comScore

Nerede deprem oldu? Bursa'da deprem mi oldu? Marmara depremi 4 Mart 2019 son dakika! (Marmara / Bursa depremi)

05 Mart 2019, Salı 00:35
Nerede deprem oldu? Bursa'da deprem mi oldu? Marmara depremi 4 Mart 2019 son dakika! (Marmara / Bursa depremi)

Son dakika! Marmara'da deprem! Kandilli Rasathanesi'nden revize edilen bilgiye göre 4 Mart 2019 Pazar gecesi meydana gelen depremin merkez üssü Bursa olduğu açıklandı. Marmara / Bursa depremi ne zaman, saat kaçta ve Marmara / Bursa depremiyle ilgili gelişmeler haberimizde. 

Deprem! İstanbul'da deprem mi oldu? Bursa'da deprem mi oldu? Bursa depremi son dakika! Marmara son dakika depremi! Marmara'da kaç şiddetinde deprem oldu? Deprem saat kaçta oldu? Marmara'da 4 Mart 2019 Pazar gecesi yaşanan deprem vatandaşları korkuttu. Peki Marmara depremi ne zaman ve saat kaçta oldu? Deprem hangi illerde hissedildi?


Bursa /  Marmara 4 Mart 2019 Pazar son dakika deprem haberleri


Kandilli Rasathanesi'nden elde edilen bilgiye göre Marmara Denizi'ndeki deprem saat 00:07 sularında meydana geldi. Şiddeti ise 4.0 olarak ölçüldü. Peki Marmara depremi son dakika depremin merkez üssü neresi? Kandilli Rasathanesi daha sonra yaptığı revize ile depremin merkez üssünü Bayramdere Açıkları / Bursa olarak açıkladı, büyüklüğünü ise 4.2 olarak güncelledi. Depremin ayrıca yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği açıklandı. 
 

Deprem nedir?


Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir.


 

Deprem türleri nelerdir?


Depremler oluş nedenlerine göre degişik türlerde olabilir. Dünyada olan depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa baska doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yukarıda anlatılan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle "TEKTONİK" depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında olusurlar.Yeryüzünde olan depremlerin %90'ı bu gruba girer. Türkiye'de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler "VOLKANİK" depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar.Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin maydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya'da olusan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye'de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.
DEPREM SON DAKİKA YORUMLARI

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"