comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mehmet Demirkol: 'Fenerbahçe'de kalite sorunu var'

17 Ekim 2016, Pazartesi 09:46
Mehmet Demirkol: 'Fenerbahçe'de kalite sorunu var'

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Fenerbahçe'nin Alanyaspor karşısında sergilediği oyunu değerlendirdi.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in 7. haftasında Fenerbahçe kendi sahasında Aytemiz Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldı. Sarı lacivertlilerin sergilediği futbol sonrası otoriteler eleştirilerde bulundu. Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, "Bu takımda bir kalite sorunu var. Bu takımda bir plan sorunu var. Bu takımda bir yönetim sorunu var" dedi.

İşte Mehmet Demirkol'un Fanatik'teki köşe yazısı:
Fenerbahçe, en azından rakibin 10 kişi kaldığı son 10 dakikada stoperlerini rakip alana kadar çıkarıp akın sürekliliği aramalıydı. Ancak gördüğümüz takım boyu inanılmaz uzamış, sahaya çok kötü yayılan bir takım! Bu takımda; kalite, plan ve yönetim sorunu var.

1-) Candeias'ın goldeki santrfor koşusunu Fenerbahçe'de yapabilen bir oyuncu yok. Benzer ortalar Emenike'ye 3 kez atıldı. Ancak Nijeryalı, savunmayı kandıracak bir hamle yapamadı. Her seferinde topla buluşan savunma oldu. Böyle olunca Fenerbahçe için iyi orta bir kavramı da yok. Çünkü öne, merkeze ya da arkaya yapılan hiçbir ortada rakip savunma şaşırmıyor.

2-) Mehmet Topal'ın Fenerbahçe'nin en iyi oyuncusu olması gol atmasından değil, o golü atmasından... Topu kapıyor, doğru koşu, doğru pas, yine doğru koşu, çevre kontrolü doğru tercih doğru vuruş da doğru. İşte bundan en iyisi...

3-) Ve fakat Fenerbahçe'nin en iyisi Mehmet Topal, son 5 dakikada gole gidecek 3 pası yanlış yere atıp akını bitiriyor. Böylelikle Sarı-Lacivertliler'in Alanyaspor karşısında öne geçip maçı koparmasını engellemiş oluyor. Tecrübeli futbolcu, bu performansıyla sahaya yansıttığı başarılı görüntüyü bir kez daha taçlandırma konusunda sıkıntı yaşadığını gösteriyor.

4-) Sezonun en iyisi Volkan ilk yarı boyunca yıpratıyor. Çalımla dalıyor. Pozisyonu buluyor. Ama misal ilk yarıda plase yapacağı topu ‘dan' diye dümdüz vuruyor. İkinci yarıda bomboştaki Aatıf'a değil, kalabalığın içine yalancı koşu yapıp stoperleri sürüklemeye çalışan Van Persie'ye atmaya çalışıyor.

5-) Fenerbahçe'nin temel sorunu da bu. En iyi oyuncularının Volkan ve Topal olması. Volkan bir destek oyuncusu bir alternatif oyuncudur. Topal da milli takımda stoper olarak kullanılan oyuncu. Fenerbahçe'nin gol yollarındaki zirve kalitesi bu olamaz.

6-) Ozan yokken Van Persie oynuyorsa aynı oyunu oynamak mümkün değil. Mantık bunu kabul etmez. Peki ne yapmalı? En azından rakibin 10 kişi kaldığı son 10 dakikada stoperlerini rakip alana kadar çıkarıp akın sürekliliği aramalıydı. Ancak gördüğümüz takım boyu inanılmaz uzamış, sahaya çok kötü yayılan bir takım...

Bu takımda bir kalite sorunu var. Bu takımda bir plan sorunu var. Bu takımda bir yönetim sorunu var.

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.