comScore

Mısır - Uruguay maçının hikayesi

15 Haziran 2018, Cuma 18:13
Mısır - Uruguay maçının hikayesi

Dünya Kupası'nın 2. gününde Mısır ile Uruguay karşılaştı. Uruguay, Mısır'ı 1-0 yendi. Bu maçın öyküsünü çıkarttık.

FutbolArena - Dünya Kupası A Grubu'nda Uruguay, Mısır'ı 1-0 mağlup etti. Bu müsabakanın tüm hikayesini, iki takım değerlendirmesini artıları ve eksileriyle Murat Fevzi Tanırlı kaleme aldı. 

SUAREZ DEĞİL GİMENEZ
MAÇIN HİKAYESİ:
MISIR

Maçtan önce ilk 11'de Salah'ın olmadığını gören herkes, Uruguay'ın defansı Atletico Madrid'ten, forveti PSG ve Barcelona'dan oluşan bir takıma karşı Mısır'a pek şans tanımıyordu. Ancak unutulan en önemli nokta, 2015'ten bu yana takımı çalıştıran Hector Cuper'in defans ağırlıklı yönünün eleştiriliyor olsa da 32 resmi maçtan sadece 2'sinde 1'den fazla gol yemiş olmasıydı. Önemli bir taktik disiplin ve defansif anlayış, ilk 45'te Uruguay'ın yıldızlarına göz açtırmadı. TRT spikerinin 2 dakika boyunca “golün neden iptal edildiğini” anlamaya çalıştığı Suarez'in auta giden vuruşu dışında bir pozisyon vermediler. Maçın ilk 45'i her iki takım için de karşılıklı olarak kontrollü geçti. İyi kapattılar, oyun kurma şansı dahi tanımadılar. Özellikle Mısırlı oyuncular, Uruguay'ın kendi alanında da pres yaparak geriden organize olmalarına da fırsat vermediler. İkinci yarıda Suarez'in karşı karşıya 2 pozisyonunda ve Cavani'nin 82'deki gelişine mükemmel vuruşunda kaleci ElShenawy çok başarılıydı. Direkten dönen topta şansları vardı ama neticede bu kadroyla ve iyi bir stratejiyle Uruguay'ı durdurmaya ramak kalmıştı ki Suarez'den gelmeyen ses, Gimenez'in kafasıyla çok yakın oldukları 1 puanı uçurdu.

URUGUAY

Kadrosunu görenleri heyecanlandıran Uruguay, Mısır karşısında ilk 45'te duvardan hep geri döndü. Ne atak organize edebildi, ne de defansın arasına kaçabildi. Kendi defansı da çok sağlam olunca her iki kanadı ve göbeği iyi kapatma başarısı gösteren takımların maçı oldu. İkinci yarı net pozisyonları buldular ama bazen kaleciyi aşamadılar, bazen de Suarez'in zamanlama hatası ve şanssızlıklarla kaçırdılar. Takımın başında 13. yılına giren 71 yaşındaki Tabarez'in bu kadar kısır giden maçta ekstra üretkenliğe ihtiyaç varken Torreira'yı 87'de oyuna almasını anlamak zor. Pozisyonlar itibarıyla maçın hakkı Uruguay'ın denebilirdi. Mısır'da Salah oynasaydı sürpriz bir gol gelir miydi bilinmez ama çok değerli 3 puan.

MAÇIN FOTOĞRAFI


 
MAÇIN ADAMI:
MOHAMED ELSHENAWY:


Kaybeden bir takımın oyuncusu maçın adamı olur mu diyebilirsiniz ancak Mısır'ı 89. dakikaya kadar maçta turan adamdı. Özellikle ikinci yarının hemen başında sağ çaprazdan Suarez'in karşı karşıya pozisyonda vuruşunu kurtarması maçın erken kopmasını engelledi. Cavani'nin vuruşundaki mükemmel kurtarışı ise refleks olarak takdiri hak etti. Gelişine bir vuruştu ve önü kalabalıktı. 1988'li oyuncunun gole yapacak bir şeyi yoktu.

MAÇIN GOLÜ

GIMENEZ: 89. dakikadaki güzel ortayı kalabalık defansın arasından iyi yükselerek tam köşeye gönderdi. Şık bir kafa vuruşuydu.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ

İlk 45 dakikada sadece 5 faul oldu. Maçın tamamı ise sadece 18 faulle Premier Lig ayarında sayıda bitti. Maçın tek sarı kartı Hegazy'ye maçın sonlarında çıktı.

HAKEM

Hollandalı hakem Björn Kuipers, maçın genelinde iyi bir yönetim sergiledi. Ancak maçın hemen başında Ahmed Fathi'nin rakip alanın sağ köşesinde, Uruguaylı oyuncuların müdahalesi olmadan abartılı şekilde kendini direkt yere bırakmasını sadece ikazla geçiştirmesi hoş olmadı. Hakemler VAR'a güvendikleri için aldatma konusundaki hassasiyet için Dünya Kupası'na verecekleri mesajı böylece kaçırmış oldular. “Nasılsa beni ceza alanında kandıramazlar, VAR yakalar” diye düşünüyorlar gibi izlenim oluştu. Hakemin hoş görü göstermesi gereken bir pozisyon değidi.GÖZDEN KAÇMASIN

Maçın sonunda Salah'ın yıkıldığı an, maça damga vuran enstantanelerden birisi olarak ekranlara geldi. Bu maçta oyuna girmeyen Salah'ın son 2 maçta oynaması kesin gibi.

MAÇIN KALİTE NOTU: 7 (Özellikle Hector Cuper'in

stratejisi defansif olarak dikkat çekse de Uruguay karşısında doğru bir taktikti. İkinci yarı daha heyecanlıydı. Güzel bir 90 dakika izledik.)

SEYİRCİ SAYISI: 27.015 – Arena Ekateringburg (Ekateringburg). Stadyum kapasitesinin 45 bin olduğu düşünülürse boş bir Dünya Kupası maçı olması şaşırtıcı.

SON SÖZ: Bu Mısır'ı sevdim. Salah son 2 maçta yer alırsa Rusya'yı geçme şansları kesinlikle olabilir. Meşhur kelimeyle izah edecek olursam “kompakt” oynuyorlar.

 

FutbolArena Haber Turu (30 Eylül 2020)