comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'dan Van Persie, Tosic ve Şenol Güneş açıklaması

09 Şubat 2017, Perşembe 21:02
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'dan Van Persie, Tosic ve Şenol Güneş açıklaması

Yusuf Namoğlu, tepki çeken PFDK kararlarının TRT Spor canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Ziraat Türkiye Kupası'nda Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye 1-0 mağlup olduğu olaylı derbinin faturası belli oldu.

PFDK'nın açıklamasına göre Dusko Tosic 4 maç, Robin van Persie 3 maç, Şenol Güneş ise 1 maç ceza aldı.
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, tepki çeken PFDK kararlarının TRT Spor canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

'CEZALAR HAKEMLERLE İLGİLİ DEĞİL'

Yusuf Namoğlu, açıklamasında "Bugün açıklanan cezalar direkt olarak hakemlerle ilgili değil. Gözlemci raporlarına göre yorumlamak lazım. Derbide tam 4 tane gözlemci vardı ve hepsi ayrıntılı raporlar yazdı. " diye konuştu.

KURALLARI YABANCI MAÇLAR ÜZERİNDEN ANLATTI

TRT Spor'da hakem hataları ve tartışmalı pozisyonları örnek videolarla anlatan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu'nın, yayın boyunca Süper Lig yerine yabancı maçları yorumlaması dikkat çekti.
 

Yusuf Namoğlu, Cüneyt Çakır'ın pozisyonunu yorumladı


Cüneyt Çakır'ın Şampiyonlar Ligi'nde yönettiği Borussia Dortmund - Totthenham maçını mercek altına alan Yusuf Namoğlu, karşılaşmadaki tartışmalı pozisyonu yorumladı.

Kendisine gösterilen maçı Cüneyt Çakır'ın yönettiğini unutan Namoğlu, "Beyazlı oyuncu, sarılı oyuncunun kafa vuracağını görmesine rağmen ayağını kaldırıyor, yani oyuncu sağlığını tehlikeye atıyor. Direkt kırmızı kart! Bunun bir benzeri Cüneyt'in yönettiği maçta vardı. Burada direkt kırmızı kart vermeyerek hakem hata yapmış.Eğer arkadan yapılsaydı, görmeden yaptığı için sarı kart olurdu. Görerek ayağını kaldırdığı için kasten olarak yorumlamak lazım." diye konuştu.
 

Yusuf Namoğlu'dan Braga - Fenerbahçe ve Ivan Bebek yorumu


Fenerbahçe'nin geçen sezon UEFA Avrupa Ligi'nde hakem faciasına maruz kaldığı Braga maçını yorumlayan Yusuf Namoğlu, Ivan Bebek'in hatalarını söyledi.

Namoğlu açıklamasında, "Ivan Bebek'in Fenerbahçe aleyhine verdiği penaltı kararı yanlıştı." ifadelerini kullandı.

"Ivan Bebek'e verildiği söylenen 8.4 notu gerçek mi tahmin mi?" sorusuna yanıt veren Namoğlu, gülümseyerek "Birçok yazılanlar tahmindi. Ivan Bebek'e verilen notu ben biliyorum." sözlerini sarf etti.

Ersin Düzen'den TRT Spor'da Yusuf Namoğlu'na Cüneyt Çakır ve Halis Özkahya sorusu

Ersin Düzen Türkiye'de hakemlerin büyük takımların aleyhine hata yaptıktan sonra bir daha o takımın maçını yönetemediğine vurgu yaparak, ""2.5 yıldır Özgür Yankaya, Kadıköy'de maç yönetmiyor. Ben kendi açımdan söylüyorum. Cüneyt Çakır, Trabzon'da maç yönetmiyor. Öbür tarafta Halis Özkahya Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinden sonra Fenerbahçe maçını yönetmiyor. Yani hakemler düşünüyor ki, ben büyük takımların aleyhine hata yaparsam bir daha maç alamam. Bunu ortadan kaldırmıyorum." şeklinde kendini görüşünce, Yusuf Namoğlu tatlı sert bir tepki gösterdi. 

"BEN SİZİNLE BÖYLE KONUŞMADIM."

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ise Ersin Düzen'in bu yorumu karşısında tatlı sert bir tepki göstererek, "Ben size böyle konuşmadım. O konu hakkında yorum yapmıyorum. No comment. Tabi siz görevinizi yapıyorsunuz, ben de görevimi yapıyorum." diye yanıt verdi. 
 

PFDK'nın Robin van Persie, Dusko Tosic ve Şenol Güneş açıklaması


İşte o açıklama:

BEŞİKTAŞ A.Ş.'nin, 05.02.2017 tarihinde oynanan BEŞİKTAŞ A.Ş. - FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKAYI KENDİ SAHASINDA SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oybirliği)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş.'nin, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde kupa kategorisinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada 2. kez gerçekleştirilmesinden dolayı 5.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oybirliği)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş.'nin, taraftarlarınca merdiven boşluklarının boş bırakılmaması ve bu eylemin aynı sezon içinde 2. kez gerçekleştirilmesinden dolayı 25.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oybirliği)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu DUSKO TOSIC'in rakip takım sporcusuna yönelik şiddetli hareketi nedeniyle takdiren 3 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 13.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu DUSKO TOSIC'in, ihraç sonrası rakip takım sporcusuna yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 13.000 TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu DUSKO TOSIC'in, ihraç edilmesine rağmen oyun alanının çevresinde yer almasından dolayı takdiren 45.000.- TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu)

Cezaların birleştirilmesi suretiyle BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu DUSKO TOSIC'in, toplam 4 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 71.000.- TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş. teknik sorumlusu ŞENOL GÜNEŞ'in, rakip takım sporcusuna yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADA SOYUNMA ODASINA ve YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI ve 13.000 TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu)

Aynı müsabakada BEŞİKTAŞ A.Ş. idarecisi METİN ALBAYRAK'ın, müsabaka hakemlerine yönelik hakem soyunma odası koridorlarında hakareti ve saldırıya teşebbüsü nedeniyle takdiren 4 AY 15 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ve 150.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oybirliği)

FENERBAHÇE A.Ş.'nin, 05.02.2017 tarihinde oynanan BEŞİKTAŞ A.Ş. - FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 15.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oybirliği)

Aynı müsabakada FENERBAHÇE A.Ş. sporcusu ROBİN VAN PERSIE'nin, rakip takım taraftarlarına yönelik hakareti nedeniyle takdiren 3 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 19.500.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu) karar verilmiştir. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)