comScore

FutbolArena TV

Nihat Özdemir Basın Toplantısı Düzenledi

06 Şubat 2020, Perşembe 10:04

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, gündemde yer alan tartışmalı konulara açıklık getirmek üzere basın toplantısı düzenledi. Nihat Özdemir'in geçtiğimiz günlerde görevinden istifa edeceği öne sürülmüştü.

İSTİFA İDDİALARI YALANLANMIŞTI
Bu konuyla ilgili TFF'den yapılan açıklamada, "Sosyal medyada yer alan Federasyon Başkanımız Sayın Nihat Özdemir'in istifa ettiğine dair açıklamalar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu görevinin başında olup asılsız iddialara itibar edilmemelidir." ifadeleri kullanılmıştı.

NİHAT ÖZDEMİR'İN BASIN TOPLANTISI

Nihat Özdemir'in TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu'nda düzenleyeceği basın toplantısı canlı olarak FutbolArena'dan yayınlanıyor.

"18 KULÜPTEN DE FARKLI SES ÇIKIYOR"

"Göreve başlamamızın üzeirnden 250 gün geçti. TFF Başkanı olarak ilk kez gündemle ilgili bir basın toplantısı düzenliyorum. Bugün konuşacaklarımızın yerine Milli Takımımızın EURO 2020 yolculuğunu, İstanbul'da düzenlenecek Şampiyonlar Ligi finali hakkında konuşmak isterdim. Herkesin futbol ortamından şikayeti var ama hiçbirinin çözüm önerisi yok. Kulüpler şu ana kadar TFF ile ilgili 50'ye yakın resmi açıklama yaptı. 18 kulüp, TFF, hakemler ve kurullarımızdan şikayetçi. Son 1 yılda 3 MHK Başkanı değiştirdik. Bir kurulumuz karar veriyor 18 kulüp farklı ses çıkarıyor. Hepsinin ortak dili, "TFF Bizi engelliyor, hakemler önümüzü kesiyor, kurullar yanlı karar alıyor" şeklinde. TFF, 18 kulübü birden nasıl hedef alabilir? Bir gün çıkıp da "hata yaptım" diyen yok. Aynaya bakan da yok. Elbette eleştiri olacaktır ama hakka ve hukuka uygun olmalı. Biz sadece 18 kulübün değil, ülkemizdeki 6 bin kulübün ve binlerce futbolcusunun Federasyonuyuz."

"BÜTÜN KULÜPLERE EŞİT DAVRANDIK"

"Masaya vurma, masayı kırma gibi söylemlerin Türk futboluna ne gibi bir faydası olabilir? Biz hiçbir kulübü, bir diğerinden ayırt etmedik. Hiçbir kulübü kayırmadık. Talimatları bütün kulüplere eşit uyguladık. Her hakem hatası sonrası feryat figan edilmesini üzülerek takip ediyoruz. Tarafsız kurullarımızın kararlarına saygı gösterilmesini istedik ama hiçbir gün gösterilmedi. Aksine bu kararlarla ilgili algı operasyonları düzenlendi. Biz sustuk, sessiz kaldık. Kendimizde hata aradık ve düzeltme yoluna gitik. Türk futbolunun geçmişte yaşadığı olumsuzlukları bir daha yaşamaması için görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek için uğraşıyoruz. Hiçbir kesim ve grubun etki oluşturma çabalarına izin vermeyeceğiz."

"8 aylık süreçte neler yaptığımızı anlatmak istiyorum. Bugün hepimizi kenetleyen ve gurur duyduğumuz bir Milli Takımımız var. Bize özlediğimiz coşkuyu yaşatan Milli Takımımıza ve Şenol Hocamıza güveniyoruz. EURO 2020'de gidebileceğimiz en üst noktaya gideceğiz. Kulüp Lisans Kurulu'ndaki yapısal değişiklik, FFP ve takım harcama limitleri çok tartışıldı ama Türk futbolunda aldığımız kararlar bir devrimdir. Bu kararla birlikte tüm kulüplerimizin düzlüğe çıkacağına inanıyoruz. Göreve gelir gelmez yayıncı kuruluş krizini sona erdirdik. beIN Sports'un üst yönetimiyle görüşmeler yaptık ve sonunda her iki tarafın da haklarını koruyacak bir karar aldık. Kulüplerimizin 3 aylık geciken ödemeleri yapıldı. Yüzde 13'lük kayıp oldu ama yayıncımızla birlikte iş birliğini yürütüyoruz. Gelecek sezonda da kendileriyle yola devam edeceğiz. Ziraat Türkiye Kupası ve Süper Kupa yayıncısıyla da 10 yıldır iş ortaklığımız devam ediyor. Maddi ve manevi olarak bize katkı sağlayan Turkuvaz grubuna da teşekkür ediyorum. Milli maçları yayınlayan ve alt lig maçlarını da ekranlara taşıyan TRT'ye de teşekkür ediyorum."

"UEFA BİZE HAYRAN KALDI"

"Sponsorluk anlaşmalarımız devam ediyor. Yeni sponsorluk müjdelerimiz olacaktır. A Milli Takımımızın artan başarılarıyla büyümeye devam edeceğiz. UEFA Süper Kupa finaline Vodafone Park Stadı'nda ev sahipliği yaptık. Dört dörtlük bir organizasyonu gerçekleştirdik. Liverpool - Chelsea finalini dünya üzerinde neredeyse 2 milyar insan izledi. Türkiye'ye 1 milyar TL'den fazla fayda sağlandı. UEFA bizim organizasyonumuza hayran kaldı. Bu kez Şampiyonlar Ligi finalini düzenleyeceğiz. Olimpiyat Stadı'nı yeniledik. Bu final müthiş bir tanıtım olacak."

"Çocularımız için UEFA Youth ile çok önemli bir işbirliğine imza attık. Bu projeyi Şanlıurfa'dan başlatacağız. Okullara ve gençlere gidiyoruz. Gençler için üreteceğimiz futbol projeleriyle 129 bin 600 lisansli genç sporcu kazandırmayı hedefliyoruz Türk sporuna."

"MAÇ ERTELEME İÇİN KİMSEDEN DİREKTİF ALMADIK"

"TFF olarak maç ertelemek için hiçbir kulüpten talep beklemedik. Yöneticilerimiz sadece Malatya ve Trabzon Başkanlarını aramadı. Depremden etkilenen ve bölgede yer alan tüm kulüplerle iletişime geçtik. Yönetim kurulu olarak maçları erteleme kararı aldık. Sonrasında ortaya atılan iddialar bizim dışımızda. Tüm maçları ertelerken Malatya'da neden maç oynatalım? Bir tarafta enkazdan vatadanşlarımız çıkarılıyor, bir tarafta artçı sarsıntılar oluyor. TFF olarak sorumluluklarımızı yerine getirdik. Erteleme kararıyla ilgili yapılan yorum ve açıklamalar bizi derinden üzdü."

"KULÜPLER HARCAMA LİMİTİNİN AÇIKLANACAĞI TARİHİ BİLİYORDU"

"Kulüp Lisans Talimatı'nda sistemin nasıl işleyeceğini tüm kulüplere anlattık. Tüm kulüpler de bu kurallara uyacaklarını açıkladı. Fakat ne hikmetse zaman geçtikçe kulüpler her detayı bildikleri halde eleştirdiler. Oysa takvimimiz net ve açıktı. 28 Haziran'da talimatı yürürlüğe soktuğumuz gün, 2 Eylül'de de harcama limitlerinin açıklanacağını herkese ilan ettik. Ancak bu durum sonradan "Neden 2 Eylül'de açıklandı?" diye tartışıldı."

"MUSTAFA CENGİZ'İN AÇIKLAMALARINA ÜZÜLDÜM"

"Sayın Mustafa Cengiz'in bazı sözleri oldu. Açıkçası bunları üzüntüyle izledim. Hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz eleştirilerde bulundu. Kulüp Lisans Kurulu bağımsız bir kuruldur. TFF'nin buraya müdahale etmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Israrla bazı kulüplere ayrıcalık yapıldığını söylüyor. 15 Aralık tarihinde limit artırım talebinde bulunacağını tüm kulüpler biliyordu. Sayın Mustafa Cengiz'in, kulüplere neden ceza verilmediği açıklamalarına da yanıt vermek istiyorum. Talimat çok açık ve net. Yaptırımlar ancak sezon sonundaki incelemeden sonra mümkündür. Sezon tamalanır, bilanço çıkar, kurul inceler ve karar verir. Yaptırım gerekiyorsa o ceza da bir sonraki sezon uygulanır. Şimdi çıkıp, "neden ceza uygulanmadı?" demek doğru değil. Kulüp Başkanları, bu tarz polemikler yaratarak TFF'yi taraftarlarının önüne atmasın. Sosyal medya üzerinden hareket ederek değil, talimatları okuyarak veya bundan anlayan arkadaşlara inceleterek bilgi sahibi olsunlar ve buna göre incelesinler."

"KULÜPLERİN TRANSFERLERİNE KARIŞAMAYIZ"

"Sayın Ali Koç ve Semih Özsoy'un da TFF'nin kendilerine transfer yaptırmadığıyla ilgili açıklamaları oldu. Ancak herkesin gördüğü gibi transfer yaptılar. Biz TFF olarak kulüplerin banka anlaşmalarına ve transfer planlarına hiçbir zaman karışmadık, karışamayız. Fenerbahçe'nin talebi kısmen kabul edildi ve 16 milyon TL harcama limitine dahil edilmiştir. Takım harcama limitlerinin yüzde 30'dan 40'a çıkmasıyla ilgili çok tartışıldı. Naklen yayın gelirlerinde yüzde 13 gelir azalması olmuştu. Kulüpler Birliği Eski Başkanı Fikret Orman ve Adil Gevrek bizi ziyaret ederek limitlerin 40'a, hatta 50'ye çıkmasını istedi. Aralık'ta bu haklı isteğinizi değerlendireceğiz dedik. Daha sonra Kulüpler Birliği Başkanı değişti. Ardından kabul edilebilir sapma oranını yüzde 30'dan 40'a çıkardık. Ardından tüm kulüplerin ortak kararıyla bu değişikliği iptal ettik. Daha sonra, 'Biz böyle bir değişiklik istemedik' diyen kulüpler Tahkim'e başvurdu. Kulüpler, kendi lehlerine olan durumlarda bile ortak karar alamakta zorlanıyor."

VİDEO ÖNERİLERİ