comScore

Nevruz ne zaman? - 2018 Nevruz Bayramı hangi gün? Nevruz nedir, neden kutlanır?

12 Mart 2018, Pazartesi 12:08
Nevruz ne zaman? - 2018 Nevruz Bayramı hangi gün? Nevruz nedir, neden kutlanır?

Nevruz Bayramı için az bir süre kaldı. Baharın gelişi şeklinde anlamlandırılan Nevruz ne zaman kutlanacak. Nevruz programı nasıl olacak? Nevruz nedir? 2018 Nevruz Bayramı'nın tarihi ve geçmişi haberimizde...

FutbolArena - Nevruz Bayramı'nın 2018 yılında hangi gün kutlanacağı belli oldu. Nevruz Bayramı'nın ne zaman kutlanacağına dair sorular sorulmaya başladı. Nevruz bu ay mı kutlanacak 2018 Nevruz Bayramı'na ilişkin ayrıntılar burada.

Genel olarak Orta Asya medeniyetleri tarafından kutlanan ve ayrıca Rusya, Ukrayna,  Hindistan, Afganistan, Azerbaycan, Pakistan ve Kosova tarafından da tanınan Nevruz Bayramı için geri sayım başladı. Ülkemizde de her yıl kutlanan Nevruz Bayramı'na ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.
 

Nevruz ne demektir? Neden Nevruz Bayramı var?


Nevruz kelimesi Farsça dilinden gelmektedir ve yeni gün, günışığı ve baharın gelişi anlamında kullanılır. Nevruz kelimesi ilk defa ikinci yüzyılda Pers kaynaklarında kullanıldı.İran ve Bahia takvimlerinde  yılın ilk günü olarak kutlanan Nevruz, şenlik anlamına da gelmektedir. Genelde aynı tarihler arasında kutlanılır.


Nevruz Bayramı nedir? Nevruz nasıl kutlanılır? 

 

Nevruz Bayramı, bazı medeniyetlerde kutsal bir gün olarak kutlanan, ancak Anadolu ve Orta Asya Türk halkları başta olmak üzere Kürtlerde, bazı Arap medeniyetlerinde ve Rusya çevresi bölgelerde baharın gelişine yönelik bir şenlik olarak kutlanan gündür.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaklaşık 3000 yıldır kutlanan Nevruz Bayramı'nı kabul etmiştir ve Dünya Nevruz Bayramı olarak kayıtlarına geçirmiştir. Aynı zamanda 28 Eylül - 2 Ekim 2009 tarihinde toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Miraası Koruma Kurulu da, bu özel günü Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne kabul etmiştir.
 

Nevruz Bayramı kutlama şekli - Nevruz gelenekleri


Nevruz Bayramı kapsamında kültürlere ait olan geleneksel kıyafetler giyilir, yörelere ait danslar yapılmaktadır. Çocuklara, yapboz, tişört, kültür haritası, topaç, boyama kitabı ve folklorik bebek gibi eğitici hediyeler/oyuncaklar dağıtılmaktadır. Bazı yarışmalar ve tüm resmi ve özel ilköğretim kurumlarında resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmektedir ve yarışmaları kazanan öğrenciler, Ankara'da düzenlenen Nevruz programlarına ödül olarak götürülmektedir.
 

Türkiye'de 2018 Nevruz Bayramı ne zaman kutlanacak? Nevruz Bayramı nasıl kutlanacak?


Türkiye'de 2018 Nevruz Bayramı 21 Mart 2018 Çarşamba günü kutlanacak. Nevruz Bayramı bu tarihte gerçekleştirilecek. Partiler, sivil toplum örgütleri ve birçok grup 21 Mart 2018 Çarşamba günü Nevruz bayramını kutlayacak.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.