comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe - Feyenoord yorumu

30 Eylül 2016, Cuma 09:32
Mehmet Demirkol'dan Fenerbahçe - Feyenoord yorumu

Spor yazarı Mehmet Demirkol, Avrupa Ligi'nde Feyenoord'u 1-0 mağlup eden Fenerbahçe ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

FutbolArena - UEFA Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe kendi sahasında Feyenoord'u 1-0 mağlup etti. Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, sarı lacivertli takımın sergilediği oyunu değerlendirdi. İşte Demirkol'un köşe yazısı:

"Advocaat böyle istedi"
"Advocaat planından vazgeçmedi. Savunmacı özelliklere sahip orta sahasını ve kapladıkları 2. bölgeyi by-pass ederek direkt 3. bölgeye ceza sahasına giden bir direkt oyunla sahaya çıktılar. Bunu yaparken rakibi önde baskıladılar. Stoperlere basmadılar ancak Feyenoord'un oyun kaynağı olan El-Ahmadi'yi sürekli olarak izole ettiler. Bu görev temelde Ozan Tufan'a aitti. Zaten belki de bu yüzden 4-2-3-1 gibi dizildiler. Bu görevde Ozan uzak kaldığında Emenike geri gelerek ona yardımcı oldu. Zaman zaman da Josef de Souza... Faslı oyuncunun içine düştüğü bu mahpusluk Feyenoord'un sezon başından bu yana topu rakip alana taşımaktaki en zorlandığı maça sebebiyet verdi.

Lens mükemmel oynadı

Fenerbahçe açısından yürümeyen yegane durum sol kanadından gelememesi oldu. Sow daha önce sol açık olarak Fenerbahçe'de oynadığında Meireles, Emre ve Topal gibi pas becerisi yüksek bir üçlü vardı. Bu direkt oyunda orta sahanın bir pas oyunu oynaması beklenmiyor. Dolayısıyla Sow için bu oyun oldukça zorlayıcı. Ancak bu, ilk yarıda bir sorun yaratmadı. Çoklukla sağ kanatlarından mükemmele yakın bir oyun oynayan Lens'le çıktılar. Golde de olduğu gibi Ozan ona gerektiğinde çok yakın oynayarak bu kanadı iyi işletti.

Hasan Ali yorulunca...

İkinci yarıda Van Bronckhorst orta sahada yaşadığı oyun kuramama sıkıntısını Berghuis'i biraz geri çekip bir ekstra pas istasyonu yaratarak çözmeye çalıştı. O olmayınca Bilal'i alıp sağ kanada çekti, 3'lü savunmaya dönüp orta saha pas istasyonu sayısını artırıp baskıdan çıktı. Feyenoord 60 dakika mükemmel oynayan Hasan Ali'nin de yorulmasıyla etkili çıkmaya başladı. Bu arada bulunan kontratlardan - özellikle de Lens'in kendi kendine yaratıp kaleciyle karşı karşıya kaçırdığı inanılmaz pozisyondan - yaralanamayınca oyun iyice sıkıştı. Burada Dick Advocaat, Alper-Sow değişikliğiyle orta sahadaki baskıyı yeniden kurmaya çalışmak yerine, Emenike-Van Persie değişikliği yaptı. Ki bu, durumu değiştirmedi. Sahanın en iyisi Lens'in yerine Alper'in girmesiyle iş değişti. Direnç arttı ve maç geldi."

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.