comScore

Necati Ateş, FutbolArena'ya konuştu! 'Lucescu, İzlanda maçına 4-4-2 ile çıkmalı'

05 Ekim 2017, Perşembe 15:05
Necati Ateş, FutbolArena'ya konuştu! 'Lucescu, İzlanda maçına 4-4-2 ile çıkmalı'

Milli Takım'ın İzlanda ile oynayacağı maç öncesi Necati Ateş, FutbolArena'ya özel değerlendirmelerde bulundu.

FutbolArena Özel - 6 Ekim'de oynanacak ve Türkiye için çok kritik olan İzlanda maçı öncesi, eski futbolcu ve yorumcu Necati Ateş ile konuştuk. Maçı, taraftarı, milli takımı değerlendirdik.

İşte Necati Ateş'in FutbolArena'ya verdiği özel röportaj:
 
İzlanda'yı nasıl yeneriz?
İyi oynamamız lazım. Kendi sahamızda,çok iyi bir taraftar kitlemiz arkamızda olacak. Yüksek ihtimal ben de maçta olacağım, destekleyeceğim Eskişehir'de. “Nasıl yeneriz”den ziyade, mutlaka yenmemiz lazım. Çünkü; Dünya Kupası'na gitmek için, hala şansımızın sürmesi için mutlaka yenmemiz lazım. İyi oynayıp, onları kaleye getirmeden, baskılı oyunla içeride oynamanın avantajını kullanarak mutlaka yenmemiz gereken bir maça çıkıyoruz. Yenildiğimiz takdirde zaten her şey bitiyor. Berabere kaldığımız takdirde de çok büyük sıkıntılar yaşayacağımız noktaya kalıyor.

Rakiplerimizin puan kaybetmesini beklemekten ziyade, onları Türkiye'de yenip, Dünya Kupası'nda olmalıyız. Türk futbolunun geleceği için olmalıyız. Yeni yetişen futbolcuları milli takıma sevdirmek, alıştırmak, yeni jenerasyonu yakalamak adına mutlaka Dünya Kupası'nda olmalıyız.
 
Maç Eskişehir'de oynanacak. Eskişehir taraftarının etkisi olur mu?

Çok fazla etkisi olur. Ben Eskişehir'de 2,5 sene oynadım, inanılmaz bir taraftar grubu var. Oyuncuları sağır edebilecek kadar. Hem stadın güzelliğinden hem taraftarın büyüklüğünden dolayı, orada İzlanda'yı korkutabilecek kapasitesi var. Türkiye'nin her tarafından oraya taraftarlar gidecek ama Eskişehirspor taraftarının İzlanda'nın işini zorlaştıracağını düşünüyorum.
 
İzlanda'ya karşı orta sahada kim oynamalı?

Oğuzhan oynamalı diye düşünüyorum. Böyle maçlar tecrübeli futbolcularla kazanılıyor. Arda oynamalı. Nasıl bir taktikle çıkacağını bilmiyorum ama 4-2-3-1 ile çıkarsak işimizin çok kolay olacağını düşünmüyorum. 4-4-2 ile çıkıp Cenk ile Burak'ın yan yana oynaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü; mutlaka kazanmamız gereken bir maç. Sabırlı oynamak,hocaya saygı duymak gerekiyor. Önümüzdeki iki maçın sonuna kadar onlara vereceğimiz desteği hissettirmemiz gerekiyor. İnşallah 2 maçı da kazanırız, güzel eleştiriler olur.Ama bu futbol. Ne olacağı belli olmuyor. Biz şu an sadece onlara destek vermeliyiz.
 
Destek demişken, Lucescu cezası nedeniyle tribünden takip edecek maçı. Teknik adamın kulübede olmayışı maçı etkiler mi?

Etkiler. İnşallah bizi kötü etkilemez. Ne kadar çok etkileyeceğini maçta göreceğiz.
 
Sizce bu maçın kilit adamı kim?

Kalecilerimiz ve hücumcularımız olabilir. Nasıl bir kadroyla çıkacağımızı bilmediğimiz için,şu an çok bir öngörümüz yok. Kazanan kadroyu bozar mı hoca,onu da bilmiyorum. Ama burada tecrübeli oyunculara çok iş düşüyor.Burak,önemli bir ekol. Arda ülkemizin yetiştirdiği en önemli oyunculardan biri. Bizi Barcelona'da temsil ediyor. Emre bu sene inanılmaz oynuyor. Oğuzhan'ın dinamikliği, pas alışı verişi; Caner'in çıkışları; Sabri oynayacak, Sabri'nin tecrübesi… Bana göre Sabri oynayacak. Orada pek alternatifimiz yok. Sabri'nin açlığı, 6 sene sonra tekrar geldi. Böyle maçları tecrübeli oyuncularla çevirebileceğimizi düşünüyorum.

Sabri'nin milli takıma dönüşü doğru karar mı?

Çok doğru karar. Gösterdiği performans, Göztepe'nin bulunduğu yer bunu zaten gösteriyor.
 
Tek kelime ile yorumlasanız Sabri'nin milli takıma dönüşünü, ne dersiniz?

Muazzam. Emre de geri döndü. Ardada sıkıntılar yaşadı, geri döndü. Milli takımımızın kapıları herkese açık.Bunu dönen oyuncuların değerlendirmeleri ve gösterecekleri performansları önemli. Yabancı sınırının neredeyse serbest olduğu ülkemizde zaten mumla arayabileceğin Türk oyuncular var. Bunların da performanslarını en yukarı çekmemiz gerekiyor.

Röportaj: Kevser İme Şahin

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)