comScore

MHK Eğitim Danışmanı Uilenberg: 'Türk hakemleri adil'

11 Mart 2021, Perşembe 19:47
MHK Eğitim Danışmanı Uilenberg: 'Türk hakemleri adil'

MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg, TRT Spor'da pozisyonlar üzerinden hakem kararlarını yorumladı. 

FutbolArena - MHK Değitim Danışmanı Jaap Uilenberg, TRT Spor'a konuk oldu. 

Jaap Uilenberg, hakem seminerleri, eğitimler ve tartışmalı pozisyonlara dair merak edilen soruları yanıtladı. 
"BÜTÜN EĞİTİMLERİMİZİ UEFA TALİMATLARINA GÖRE HAZIRLIYORUZ"

Bütün eğitimlerimizi UEFA talimatlarına göre hazırlıyoruz. Oyun kuralları kitabı bizim en önemli ajandamız. Son yıllarda yeni bir kitap daha eklendi. VAR protokolü. Her ikisine göre eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Oyun kuralları kitabını da, VAR protokolünü de değiştirmemiz mümkün değil. Eğitimlerde de UEFA, oyun kuralları ve VAR protokolünün dışına çıkamıyoruz. 

"HER AYAĞA BASMA İHLAL DEĞİLDİR"

Her ayağa basma ihlal değildir. Geç müdahale olduğunda ayağa basmayı cezalandırmamız gerekiyor. Topla oynadıktan sonra veya top varsa, geç kalmamışsa o zaman biraz daha farklı ayağa basma konusunu ele alabiliyoruz. İki oyuncu da topla oynama mesafesindeyse o zaman geç kalmış müdahaleden söz edemiyoruz. 

"YANLIŞ BİR ALGI VAR"

Bu sene Türkiye'de VAR müdahalelerinin giderek azaldığını görüyoruz. Burada herkesin unuttuğu bir nokta var. Sistem 2018 Dünya Kupası'ndan sonra çoğu ülkede kullanıldı. 3 senelik bir teknolojiden söz ediyoruz. UEFA'da da hep şunu konuşuyoruz. Futbolcular, teknik direktörler ve futbolseverlerde şöyle bir algı var. Hakem hata yapabilir, VAR hakemi nasıl yanlış anlabilir gibi algı var. Yanlış bir algı var. Ekranın başındaki de insan. 

"MHK ÇOK SIK DEĞİŞİYOR"

Türkiye'de sürekli MHK değişiyor. Çok büyük baskı var. Türk hakemlik sistemini eleştirirken hep büyük futbol ülkelerini örnek alıyoruz. Bu ülkelere baktığımızda devamlılık ön planda. Buralarda hakem komiteleri daha uzun yıllar görev yapıyor. Tutarlılık çok önemli. 

"TÜRK HAKEMLERİ ADİL"

Türkiye'de hakemler, futbolculardan daha önemliymiş gibi davranıyor. Hakemler oyunculardan değil, oyuncular hakemlerden daha önemlidir. Maçlardan sonra bakıyoruz. Oyunun kalitesinden daha çok hakem kararları tartışılıyor. Oyunun kalitesi daha öncelikli olmalı. Teknik Direktörlerin baskılarını da anlıyorum. Maçlardan sonra hemen hemen hakemlerin bütün kararları eleştiriliyorlar. Teknik Direktörler sahadaki kaliteyle daha fazla ilgilenirlerse, biz de hakemlerin kalitesiyle daha fazla ilgilenmiş oluruz.  Hakemlerin şu ana kadarki performansı bence iyi. Hatalar oluyor, evet. Ancak ben hakemlerin bilerek hata yapmadığına eminim." 

"TÜRKİYE'DE OYUNCULAR ÇEKMELERİ ABARTIYOR"

Türkiye'de oyuncular çekmeleri abartıyor. Hakemlerin iyi çözmesi gerekiyor. Çoğu zaman Türkiye'de örneklere bakınca oyuncunun göğsüne temas geliyor, yüzünü tutuyor. Bunlar hakikaten hakemlerin işini zorlaştıran hareketler. İtmelerde, çekmelerde net kanıt olması lazım VAR hakeminin müdahale edebilmesi için. Eğer açık ve bariz ise pozisyon, VAR hakeminin elinde net kanıt varsa hakem karar vermemişse, VAR hakemi müdahale edebilir. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"