comScore

Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali'nin hayatı

04 Haziran 2016, Cumartesi 12:03
Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali'nin hayatı

Amerikalı eski ağır sıklet dünya boks şampiyonu Muhammed Ali hayatını kaybetti. Muhammed Ali'nin hayat hikayesi haberimizde. 

FutbolArena - ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali'nin tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi.

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan ve solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle dün hastaneye kaldırılan Muhammed Ali'nin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı. NBC News kanalına konuşan aile sözcüsü Bob Gunnell, efsanevi boksörün öldüğünü doğruladı.
 

Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali'nin hayatı - Muhammed Ali kaç yaşında öldü? Muhammed Ali'nin efsane sözleri - Muhammed Ali nasıl Müslüman oldu?


Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı. "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. 
 

Muhammed Ali'nin boks kariyerinde aldığı sonuçlar


Efsane boksör kariyerinde toplam 61 maça çıktı. Bunların 56'sını kazanan Muhammed Ali, 37 kez rakiplerini nakavt etti. 5 kez ringden yenilgiyle ayrılan Muhammed Ali bunların 4'ünü hakem kararlarıyla, 1 tanesini ise maçtan çekilerek aldı.

Muhammed Ali'nin efsane sözleri için tıklayın
 

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.