comScore

Milli takımlarda gurbetçi etkisi! Dikkat çeken sayı

15 Mart 2019, Cuma 19:53
Milli takımlarda gurbetçi etkisi! Dikkat çeken sayı

Türkiye A Milli Takımı ve Ümit Milli Takımı'nın kadroları açıklanırken, davet edilen futbolcular arasındaki gurbetçi sayısı dikkat çekti.

FutbolArena Detay - Türkiye A Milli Takımı ve Ümit Milli Takımı kadrolarında gurbetçi etkisi dikkat çekti. Şenol Güneş ve Vedat İnceefe'nin seçtiği toplam 51 futbolcudan 21'i başka ülkelerin altyapılarında yetişti. 6+2+2 yabancı kuralının tartışıldığı bugünlerde milli takım kadrolarındaki gurbetçi futbolcu sayısı gözlerden kaçmadı.
 

Milli takım kadrolarında kaç gurbetçi futbolcu var?


Teknik direktör Şenol Güneş'in belirlediği A Milli Takım kadrosunda 6 Alman, 2 Hollanda, 1 Belçika altyapısından yetişen toplam 9 futbolcu yer aldı. Vedat İnceefe'nin Ümit Milli Takım kadrosunda ise 9 Alman, 1 Hollanda, 1 Fransa, 1 Avusturya altyapısından yetişen toplam 12 oyuncu bulundu. Genel toplamda tercih edilen 51 futbolcunun 21'i gurbetçi olmasıyla ön plana çıktı. 14 yabancı kuralının 6+2+2 şeklinde düzenlenmesi tartışılırken, milli takımlardaki bu durum dikkat çekti.

ÜMİT MİLLİ TAKIMDAKİ GURBETÇİLER
Mert Yılmaz - Almanya
Murat Sağlam - Almanya
Mert Müldür - Avusturya
Can Beklan Coşkun - Almanya
Berkay Özcan - Almanya
Hikmet Çiftçi - Almanya
Muhayer Oktay - Almanya
Ahmet Canbaz - Almanya
Yusuf Sarı - Fransa
Muhammed Kiprit - Almanya
İlker Yüksel - Almanya
Halil Dervişoğlu - Hollanda

A MİLLİ TAKIMDAKİ GURBETÇİLER

Sinan Bolat - Belçika
Kaan Ayhan - Almanya
Hasan Ali Kaldırım - Almanya
Deniz Türüç - Hollanda
Oğuzhan Özyakup - Hollanda
Yunus Mallı - Almanya
Hakan Çalhanoğlu - Almanya
Güven Yalçın - Almanya
Cenk Tosun - Almanya


 

Yabancı kuralı değiştirilmeli mi? 


Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren yabancı kuralının değiştirileceği iddia ediliyor. Mevcut sistemde takımlar 28 kişilik listelerine 14 yabancı oyuncu yazdırabiliyor ve maç kadrolarına ise 12 yabancı oyuncu alabiliyorlardı. Söz konusu iddiaya göre takımlar artık en fazla 10 yabancı oyuncu transfer edebilecek ve kadrolarına 8 oyuncu alabilecekler. Bu 8 oyuncunun 6'sı da ilk 11'de yer alabilcek. Peki hem mevcut sistem, hem de kuralın değiştirileceği iddiaları hakkında kimler ne söyledi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Kulüplerimiz yabancı oyuncu oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli futbolcu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Belli sayıda tutulabilir."

Fatih Terim: "Bu kural 14 yabancı kuralı değil, 14 Türk kuralı. Bizim şu anda 12 yabancımız var. 14 yabancı zorunluluğu yok. 28 Türk de alabilirsiniz. Ben 4 yabancıyla Avrupa'da şampiyon oldum."

Şenol Güneş: "Bizde fikirler var ama uygulamada sıkıntı var. Ben yabancı sayısının azalması gerektiğini söylüyorum. Böyle karar aldılar, biz de uyduk."

Ersun Yanal: "Yabancı sınırı gençlerin önüne engel gibi sunuluyor ama asıl konuşulması gereken, altyapılara daha iyi imkanlar sağlayabilmek."

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da.

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.