comScore

Galatasaray Galatasaray

Ömer Üründül'den Igor Tudor'a eleştiri! "3'lü defans nereden çıktı?"

28 Şubat 2017, Salı 09:45
Ömer Üründül'den Igor Tudor'a eleştiri!

Spor yorumcusu Ömer Üründül, Galatasaray'ın derbiye 3'lü defansla çıkmasını eleştirdi.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Galatasaray sahasında Beşiktaş'a 1-0 mağlup olarak şampiyonluk şansını zora soktu. Sarı kırmızılı takımda teknik direktör Igor Tudor'un 3'lü savunma hattıyla derbiye çıkması ise eleştirildi.

Sabah yazarı Ömer Üründül, Galatasaray'ın aldığı yenilginin 1 numaralı nedeni olarak Tudor'un oyun planını gösterdi.
 

Ömer Üründül'ün Sabah Gazetesi'ndeki Galatasaray Beşiktaş yorumu


Tudor'un durduk yerde büyük macera araması dün geceki yenilginin 1 numaralı nedenidir. Böyle kritik bir derbide takımın hiç alışmadığı üçlü defans uygulaması nereden çıktı? Özellikle bu düzende kenardaki oyunculara büyük iş düşer. Yasin'in de Carole'ün de defansif yönleri zayıf. Bir de buna ilaveten ön kenarda her zaman başarılı olan Bruma içe dönük oynayınca, üç ciddi sıkıntının ortaya çıkmaması mümkün değildi. Birincisi, takımın alışılmış pas trafiği arızaya uğradı. İkincisi ofansif güç hemen hemen yok oldu. Üçüncüsü de takım savunmasındaki muhtemel arızalardı.
Ama takım halinde topun arkasına geçmeleri ve Beşiktaş'ın daha çok topla oynama isteği Galatasaray'ın bu rahatsızlığından üretkenlik olarak faydalanma şansını sınırladı. Oğuzhan ve Talisca durağan oynuyorlardı. Cenk'in bu tip zorluk derecesi yüksek maçlarda sırtı karşı kaleye dönük oynama özelliği olmadığından kenarlarda Quaresma ile Babel de silik kaldılar. Bu tabloda pozisyonsuz bir ilk yarı izledik.
İkinci yarının başında Talisca'nın frikikteki şans golü Beşiktaş'a çok önemli bir skor ve moral avantajı getirdi. Galatasaray kısa süre şoku üstünden atamadı. Sonra dörtlü defansa dönüldü.

Bruma sol öne geçti.
Böylece en azından bir baskı kuruldu ve karşı kale zorlandı. Ama tek net pozisyonu son dakikalarda Podolski bulabildi.
O da kaçınca, yapacak bir şeyi kalmadı Galatasaray'ın.

Şenol Güneş de zamanında ve doğru hamlelerle ikinci yarıda takımına müdahalelerde bulundu ve Beşiktaş çok önemli bir üç puanla yarışta, Başakşehir ile yalnız kaldı. Beşiktaş maçın geneline baktığımızda çok iyi bir futbol oynamadı ama baştan sona sakin ve akıllıydı. Atiba yine sahanın yıldızıydı. Bu tip bir futbolcuya saygı duymamak mümkün değil. Geri dörtlüde çok iyi oynadı.

Igor Tudor hem Rize maçında yaptığı hata ve hem de derbideki hatalarıyla Galatasaray'a iki maçta 5 puan kaybettirdi.

Teknik adamlık hiç kolay bir iş değil. Lafla peynir gemisi yürümez. Bilhassa bizde büyük takımlarda çalışmak hiç kolay değildir. Benim her zaman çeşitli yıldız oyuncular için gündeme getirdiğim bir konu vardır: Ne kadar büyük ve kariyerli bir futbolcu olursan ol fizik gücün yoksa hiçbir şeysin. Ve buna son örnek dün geceki Sneijder.

Hakem Bülent Yıldırım genel yönetiminde çok başarılıydı. Bir tane ciddi hatası var: O da Quaresma'ya yapılan penaltıyı görememesiydi.

Teknik direktör İgor Tudor, hem Rize'de hem de derbide yaptığı hatalarla Galatasaray'a 5 puan kaybettirdi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)