comScore

Miraç Kandili hangi dua okunur? Miraç Kandili hangi gün? (Mihraç Kandili nedir?)

29 Mart 2019, Cuma 13:07
Miraç Kandili hangi dua okunur? Miraç Kandili hangi gün? (Mihraç Kandili nedir?)

Miraç Kandili nedir sorusunun yanıtını merak edenler ve Miraç Kandili ne zaman şeklinde aramalar yapanlar için haberimizi hazırladık. Miraç Kandili'yle ilgili Diyanet İşleri beklenen açıklamayı yaparak Miraç Kandili hangi gün, Miraç Kandili ne zaman, Miraç Kandili önemi gibi merak edilenlerin yanıtlarını verdi. Miraç Kandilinde hangi dualar okunur, Miraç Kandili okunacak dualar da haberimizde yer alıyor.

Miraç Kandili ne zaman, Miraç Kandili hangi gün, Miraç Kandili hangi gece gibi aramaların ve soruların hepsinin yanıtları belli oldu. İnternet ortamında yapılan Miraç Kandili ne zaman sorusunun yanıtını veren Diyanet İşleri, vatandaşların kandil günü merakını da sonlandırmış oldu. Miraç Kandilinde hangi dualar okunur, Miraç Kandili neden önemlidir, Miraç Kandili önemi, Miraç Kandilinde ne oldu, Miraç Kandili ne yapmak gerekiyor, Miraç Kandili nasıl kutlanır, Miraç Kandili gecesinde okunacak duaların önemi, Miraç Kandilinin anlamı ve Miraç Kandili gecesinde neler yaşandığına dair bilgileri derledi. 
 

Miraç Kandili 2019 ne zaman? Miraç Kandili hangi gün kutlanacak?


Miraç Kandili gecesinin önemi ve anlamı Müslüman aleminde oldukça değerlidir. Miraç Kandilinin bu sene hangi geceye denk geldiği Diyanet İşleri tarafından açıklandı. Buna göre 2019 Miraç Kandili 2 Nisan Salı gecesi İdrak edilecek. Miraç Kandilinin önemini merak eden vatandaşlar için tüm bilgileri de hazırladık. 

MİRAÇ KANDİLİ NEDEN ÖNEMLİ? MİRAÇ KANDİLİ ANLAMI

Miraç Kandili Müslüman vatandaşlar için en önemli günlerden biridir. Miraç Kandilinin önemi ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in göğe yükseldiği gece olmasıdır. Merdiven anlamına gelen miraç, Hz. Muhammed'in gece vaktinde Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürülmesini ifade eder. Miraç ise göğe yükselmesi anlamına gelir. Miraç Kandili Kuran'ı Kerim'de de geçmektedir. Miraç gecesinde yapılması gereken ibadetler ve namazlar da oldukça önemlidir. Bu gece müslüman vatandaşlar ibadetlerini yerine getirerek sevap kazanmayı amaçlar. 


 

Miraç Gecesi'nde hangi dualar okunmalı? Miraç Kandili'nde nasıl ibadet edilir


Miraç Kandili'nde yapılacak ibadetler Allah huzurunda kıymetlidir. Hz. Muhammed'in göğe yükseldiği gece olan Miraç gecesinde bilinen tüm duaların okunması ve namaz kılınmasının yanında Allah'a şu dua okunmalıdır:
 

Miraç mucizesi nedir? Miraç Gecesi'nde ne oldu?


Miraç mucizesi olarak bilinen olayda rivayetlere göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed gece vakti Kabe'en alınarak Burak adı verilen bir binek ile Mescid-i Aksa'ya götürüldü. Hz. Muhammed burada Mescid-i Aksa alanına girerek Kubbet-üs sahra'nın bulunduğu yere geçerek orada İsa, Musa ve Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Burada tüm peygamberlere namaz kıldırmış ve oradan da Miraç Minberi'nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir
 

MİRAÇ GECESİ SÖZLERİ (MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI)


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"