comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Mehmet Demirkol: 'Fenerbahçe Lens'e mecbur'

25 Ekim 2016, Salı 09:13
Mehmet Demirkol: 'Fenerbahçe Lens'e mecbur'

Spor yazarı Mehmet Demirkol, Süper Lig'de Konyaspor'u deplasmanda 1-0 mağlup eden Fenerbahçe'yi değerlendirdi.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de Atiker Konyaspor'u deplasmanda 1-0 mağlup eden Fenerbahçe, haftalar sonra rahat bir nefes aldı. Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, sarı lacivertlilerin sergilediği oyunu değerlendirdi.

"FENERBAHÇE, LENS'E MECBUR"
İşte Demirkol'un Fanatik'teki yazısı:

Fenerbahçe Lens'e mecbur. Dün ilk yarıda görünen buydu. Hollandalı penaltıya yol açan faulü aldığında dakika 24'tü. Fenerbahçe yüzde 68 topa sahip olma yüzdesiyle oynuyordu. Ve bırakın pozisyonu, ceza sahasına yaklaşmamıştı bile. Hem de Konyaspor bu oyunu isterken. Muhtemelen Aykut hoca maçın başında kontrollü ve oyun merkezini geride tutan bir oyunla Fenerbahçe'nin klasik hastalığına yakalanmasını bekliyordu.

O riski göze almadı

Nasıl olsa Fenerbahçe'nin oyun boyu hafta içinde yorgunluğu ile birlikte artacaktı. Ve Konyaspor da ekonomik oynayarak ayakta kalacak, Fenerbahçe'nin oyun boyunun uzamasıyla oyuna hakim olacaktı. Plan mantıksız değil. Ama sormakta fayda var. Beklemeye gerek var mıydı? Çünkü zaten Fenerbahçe kalabalık hücum etse de dönenleri toplayamayan bir takım. Savunma hemen kendisini geri atıyor. Orada baskı yapmıyor. Durum buyken beklemek Fenerbahçe'nin öndeki oyuncularına kendi çabalarıyla elde etmeleri zor bir şans vermek değil mi? Aykut hocayı anlıyorum özellikle Lens'in tehditkâr oyununa, Emenike ve İsmail gibi oyuncuların katkı yapması riskini almak istemedi.

Plan işe yaramadı

25. dakikada Konya yüzde 32 topla oynama oranıyla sahadayken, 85'te bu oran yüzde 56'ya çıktı. Peki Fenerbahçe rahat kontratak yapabildi mi? Hayır. Van Persie'nin direkten dönen topu dışında üretebildi mi?
Hayır.

Aykut Kocaman'ın planını anlamakla birlikte çok işe yaramadığını söylemek lazım. Çünkü topu aldıktan sonra Bülent Yıldırım'ın çalabileceği bir penaltı şansı buldular en azından. Sonuç olarak Fenerbahçe'nin derin bir krize girmesini engelleyen çok önemli bir galibiyet bu. Ve Fenerbahçe dün olduğu gibi bu sezon Lens'e mecbur.

FutbolArena akşam haberleri turu (14 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.