comScore

İngiltere'de büyük futbol yolsuzluğu! Sam Allardyce...

27 Eylül 2016, Salı 01:08
İngiltere'de büyük futbol yolsuzluğu! Sam Allardyce...

Kendilerini bir Uzak Doğu firmasının yetkilileri olarak tanıtan gazetenin gizli muhabirleri Sam Allardyce'ın skandalını görüntüledi.

FutbolArena Dış Haberler - İngiliz Telegraph gazetesi çok konuşulacak ve büyük etkileri ortaya çıkacak bir gazetecilik soruşturmasına imza attı. Kendilerini bir Uzak Doğu firmasının yetkilileri olarak tanıtan gazetenin gizli muhabirleri, İngiltere milli takımı teknik direktörü Sam Allardyce ile yaptıkları görüşmeleri kayda aldı ve yayınladı.

'400 BİN POUND'A HALLEDERİZ'
Biri Manchester şehrinde, diğeri Londra'da yapılan ve toplam 4 saat süren 2 görüşmede Sam Allardyce, İngiltere milli takımı teknik direktörü olma pozisyonunu kullanarak 400 bin poundluk bir anlaşma için sözde işadamlarıyla anlaştı. Futbolcu transferlerinde İngiltere Futbol Federasyonu kurallarının nasıl etrafından dolaşılacağını aktaran Allardyce, gizli muhabirlere bu işin sorun olmadığını ve bazı tanıdık menajerler aracılığıyla yapılabileceğini aktardı.

Sözde anlaşmanın görünen kısmında Allardyce'ın futbol elçisi olarak Singapur'a gitmesi var. Ancak geri planda bu firmanın gizli olarak sahip olduğu futbolcuların milli takıma seçilmesiyle ilgili bir anlaşmanın olduğu iddia ediliyor. İngiltere Futbol Federasyonu, kulüpler dışında 3. taraf şirketlerin futbolcu bonservislerini ellerinde bulundurmasını 2008 yılında yasaklamıştı. FIFA da 2015 yılında tüm dünya genelinde bu uygulamayı yasakladı. Buna rağmen, kaydedilen görüşmelerde Sam Allardyce'ın görüştüğü muhabirlere yasağın nasıl aşılacağına dair tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı.

DEVAMI GELECEK

Telegraph gazetesi İngiliz futbolunda duydukları yolsuzluk iddiaları üzerine bu haberin çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Önümüzdeki günlerde, üst düzey bir takımın yardımcı teknik direktörünün 5.000 pound rüşvet aldığına ilişkin belgeleri ve toplam 10 teknik direktörün futbolcu transferinde komisyon aldıklarına dair menajer ifadelerini yayınlayacaklarını duyurdu. Yayınlanan haberle ilgili olarak ise gün içinde belgelerin İngiltere Futbol Federasyonu'na gönderildiği belirtildi.

Diğer taraftan, Allardyce'ın bu görüşmeler esnasında ayrıca, kendinden önce görev yapan Roy Hodgson'u eleştirdiği, Futbol Federasyonu'nun Wembley'i yenilemesinin aptalca olduğunu söylediği de ifade edildi.

KOVULDU

İngiltere'de patlak veren rüşvet skandalı doğrultusunda, İngiltere Milli Takım teknik direktörü Sam Allerdyce görevinden resmen alındı. Allardayce'ın yerine teknik direktör arayışları başladı.


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.