comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mehmet Demirkol'dan Dick Advocaat'a eleştiri - Fenerbahçe Haberleri

23 Şubat 2017, Perşembe 09:22
Mehmet Demirkol'dan Dick Advocaat'a eleştiri - Fenerbahçe Haberleri

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Krasnodar ile berabere kalan Fenerbahçe'de teknik direktör Dick Advocaat'ın oyun planını eleştirdi.

FutbolArena - UEFA Avrupa Ligi son 32 turu rövanş maçında Krasnodar ile sahasında 1-1 berabere kalan ve elenen Fenerbahçe'de teknik direktör Dick Advocaat'a yönelik eleştiriler artmış durumda. Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Hollandalı teknik adamın tercih ettiği oyun sistemini eleştirdi.


Mehmet Demirkol'un Fanatik Gazetesi'ndeki köşe yazısı


Fenerbahçe, baskı kurmaya çalıştığı zaman, önde pas seçenekleri kıt olduğundan top tutma sorunu yaşayan ve dolayısıyla basit top kayıpları yapan bir takım.

Advocaat bunu bilmesine rağmen riski aldı. ‘Önde baskı yaparım' dedi. Ya da yönetimin bu konudaki baskılarına boyun eğdi. 0-1'in rövanşında aradığınız, yemeden atılacak bir golse bu riski bu kadar erken almak doğru değil.
Fenerbahçe, bildiği plandan kopmamalıydı. 2. bölgeye kadar bekle. Orada bas. Baskı yiyorsan ileri vur. Risk alma.

SKRTEL'E BASKI YAPMADILAR

Tabii ki İsmail'in ya da Sow'un şutları gol olsa o riskin karşılığını hemen alacaktı. Ama bu kumardaki riskin tehlikesi yüksek. O pozisyonlar olmadığı zaman iş çıkmaza giriyor. Fenerbahçe topa sahip olduğu oyunlarda sorun yaşıyor. Hiçbir büyük takımı tanımlayamayacağınız şekilde. Çünkü top bir oyuncunun ayağındayken ona oyunun hangi bölgesinde olursa olsun hareketli pas opsiyonları yaratamıyor. Basit top kaybına açık bir ekip haline geliyor.

Oyun kurulumunda bile... Hemen her rakip hoca Kjaer'e markaj yapıp onun oyunu kurmasını engelliyor. Skrtel'i boş bırakıyorlar. Çünkü Kjaer risk alan oyuncu değil. Pas opsiyonu yoksa vuruyor. İcap ederse taça. Skrtel öyle değil. Sıkışık bölgeye de pası atıyor. Yapınca da top kaybı. Ve bu kez gol.

YENİK DURUMA DÜŞÜNCE...

Riski bundan sonra almak gerekiyordu. Fakat Advocaat 70'e kadar oyuncu değiştirmedi. Misal Volkan-Souza değişikliğiyle 4-4-2'ye dönmek 3 gol isteyen bir takım için kullanışlı bir yöntem olabilirdi. Ama hayır.

Şöyle oldu:

Karşılaşmaya, oyun stratejisi açısından riskli bir oyunla başladı... 1-0 yenik duruma düşünce bu kez hiçbir şeyi değiştirmeyerek daha büyük bir risk aldı.

Çünkü bu sezon yenik duruma düştüğü maçları kazanmak konusunda korkunç bir istatistiği vardı. Bir kez Rizespor'u yenebildiler.

İşte bunları anlamak mümkün değil. Hem de hiç...

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)