comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Mustafa Reşit Akçay sözleri

11 Şubat 2014, Salı 13:41

Mustafa Reşit Akçay görevinden ayrıldı ama sözleri ve bakış açısı kolay kolay unutulmayacak.

FutbolArena - Mustafa Reşit Akçay görevinden ayrıldı ama sözleri ve bakış açısı kolay kolay unutulmayacak.

İşte kısa kısa Türkçeye ve futbol litaratürüne kattığı sözler;

- Hümanist yanı olup insanlara karşı olan sevgisi üst düzey olan inançlı bir anarşistim. 
 
- Trabzonlular biraz hırt adamlarız, nezaketi pek bilmeyiz. Biraz saygı istiyoruz.
 
- Bence futbol tek başına bir eğlence oyunu , vakit geçirici olgu gibi algılanabilir. Yalnız ben  bu potada insan olma ve insanı; yani yaratılmış biri olarak görevleri olduğunu hatırlamak, insan olduğunu hatırlamak yönünde insana bir takım değerler katan, özelliği olan bir ortam olarak da değerlendiriyorum.
 
- “Mum dibine ışık vermez.”, “Göz kirpiği görmez.” sanki Trabzon için söylenmiş atasözleridir. 
 
- Öyle bir şey ki futbol, kendi içinde yarattığı sinerji ile bir İngiliz'le ortak bir noktada nasıl buluşabileceğinize dair bir strateji veriyor elinize. Bu briçte de böyle, tavlada da böyle, satrançta da böyle. Ben bir Türküm ve Kasparov ile satranç oynayabilirim. Onun dilini bilmeme gerek yok. Futbolda da böyle bir evrensel yapı var ve onun için çok tutuluyor. 
 
- Bazen bir ressam gibi veya bir heykeltıraş gibi oluyorsunuz. Bu hem futbolcular için böyle hem de teknik adamlar için böyledir.
 
- “Affetmek ve unutmak iyi insanların silahıdır” denir. Bir de birbirimize çok fazla şans vermiyoruz. Bir söz vardır “gül verenin elinde gül kokusu kalır” diye.
 
- Bu ülke bugün varsa bizler bunu 1915'teki Çanakkale'de ölen tıbbiyelilere, üniversiteli mühendislere, köylü Ahmet kardeşime ya da annesinin başına sürdüğü kınayla ölüme gönderdiği Süleyman kardeşime borçluyuz.
 
-  “Sen kendi sırrını kendi sözlerinin içinde ara.” Ara bulacaksın.
 
- Size Filozof Mustafa denildiğini biliyoruz. Bunun sebebi sizce nedir ?Ben onu hak ettiğimi düşünmüyorum. Bu  Sokrates'e, Aristo'ya, Platon'a haksızlık olur. Yusuf Has Hacib'e haksızlık olur. Yunus Emre'ye haksızlık olur. Yani dolayısıyla çok sağlıklı bir ifade değil ama belki sakalımdan dolayı söylenmiştir. 
 
- Genetik olarak Tanrı'nın Türklere vermiş olduğu futbola ve spora yatkınIZ. Şu an Almanya'da yaşayan beş milyon Türk var. Bu beş milyon Türkün Almanya'da çocukları var. 3., 4. yanlış olmasın bekli de 5. kuşağa doğru gidiyor. 1960 yılını ilk Almanya'ya giriş olarak kabul edersek 50 yıl gibi bir süre… Bu kuşaktaki çocuklarımız bugün Almanya'nın futbol milli takımlarının %40'ını oluşturuyor.
 
- Beden, farklı reflekslerle bazı işaretler verir. Hastalık belirtileri verir. Bunlar nedir? Ateştir, kusmadır, ağrıdır, sızıdır, baş dönmesidir. Türk futbolunun midesindekinin, bağırsaklarındakinin dışarı çıkmasıdır şu an yaşanan süreç. Tamamı çıkmış mıdır temizlenmiş midir? Onu zaman gösterecek ama şöyle bir şeyle karşı karşıyayız. 

Derleme: Yetkin Etkin
 

FutbolArena haber turu (26 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.