comScore

Nene Hatun kimdir? #NeneHatun twitter etiketi neden gündem oldu? (Nene Hatun hayatı)

22 Mayıs 2018, Salı 15:57
Nene Hatun kimdir? #NeneHatun twitter etiketi neden gündem oldu? (Nene Hatun hayatı)

Nene Hatun kimdir? Nene Hatun hayatı hakkında bilmedikleriniz neler? Twitter'da gündem olan #NeneHatun etiketi sonrası insanlar Nene Hatun kimdir sorusunu sormaya başladı. Nene Hatun hakkında bilmediklerinizi sizler için derledik.

Nene Hatun kimdir, kaç yaşında vefat etti? Nene Hatun nerede doğdu? Nene Hatun aslen nereliydi? Nene Hatun hayatı hakkında bilmedikleriniz neler? Nene hatun Rus savaşında ne yaptı?
 

Nene Hatun hayatı - Nene Hatun kimdir? (#NeneHatun twitter)


Erzurum doğumlu olan Nene Hatun, 1857 doğumludur. Nene Hatun Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Çeperler köyünde dünyaya geldi. Osmanlı ile Rus savaşı arasında kahramanlık gösteren Nene Hatun tarihe adını yazdırmıştı. Yeni evli olan ve 20 yaşlarında olan Nene Hatun kahramanca düşmana karşı savşamıştır. 

Kocaesi cephede savaşan Nene Hatun kundaktaki 3 aylık kızını emzirdikten sonra onlara veda ederek cepheye koşmuştur. Ağabeyinin tüfeğini alarak Tabya'ya koşarak giden Nene Hatun Rus askerlerin ateşi sonrası yaralandı. Nene Hatun yaralı olmasına rağmen etraftaki yaaralılara yardım ederek dikkat çekmişti. Nene Hatun ve Erzurumlu vatandaşların vatan sevgisi ve mücadelesiyle o gece Rus askerleri bölgeden uzaklaştırılmıştı. 

Savaştan sonra da Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO'da görevli Amerika'lı subayın bir sorusuna: "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim." cevabını vermişti. 

#NENEHATUN TWITTER MESAJLARI İÇİN TIKLA!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"