comScore

Motorine zam mı geldi? Motorin fiyatları ne kadar? Motorin zammı son dakika (16 Ağustos 2018 Perşembe)

16 Ağustos 2018, Perşembe 15:14
Motorine zam mı geldi? Motorin fiyatları ne kadar? Motorin zammı son dakika (16 Ağustos 2018 Perşembe)

Motorine zam geldi mi? Motorine zam mı geldi? Akaryakıt zamlarının ardından motorin fiyatlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar için son dakika motorin zamlarıyla ilgili gelişmeler haberimizde derledik. 

FutbolArena - Son dakika Akaryakıta zam geldi mi? Akaryakıt zammı son dakika gelişmeleri belli oldu. Akaryakıta 16 Ağustos 2018 Perşembe günü itibariyle zam geldi. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar internet ortamında bp akaryakıt fiyatları başta olmak üzere motorin fiyatlarını araştırmaya başladı. Motorin fiyatları ne kadar? Motorine zam geldi mi? Motorine zam mı geldi? Motorine ne kadar zam geldi? Son dakika motorin ve akaryakıt zamlarıyla ilgili tüm gelişmeler haberimizde. 


Motorin zammı son dakika haberleri (16 Ağustos 2018 Perşembe)


Geçtiğimiz mayıs ayından itibaren akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçilmişti. Hem döviz hem de petrol fiyatlarındaki ilave artışlar tüketiciye yansıtılmamıştı. Bu sistem devam ediyor ancak 21 Mayıs'ta uygulanmaya başlanan bu sistemde, o tarihten bu yana ÖTV'de meydana gelen erime nedeniyle bugünkü düzenlemeye gidildi ve ÖTV tutarları yukarı çekildi. Güncellenen oranlarla eşel mobil sistemi devam edecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar döviz ve petrol fiyatlarındaki artış pompa fiyatlarına yansımayacak. 

Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV), gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti. Akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçildiği Mayıs ayı ortasından bugüne kadar benzin ve motorinde ÖTV'den karşılanan tutar litre başına yaklaşık 90 kuruş olmuştu.


Akaryakıt zammı son dakika haberleri


Akaryakıta bugünden itibaren ÖTV zammı geldi. Benzin ve motorinde pompa fiyatı yüzde 9 artacak. ÖTVye gelen zam benzinde 50, motorinde 45, LPG'de 30 kuruş oldu. Habertürk'ten Olcay Aydilek'e göre eklenecek yüzde 18 kdv ile birlikte benzinin litre fiyatı 59 kuruş, motorinin litre fiyatı 54 kuruş ve LPG'nin litre fiyatı da 34 kuruş zamlandı. Eşel sistemin bayram sonrası yeniden gözden geçirileceği de gelen bilgiler arasında. Benzin ve motorine yapılan zam bu sefer pompaya yansıyacak. Bundan sonra dolar kurundan ve petrol fiyatından dolayı zam gelirse yeni eşel mobil sisteminden dolayı pompaya yansımayacak. Böylece İstanbul'da 6 lira 27 kuruşa satılan benzin 6 lira 86 kuruşa, 5 lira 70 kuruşa satılan motorin 6 lira 26 kuruşa, 3 lira 53 kuruşa satılan LPG ise 3 lira 83 kuruşa satılacak.

ZAM YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"