comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Muharrem Usta: 'Fenerbahçe'ye kumpas kurulmuş olabilir'

08 Eylül 2016, Perşembe 16:47
Muharrem Usta: 'Fenerbahçe'ye kumpas kurulmuş olabilir'

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, şike süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, şike sürecinde yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Muharrem Usta, "Fenerbahçe bir takım güçler tarafından ele geçirilmeye çalışılmış olabilir ama bu şike yapılmadı demek değil" dedi.

"FENERBAHÇE'YE KUMPAS KURULMUŞSA..."
NTV'ye konuşan Muharrem Usta'nın açıklamaları şu şekilde;

"Şikede sonuca bakılmıyor. Önemli olan spor ahlakında etkilemek için bir şey yaptınız mı yapmadınız mı? Girişiminiz oldu mu? Spor ahlakına aykırı davrandığınızda cezalar geliyor. Bizim Fenerbahçe ile olan ve Fenerbahçe ile FETÖ arasında olan iki olayla karşı karşıyayız. Bunun ceza ve sportif hukuku ilgilendiren boyutu var. Spor hukuku ile ilgili olan boyutu çok basit. Okuma yazma bilen insan, CAS'ta, UEFA'da İsviçre Federal Mahkemesi'nde verilen kararları okuduğunda spor hukuku ile ilgili olan kısımları hepsini çözebilir. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında ceza hukukunu ilgilendiren her hangi bir konu yoktur. Eğer Fenerbahçe'ye FETÖ kumpas kurmuşsa, biz de ele geçirmesin diye o kulübün yanında seferberlik ilan ederiz. Trabzonspor'un da başına gelse Fenerbahçe'den ve diğer kulüplerden bekleriz.

"SPOR AHLAKINA AYKIRIYSA CEZA İÇİN YETERLİ"

"Türkiye'de örgütsel yapıyla ilgili yargılama var. Sonuçlar ortaya çıktıkça avukatlar konuşsunlar. 2010-11 sezonunda Trabzonspor ile Fenerbahçe ligi aynı puanda bitiriyor, averajla Fenerbahçe şampiyon oluyor. Sportif yargılamada şike, ilgili maç sonucunu spor ahlakına aykırı şekilde etkileme faaliyeti varsa, sportif yargılamayı yapanlar bu konuda tatminse, veri ne şekilde gelirse gelsin o konuyla ilgili hemen kararı veriyor. O nedenle Avrupa sürecinde UEFA ve CAS'ta şike yapmıştır denilen yerlerin hiç birinde hukuka uygun mu değil mi kararlara bakılmıyor."

"ŞİKEYİ ÖRGÜT YAPTIRMADI"

"Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kısım sportif yargılamadır. Fenerbahçe'ye kumpas kurulduğuna inanıyorum. Örgütlü bir yapı tarafından bir takım çeşitli nedenlerle böyle bir şey olmuş olabilir. Ancak dinlemeler gerçekleştirilirken, Fenerbahçe'deki ilgili kişilere şikeye teşebbüsü bu örgüt yaptırmıyor. Takibe alınıyor ve bunlar ortaya çıkıyor. Sportif yargılama bunu delil kabul ediyor. Tahkim, CAS ve UEFA'da kabul etti. Sportif yargılamada teşebbüs varsa ceza geliyor. UEFA, TFF, CAS verilerden tatmin oldular ki cezaları verdiler."

"TRABZONSPOR'UN ŞAMPİYONLUĞUNU KİMSE ALAMAZ"

"Trabzon'da Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırının da örgüt işi olduğuna inanıyorum. Şike konusu bir fay hattı oluşturdu. Trabzon'daki saldırıda da bir fay hattı oluşturulmak istendi. Artık bu konuda bu fay hattını hareket ettirmeye kimse müdahale etmesin. Herkes hukuki haklarını kullansın. Sonu da nereye gidecekse gitsin. Örgüt Fenerbahçe'yi ele geçirmeye çalışmışsa, sonuna kadar arkasındayız. Ama şike başka bir şeydir. Yer gök bir araya gelse, Trabzonspor'un şampiyonluğunu kimse elinden alamaz. Hukuk karar verir. CAS ve Avrupa'nın verdiği kararlar Türkiye'ye uygulama durumu olursa kupayı verirsin."

FutbolArena haber turu (20 Mayıs 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.