için bu hakem müessesine ayıp ediyorlar. Trabzonspor - Fenerbahçe maçından sonra Fenerbahçe'yi şampiyon yapacaklar deniyor. Fenerbahçe - Gençlerbirliği maçından sonra Fenerbahçe'nin önü kesildi deniyor."

"FIRAT AYDINUS DÖRT DÖRTLÜK MAÇ YÖNETTİ, SERGEN YALÇIN, AYKUT KOCAMAN YARDIMCI OLDU"

"Yedek kulübeleri ve futbolcular iyi niyetli olmalı. Bakın 3 gün önce Beşiktaş - Başakşehir maçı. Fırat Aydınus ve ekibi yönetti. Göksel Gümüşdağ ve Ahmet Nur Çebi yanımda. Bir tek bağırışma yaşamadık. Sergen Yalçın, Aykut Kocaman, futbolcular hepsi maçın hakemine yardım edici saygılıydı. Fırat Aydınus dört dörtlük maç idare etti."

ŞAMPİYONLUK SAYILARI BAŞVURUSU HAKKINDA

"Fenerbahçe şampiyonluk sayısı için müraacat etti. Kurullarımız inceliyor. Daha çok yeni. A'dan Z'ye araştırıyoruz. En kısa zamanda cevap vereceğiz."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"