comScore

Milan Milan

İtalya'da gündem ırkçılık! Federasyonun kararı tepki çekti

17 Aralık 2019, Salı 14:43
İtalya'da gündem ırkçılık! Federasyonun kararı tepki çekti

İtalya'dan bu sezon sıkça karşılaşılan ırkçılık olaylarıyla ilgili federasyonun kararı da tepki çekti.

FutbolArena Dış Haberler - İtalya Ligi'nde son dönemde sıkça rastlanan ırkçılık skandallarının ardından harekete geçen federasyonun yaptığı uygulama da ters tepti. İtalya Futbol Federasyonu, hafta sonunda tüm statlara takımların renklerine boyanarak çizilmiş maymun resimleri astırdı. Kulüpler bu uygulamaya tepki gösterdi. 

MAYMUN RESİMLERİYLE MESAJ VERİLMEK İSTENDİ
Federasyon, hafta sonunda oynanan maçlarda her stada o takımın renklerine göre çizilmiş maymun resimleri astırdı. Bu resimlerle, "Hepimiz maymundan yaratıldık ve hepimiz eşitiz" mesajı verilmek istendi. Fakat kulüplerden peş peşe bu karara tepki geldi. 

Milan Kulübü'nden yapılan paylaşımda, "Sanat güçlü olabilir ama maymun resimlerinin kullanılmasına karşıyız. Bu konuda bizlerle görüşülmemesini de şaşkınlıkla karşılıyoruz" denildi. 

"IRKÇILIKLA BÖYLE MÜCADELE EDİLMEZ"

Roma'dan yapılan açıklamada ise, "Irkçılık karşıtı resimler karşısında şaşkınlık yaşıyoruz. Irkçılıkla mücadele edilmek isteniyor anlıyoruz ama bu şekilde edileceğine inanmıyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

İtalya Futbol Federasyonu'nun resimleri çizdirdiği ressam Fugazzotto da yaptığı açıklamada, "Sonuçta hepimiz maymundan geldik. Burada hepimizin kardeş ve eşit olduğunu vurgulamak istemiştim" dedi.

Son dakika İtalya Ligi Haberleri FutbolArena'da!


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)