comScore

Mustafa Çulcu'dan hakem Ali Palabıyık'a tepki

30 Ocak 2018, Salı 21:53
Mustafa Çulcu'dan hakem Ali Palabıyık'a tepki

Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu, eleştirilere hedef olan Ali Palabıyık için "Ona 6.9 üzeri puan vermek hakemlik gelişimine darbedir" ifadesini kullandı.

FutbolArena - FIFA kokartlı eski hakemlerimizden Merkez Hakem Komitesi eski Başkanı Mustafa Çulcu, Pazartesi ve Cuma akşamları Radyo Viva'da yayınlanan "Alper Üstündağ ile Kazan Kaynıyor" programının konuğu olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 

Mustafa Çulcu'dan Ali Palabıyık yorumları


Çulcu açıklamalarında "Hakemler de insan kabul ediyorum tepkilerden olumsuz yönde etkilenmelerini de anlıyorum ancak hakemlik artık profesyonel bir meslek. Yüksek ücretler kazanıyorlar. Peki, gelişim nerede? Bu profesyonellik ne katkı sağladı? Gelen eğitmenlere rağmen 1 adım ilerleme yok. Uygulamalar hep negatif! Hep idare et, idare et anlayışıyla maçlar yönetiliyor ancak kulüplerin alacağı puanın değeri, kazanacağı para göz ardı ediliyor günah değil mi? Ali Palabıyık'ın hafta sonu alması gereken not 6.9'dur ona 8 üzeri vermek hakemlik gelişimine darbe vurmaktır. Bu anlayışla Avrupa da maç yönetsin bir daha Avrupa yüzü göremez!" diye konuştu.

"SÖYLENENLER HAVADA KALDI"
Çarpıcı tespitlerde bulunan Çulcu, "Ali Palabıyık için Uefa hakem eğitimcisi Roberto Rosetti yıllar önce bir seminerde demişti ki; “Gelecek vaat eden çok kaliteli bir hakem, Türkiye için büyük bir şans” Biz de hemen Fifa kokartını yakasına taktık bu çocuğun. Peki o ne yapıyor o günden beri? Hiç bir gelişme kaydedemiyor, kendisini geliştirmiyor, olduğu yerin gerisine gidiyor, verilen şanları değerlendiremiyor maalesef. Halil Umut Meler bir proje hakemiydi ama o da ‘idare et' sistemine ayak uyduran bir yapı içinde olunca projede anlamını yitirdi tabi. MHK, hata yapanlara aferin notu vermek yerine dinlendirmeyi seçse Palabıyık gibi Meler gibi hata yapan hakemlerimizi kazanabiliriz ama kazanmak yerine kaybetmeyi seçmek çok üzücü." dedi.

"HAKEM ATAMALARINDA ADALET YOK"

Sözlerinin devamında "Ali Palabıyık, Fenerbahçe-Trabzonspor maçlarının kadrolu hakemi gibi oldu. Üst üste aynı maça aynı hakemleri atamanın tek bir açıklaması vardır o da Merkez Hakem Komitesi iflas etmiştir. Böyle yöneticilik anlayışı olmaz bu anlayışla diğer hakemleri de rencide ediyorlar haberleri yok. Ayıptır, yazıktır bu kadar güzel statlara sahip yayın ve sponsorluk gelirleri üst düzey olan, parmakla gösterilen bir ülkenin futbol liginde böylesine hakem sıkıntısının yaşanmasını anlamak mümkün değil! Adaletli adil dağıtım yapmayan MHK'nın hakemlerinden de adaletli ve adil yönetim beklemek hayaldir. Namoğlu kendini güncellemelidir hata yapanı affetmemeli, hatalardan ders almayı başarmalıdır yoksa gidişat hep aynı olur." diye konuştu.

"HANİ YARINLARIN HAKEMLERİ YETİŞECEKTİ"

Eleştirilerini sürdüren Çulcu, "Antalya seminerinde MHK Başkanı Yusuf Namoğlu dedi ki; 'Süper Lig için uygun elimizde 22 hakem var, yarınların hocalarını yetiştirme kararı aldık ikinci yarı hepsinden faydalanacağız' E şimdi soruyorum sayın Namoğlu, neden hala aynı hakemlerle ligi döndürmeye çalışıyorsunuz? Elde kalanlara yazık değil mi? Güvenip maç veremediğiniz Koray Gencerler'i dördüncü hakem olarak atamak nedir?" ifadelerini kulandı.

Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)