comScore

Murat Fevzi Tanırlı: Siyaset mi, cesaret mi?

10 Aralık 2015, Perşembe 15:03
Murat Fevzi Tanırlı: Siyaset mi, cesaret mi?

Eski hakemlerden Lig TV yorumcusu murat Fevzi Tanırlı 14. haftanın hakemlerini yorumladı.

FutbolArena Analiz - Spor Toto Süper Lig'in 14. haftası geride kaldı. Eski hakemlerden Lig TV yorumcusu Murat FEvzi Tanırlı, FutbolArena için geçtiğimiz haftanın hakemlerinin performanslarını yorumladı.

İşte Murat Fevzi Tanırlı'nın yazısı;

SİYASET Mİ, CESARET Mİ?
 
“Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!”
şeklindeki Öğretmen Marşı'nın bu mısralarından sonra 
“Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.” diye devam eder.
Çok severim…
 
***
 
“Bin kör adamdan bir şahit, bin cahilden bir adam olmuyor” demiş zamanında bir akademisyen…
Çok severim…
 
***
 
PERŞEMBE'Yİ BEKLİYORUM GÖZLERİM KAPALI…

Osmanlıspor-Kasımpaşa maçı bitti ve maçın ardından Lig TV mikrofonlarına bir zat-ı muhterem teşrif ettiler. Tahminimce 5 ila 10 dakika arasında iftira ve hakaretleri sayıp sayıp gittiler…
 
Ne konuştular efendim:
 
“Sezon başından bu yana kendilerine karşı SÜREKLİ ART NİYETLİ hakem hatalarının olduğunu, bu maçta da yine art niyetli hakem bir hakem yönetimi ile karşılaştıklarını, bu kadarının da artık pes dedirttiği”şeklinde 5 ila 10 dakika arasında Lig Tv mikrofonlarını meşgul etti ve gitti…
 
***
 
Bir hakemin ART NİYETLİ olduğuna net kanaat getiren bir şahsiyet, bu açıklamasıyla neler demek istiyor? Hakemin art niyeti ne demek oluyor, açalım biraz. Aynı zamanda art niyet lafını kullanan her takım için kullanım kılavuzu olarak da kullanılsın bu seçenekler:
 
1-Hakemler, Osmanlıspor'un isminden, cisminden, teknik kadrosundan, herhangi bir yerinden, organından, stadyumundaki hakem odasının temizliğinden, koridorlarından, hakemlere yapılan izzet-i ikramdan NEFRET ediyor olabilirler. Bundan dolayı intikamlarını sahada alıyor olabilirler.
 
2-Hakemler, Osmanlıspor kiminle oynuyor olursa olsun o rakibe “tapıyor” olabilirler…
 
3-Hakemler, Osmanlıspor'un hangi padişahlık döneminde kurulduğunu bilmediklerinden “acaba Kanuni Dönemi değilse ne yaparız biz!” endişesiyle 1900'lerdeki Osmanlı'ya dönmek istemiyor olabilirler.
 
4-Hakemler, Osmanlıspor hangi takımla oynarsa oynasın, İddaa oynayıp, onların rakiplerinin kazanmasına para yatırıyorlar. (Yahu tamam kızmayın, Osmanlıspor'un kazandığı maçlarda hakemler de sürprize kurban gitmiş olabilir, futbolda var bu skorlar değil mi:)
 
5-Hakemlerin akıllarından zoru OLABİLİR.Gözlerden uzak bir maçta kariyerlerine çok kötü bir yönetim eklemek için hep Osmanlıspor'u tercih ediyorlar.(Osmanlıspor'un kazandığı maçlardaki hakemlerinmazoşistlikten uzak olduklarını varsayarak)
***

 
Bu zihne sahip zat-ı muhterem kim? Uğur Demirok…Kim Uğur Demirok? 27 yaşında olup, 17 yaşındayken G.Saray'da forma şansı bulmuş, ardından istikrarsız şekilde Gaziantepspor, Beylerbeyi, Kartal, Akhisar Bld (Hamza Hamzaoğlu'na şükretmeli), ardından Trabzonspor, şimdi de Osmanlıspor… G.Saray gibi bir camiada başlayan serüven ciddi bir istikrarsızlıkla irtifa kaybı sonucunda,Trabzon gibi camiada da tutunamayarak ancak Osmanlıspor'a dönebilmiş. 
 
***
 
Fazla söze gerek yok. Zihnin sürekli böyle senaryolara çalışıyorsa, aklının köşesinde başarı yerine başarısızlık kılıfı arıyorsan önce kendi kariyerine bakacaksın. Her gittiğin kulübe veya ortama bu zihniyetini ve art niyetini, bu enerjini götürüyorsun, 2 dev takımda da şans bulamadan postalanıyorsun. 
 
***
 
Malumunuz saha içinde, dışında, koridorlarda veya sonrasındaki demeçlerde ceza sistemi uygulanıyor. Disiplin Kurulu'nun bu haftaki cezalarını merakla bekliyorum Perşembe günü. Uğur Demirok'un mesnetsiz bu iftira ve hakaretleri karşısında kayıtsız mı kalınacak yoksa cezasını bulacak mı? Disiplin Kurulu mu, Disiplinsizlik Kurulu mu anlayacağız.
 
***
 
Son söz KISSADAN HİSSE… “Karşındakini nasıl bilirsin?” diye sormuşlar. KENDİM GİBİ BİLİRİM demiş… 
 
***
 
ONURSAL NEDİR? ONUR NEDİR? ONURSAL BAŞKAN KİME DENİR?

Onursal
1. Saygı için verilen veya övünç için kabul edilen, fahri (başkanlık, üyelik, profesörlük vb. unvan).
2. Onurla ilgili.
3. Saygı için verilen (san).
 
Onursal Başkan
1. Bir topluluğun, bir toplantının veya bir derneğin başında bulunan kimse, reis
2. Bazı ülkelerde devletin ve hükümetin başı.
3. Reîs (bk. baş).
 
Onur
1. İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis.
2. Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar
Örnek: Çokbilmiş görünmek, onuruna toz kondurmak istemez. T. Buğra
İnsanın, duyan, düşünen ve özgür bir varlık olarak taşıdığı değer, insan olarak insanın değeri. 3. İnsanın kendine karşı duyduğu saygı.
4. Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı değer, şeref.
 
***
 
Osmanlıspor-Kasımpaşa karşılaşması sonrası hakem Fırat Aydınus'a tepki gösteren Osmanlıspor Onursal Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 
"Bu maçta tam bir hakem faciası yaşadık. Biz yukarıdan tekrarını seyrediyoruz. Serdar'a sarı kart gösterebilirdi. Kesinlikle, kesinlikle kırmızı kart yoktu. Olmaz böyle bir şey ve yukarıdan defalarca seyrettik. Hiçbir faul yoktu, faul icat etti. Akşam bir bakın. Arkasından penaltı oldu. Aleni eline değdi. Kaç defa seyrettik. Bir olay böyle katledilir. Bu hakemin bunu kesinlikle kasıtlı yaptığına inanıyorum. Bu adamın hakemliği bırakması lazım. Hakem falan değil bu adam. Açıkça söylüyorum" şeklinde konuştu.
 
***
 
İnsanın başına malumunuz ne gelirse ya meraktan, ya bir kez daha yine meraktan gelir. Fırat Aydınus, sezona 14 Ağustos'taki F.Bahçe-Eskişehirspor maçıyla başladı.  Şu ana kadar 9 maç yönetti. İşin özeti sadece 1 hafta boş geçti. Ortalama 2 haftada bir maça çıktı. Osmanlıspor-Kasımpaşa maçındaki yönetimini aşağıda değerlendirdik. Bu yazıyı yazdığım sıralarda henüz 15. Hafta hakemleri açıklanmamıştı. Aydınus'un bu haftayı pas geçmesi çok doğal. Ammavelakin 16. haftada görev alıp almaması durumuna göre manşetteki sorumuz cevabına ulaşmış olacak. “SİYASET Mİ KAZANACAK, CESARET Mİ KAZANACAK?”… MHK adına önemli bir sınav daha var haftaya, bekleyip göreceğiz. 
 
***
 
Sahi, “Onursal” demişken, yurdumun ve gönülllerin ismi Süleyman Seba'ya sevgi, saygı, hürmet ve rahmetle…
 
***
 
DON KİŞOT FATİH TERİM...

Futbol dünyamızın belki de en çok tartışılan adamı oldu her döneminde. Tartışmasız olan nokta ise Türkiye tarihinin 1 numaralı teknik adamı ve hali hazırda yurdumun futbol direktörü olduğudur… Fiorentina'ya ve AC Milan'a gittiği dönemlerde Pazar saat 16.00'daki maçlarını izlemek için hakemliğimden, dünyamdan izole olduğum başarı abidesidir… Düşünce çok güzel ammavelakin değiştirmeye ve yapmaya çalıştığın şey sevgili hocam, futbol kültürümüze, yöneticilerimizin kimyasına uymaz, vallahi uymaz, billahi uymaz… Bugün “tamam” der yöneticiler, ertesi sabaha kalmaz dönerler… Yeter ki sadece 1 penaltıları verilmesin… Ama yine de yolun açık olsun…
 
Ne düşünmüş Fatih Hoca?
“Türkiye Futbol Direktörü, geçen yıl olduğu gibi yine bir ocak günü yeni bir manifesto yayınlamaya hazırlanıyor. 6-7 Ocak 2015'te Haliç'te 14 yabancı kuralı başta olmak üzere futboldaki yeniden yapılanmaya dair 10 saat kürsüde konuşan Terim, 5 Ocak 2016'da büyük ihtimalle memleketi Adana'da bir basın toplantısı düzenleyerek çok ses getirecek açıklamalarda bulunacak Terim, futbol kulüplerinin özellikle başarısız sonuçlardan sonra en çok yüklendiği üç kurumda devrim niteliğinde bir öneride bulunacak. 
 
***
 
Türkiye'de futbolun neden gelişemediğini ve önündeki engelleri anlatacak olan Fatih Terim, çözüm önerilerini de tek tek sırayalacak. Terim, kulüp, federasyon ve medya üçgenindeki ilişkileri masaya yatırıp yeni bir sayfa açılması gerektiğini söyleyecek. Radikal bir değişim isteyecek olan Terim, Merkez Hakem Kurulu (MHK), Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve Tahkim Kurulu üyelerinin Kulüpler Birliği tarafından belirlenmesini ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun da atamayı gerçekleştirmesini önerecek. Terim, 'Bu üç kurulun üyelerini de Kulüpler Birliği belirlesin, TFF ise sadece bu isimlerin atamasını yapsın' diyecek.” 
 
***
 
HAFTANIN HAKEMLERİ…

Galatasaray-Bursaspor (Hakem: Suat Arslanboğa)
2007-2008'den bu yana izlediğimiz Suat Arslanboğa'nın en iyisiydi diyebilirim. Elbette ufak tefek faul ve korner hataları oldu ama sahadaki duruşu, kararlarındaki doğruluk oranı, uzun süre 0-0 giden büyük takım maçında kontrolü elinden bırakmaması ve bence en güzeli de otoriter yaklaşımı ile beğeni kazandı.
 
Bu maçta bir parantez de Burak Yılmaz'a açmamak olmaz. Basit bir korner kararını düzelttirdiği için değil tabii ki. Zihiniyeti için. Çünkü “Türkiye'de Fair-Play” genelde skor 3-0 herhangi bir takım lehine iken akıllara gelir. Yoksa 0-0 giden bir maçta taç atışında bile hakemi yanıltmak için kıçlarını yırtan oyuncu profili varken, TT Arena'da hem de maç 0-0 iken pek de alışık olmadığımız bir görüntüydü. Burak Yılmaz gibi hakem sicili genel olarak kötü bir oyuncudan gelmesi de ayrıca sevindirici idi. Tebrikler.
 
Hakemin Notu: 8.4
 
***
 
Osmanlıspor-Kasımpaşa (Hakem: Fırat Aydınus)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, yurdum insanının en sevdiği özelliktir. Çok sayın ve pek muhterem Uğur Demirok, kırmızı kart pozisyonu için ligtv.com.tr internet sayfasından Maç Özetleri bölümünden izleyiniz. Oyuncu rakibinin kaval kemiğinden itibaren ayağına kadar inerek süpürüyor. Kırmızı kart. Yediğin gol için ofsayt diyorsun. Pek çok takımdaki istikrarsızlığın, daha ofsaytı bilmediğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Okumak ve öğrenmek hem dini hem siyasi hem de kültürel açıdan çok faydalıdır. Tavsiye ederim. Bu nedenle ofsayt ile ilgili kuralları, yorumları, ofsaytın şartlarını incele ve öğren. Geldik sondaki pozisyona. Eli vücuduna bitişik bir oyuncu bile, topun eline çarpması durumunda refleks olarak ellerini yana açar. Ancak unutulmasın ki top çarptıktan sonra açar. Hakemin buradaki pozisyonu süzmesi bile çok zor. Varsayalım ki el var. Bu bile penaltı mı değil mi tartışmasının çok yapılacağı bir mesafeden kaynaklanıyor. İki oyuncu yan yana neredeyse. Allah selamet versin.
 
***
 
TFF Yönetim Kurulu üyesi sayın Ahmet Gökçek'in değerli babası olan Osmanlıspor Kulübü Onursal Başkanı sayın Melih Gökçek, hakem kararlarının sıcağı sıcağına değerlendirilmemesinin; bir hakemin hakemlik mesleğine yeteneğinin olup olmamasının tek bir 90 dakika ile belirlenmesinin teknik olarak mümkün olmadığının; kasıt kelimesinin uzun yıllardır başkentimiz Ankara'nın Büyükşehir'ini yönetip, kendisine binlerce kez yöneltilen kasıtlı hareketlere gösterdiği gibi tepki göstermesinin; naçizane TC vatandaşı olarak daha faydalı olacağı yönünde kanaate sahibim.
 
Arz ederim.
 
Hakemin Notu: 8.4
 
***
 
Konyaspor-Antalyaspor (Hakem: Tolga Özkalfa)
Gzüel avantajlar ve doğru kararlarla 3-2 biten maçın keyifli geçmesindeki faktörlerdendi. İlk yarıdaki penaltı tartışmalarında devam kararı doğruydu. Antalyaspor adına ilginç nokta ise Lig TV spikerinin en çok kurduğu cümlenin “Antalyaspor defansı yine ofsayt diye durakladı” olmasıydı. Defans tek kelimeyle evlere şenlikti ancak Fornezzi 3 gol yemesine rağmen mükemmel kurtarışlar yaptı. Ha bu arada, Eto'o yine gol attı tabii ki canım! 
 
Hakemin Notu: 8.4
 
***
 
Kayserispor-Beşiktaş (Hakem: Bülent Yıldırım)
Kimileri “rahatsız” oldu, kimileri hicvederek eleştirdi, kimileri yönetimini beğenmedi, kimileri de sonraki günlerde hedef gösterdi. Hatta MHK'nin eski bir başkanı da vay efendim Kayserili bir hakem verilir miymiş saçmalığına,anlamsızlığına soyundu. Allah aşkına bu aklıevvelllik nedir? Memleketi mi kaldı bu işin, hala hangi dünyada yaşıyorsunuz yahu?  Bülent Yıldırım yıllarca FIFA hakemliği yaptı, derbiler yönetti ve de kariyeri belli bir adam. Neyi çomaklama derdindesiniz. Kaleye sol çaprazdan bir faul hatası yaptı “görüntülere” göre. Sanırsınız ki penaltı verdi ya da direkt kaleyi karşıdan gören yerden çok bariz bir frikiğe hükmetti! O pozisyonda koşan bir hakemin oyuncunun omuz darbesini veya mücadelesini faul olarak değerlendirmesi kadar doğal bir durum olamaz. Kaleyi sadece 25 derece açıyla gören bir yerden de atılan golü hakeme yormak! Hadi canım siz de! 
 
Hakemin Notu: 8.4
 
***

Başakşehir-G.Birliği (Hakem: Bülent Birincioğlu)
Uzaktan yapılan ortada Doka'nın eline çarpan pozisyondaki tartışma dışında maçın genelinde iyi bir yönetim gösterdi. Ligde yediği gollerin %90'ını 2.yarılarda kalesinde gören G.Birliği, bu özelliğini sürdürdü. Son çeyrekte yediği 2 golle yine kaybetti.  

Hakemin Notu: 8.3

***
 
Gaziantepspor-Fenerbahçe (Hakem: Serkan Tokat)
Yeni MHK'nın benim gözümde bir büyük artısı, bir büyük eksisi var. Büyük artı, sezon başından bu yana genç ve yeni yüzlere önceki MHK'lara göre çok daha fazla şans tanıması. Önemli bir cesaretti. Genel itibariyle de bence başarılı oldu. Büyük eksisi ise sayın başkan Müftüoğlu'nun hafızalardan silinemeyecek olan sabahın 4'üne kadar Avni Aker'de mahsur kalan hakemlerimiz için “Trabzon'da hakemlerimize bir şey yapılmadı, alıkonmadı” açıklaması idi. Ya görev alan hakemler ve medyaya yansıyan haberler yalan söylüyor bizlere, ya da…  Neyse o güne dönmeyelim.
 
MHK'nın büyük artısı olarak bahsettiğim konu için sizlerle önceki haftalardaki yorumlarımda şu cümleyi paylaşmıştım:”Bu kadar yeni yüz içersinde en sıradan olanı, herhangi bir ekstra özelliği olmayan ve onun gibi pek çok sayıda olan vasathakem Serkan Tokat” demiştim. 14 haftayı geride bıraktık. 5 kez düdük çaldı. 2 maçta çift sarı karttan yanlış adam attı, yardımcıların uyarısıyla düzeltip, oyuna geri aldı. Başakşehir –G.Saray maçında skor 0-0 iken Podolski'nin elle aldığı topu göremedi ve maçın sonucuna direkt tesir etti. 
 
Geldik Antep'e. Hasan Ali'nin kırmızı net doğru. Ciddi faullü oyun da deseniz, bariz gol şansı da deseniz doğru ve bence ciddi faullü oyun daha mantıklı.  Antep'in ilk golünde ilave yardımcının hatası olmakla birlikte eli göremediler. Son anlarda Caner'in hareketine net penaltıyı “göremedi”. Hakemlik cesaret işidir, 1. ve 90. Dakikanın hakem adına farkı yoktur hele hele Süper Lig seviyesinde. Bir hakemin de en cesur olduğu dönemler ilk yılları, ilk görevleridir. Elbette soyadının “TOKAT” olmasının bu seviyeye kadar gelmesinde rolü olmuştur. İlave yardımcı hakem olarak bile olsa görev aldığı maçlarda Metin Tokat'ın gözlemcisi olduğuna bile tanıklık ettiğimiz günler oldu. Ancak “tokat” sadece soyadında kalmayıp hakem camiasına dönünce hoş olmuyor. Ne bir Umut Meler, ne bir Ümit Öztürk, ne bir Yaşar Kemal, ne bir Deniz Ateş olamaz hakemlik yeteneği olarak.  
Basına yansıyan gözlemci notu ise trajikomik….Tabii ki aslı varsa.
 
Hakemin Notu: 7.5
 
***
 
Mersin İY-Ç.Rizespor (Hakem: İlker Meral)
Welinton'un düşürülüp Mersin'in penaltı kazandığı pozisyon öncesinde atak başlamadan Mersin yarı sahasında Kweuke'ye yapılan net faul var. Hakem değerlendiremedi. Kweuke'nin penaltı beklediği Servet pozisyonunda devam kararı doğru. Güven'in Kweuke'yi boğazından çekerek düşürdüğü pozisyon net penaltı.
 
Hakemin Notu: 7.8
 
***
 
Akhisar Bld-Sivasspor (Hakem: Özgür Yankaya)
Akhisar'lıların serbest vuruş sonrası penaltı beklediği elle oynama anında, benim kanaatim oyuncunun kendisini koruma niyetiyle birlikte topu kesebilmek için ellerini birleştirmesi. Ama hakemi yorum açısından eleştirmek yanlış olur.  Burhan'ın penaltı beklediği pozisyondaki devam kararı doğruydu.  
 
Hakemin Notu: 8.3

***
 
Trabzonspor-Eskişehirspor (Hakem: Yaşar Kemal Uğurlu)
Emre Güngör'ün 2 sarı karttan atılması, penaltı kararı ve gerginleşen anlardaki kartları doğruydu. Başarılı yönetimlerinden birini daha gösterdi. Tebrikler. Ayrıca Trabzonspor'un son golünü atan Muhammet'in de Burak Yılmaz stilini andırmasını not edip gol atmasından dolayı da kutlayalım.
 
Hakemin Notu: 8.4
 
***
 
HAKEM NOTLARI HAKKINDA

Okuyucularımızdan gelen sorular nedeniyle bir açıklama yapayım. Şu anda ülkemizde resmi olarak hakemlere uygulanan not sisteminde puanlama 8.4 üzerinden başlamaktadır. Bir hakem, siyah-beyaz hata olarak tanımlanan “kırmızı kartla atmama, bariz gol şansını yanlış değerlendirme, penaltıyı görmeme veya yanlış penaltı verme, içeriye giren topu gol vermeme” örneklerindeki gibi hatalar yaptıklarında notlarından direkt olarak 0.5 puan düşülmekte, dolayısıyla bu tarz bir hatada otomatik olarak notları 7.9'a düşmekte, diğer hataları da eklendiğinde puanı daha da düşebilmekte ve genel yorum olarak başarısız bir maç geçirmiş gibi değerlendirilmektedir. 
 
Siyah beyaz hata sınıfında hataları yok ise, yaptığı hata türüne göre 0.1 puan sırasıyla düşmekte ve GENEL TOPLAMDA da bu hatalara rağmen  8.00 altına da düşmemektedir. 
 
***
 
Sevgi dolu günler sizinle olsun…
 
Murat Fevzi Tanırlı
Twitter: @mftanirli

FutbolArena akşam haberleri turu (15 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.