comScore

Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi sözleri (Çanakkale Zaferi nasıl kazanıldı?)

18 Mart 2018, Pazar 10:19
Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi sözleri (Çanakkale Zaferi nasıl kazanıldı?)

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi ile ilgili sözleri ve Çanakkale Zaferi'nin tarihi haberimizde.

Çanakkale Zaferi kutlu olsun! 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi nasıl kazanıldı? Çanakkale Savaşı'nda neler yaşandı? Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşı'nda askerlere ne söyledi? Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünü kutladığımız bugün Çanakkale Savaşı ile ilgili tarihimizi yeniden hatırlatıyoruz. Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen askerlerimize saygı, sevgi ve minnetlerimizi sunuyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Çanakkale Zaferi ve ülkemiz adına şükranlarımızı iletiyoruz.
 

Çanakkale Zaferi nasıl elde edildi? Çanakkale'de kimlere karşı savaşıldı?


18 Mart 1915'te bir kahramanlık öyküsü yazıldı. Çanakkale Destanı'nda düşman kuvvetleri İstanbul'u ele geçirmek için Çanakkale Boğazı'ndan ilerlemeye başlamıştı. Vatanı savunmak için düşmanın karşısına dikilen Mehmetçiklerimiz, Boğaz'ın dar emvzilerinde toplar, denize döşenen mayınları peş peşe patlatarak düşmanı bozguna uğratıyor. arbay Mustafa Kemal, askerlere “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir” diyor. Kahraman Mehmetçik, Mustafa Kemal'in önderliğinde, Anafartalar'da, Conkbayırı'nda, Arıburnu'nda, Kireçtepe'de zafer üstüne zafer kazanıyor.


 

Mustafa Kemal Atatürk ve dünya liderlerinden Çanakkale Zaferi sözleri


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi sırasında silah arkadaşlarına ve milletimize söylediği sözler ise bugünlerde de o anları yaşatıyor. Mustafa Kemal'in Çanakkale Zaferi sözlerinden bir bölüm:
* Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım. (Mustafa Kemal Atatürk)
* Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur. (Mustafa Kemal Atatürk)
* Türkler, Çanakkale'yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. (Churchill)
* Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve se'bat cihetiyle takdir ve senaya liyakati, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşman taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir. (Alman Generali Uman von Sanders)

Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı. (Sami Paşazade Sezai)
* Çanakkale Boğazı'ndaki Türkler ve Almanlar da 18 Mart'ı aralık­sız takip eden sessiz günler, şaşkınlık ve sonra da, büyük bir sevinç uyandırdı. Moral, son derece yüksekti. Kaleler ve tabyalardaki ha­sar da kolaylıkla giderilmiş olmakla beraber, ağır bataryaların cep­hane durumu-ciddiyetini koruyordu. (Robert Rhodes James)


 

Çanakkale Destanı Şiiri (Faruk Nafiz Çamlıbel)


Çanakkale Destanı

Yaşamaz ölümü göze almayan.
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
Kazanmak istersen sen de zaferi
Gürleyen sesinle doldur gökleri
Zafer dedikleri kahraman peri
Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir ey delikanlı
Diriler şerefli ölüler şanlı
Yurt için döğüşen başı dumanlı
Her zaman bu şandan, o şana gider

FutbolArena akşam haberleri turu (19 Nisan 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.