comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Mehmet Demirkol: 'Beşiktaş'ın bu oyunu iş yapar'

14 Eylül 2016, Çarşamba 09:00
Mehmet Demirkol: 'Beşiktaş'ın bu oyunu iş yapar'

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Beşiktaş'ın Benfica deplasmanında sergilediği oyunu değerlendirdi.

FutbolArena - Spor yazarı ve yorumcusu Mehmet Demirkol, Beşiktaş'ın Benfica deplasmanında 1-1 berabere kaldığı maçı değerlendirdi. Fanatik Gazetesi'nde köşe yazısı yazan Demirkol, siyah beyazlıların Benfica karşısında sergilediği oyunun Şampiyonlar Ligi'nde iş yapacağını söyledi. İşte Demirkol'un yazısından bir bölüm: 

"HARİKA BİR SAHNE OLUŞTU"
Caner sol bekte olduğunda bir bekten çok fazlası oluyor. Tam bir hücum gücü o. Ancak sol açıkta olduğunda iyi bir sol açık da olamıyor. Bu çoktandır bilinen bir gerçek. Oğuzhan'ın zirveye çıktığı tek sezonunda onu farklı yapan topla driplingleri, doğru hareketlenmeleriydi. Önde sırtı dönük olduğunda ise sıradanlaşıyor. Kayboluyor. Markajlanıyor. Yerine oynayan İnler olduğunda oyuna olgun bir akıl dahil olmuş oluyor belki... Ancak Atiba'yla birlikte sahada olduklarında orta saha göbeğinde topla kat eden oyuncu eksikliği net olarak hissedildi.

Yani Beşiktaş ne orta saha göbeğini kullanabildi ne santrfor arkasında yaratıcı ihtiyacı giderilebildi. Buna bir de Q7'nin her duran topa gitmesini eklemek lazım. En az yarısında uzmanlığı üst düzey olan Caner'di. (Neyse ki Q7 sonunda topu Talisca'ya bırakabildi. Ve Benfica açısından dramatik ve bizim açımızdan harika bir sahne oluştu.)

"TOLGA AYAKTA KALDI"

Bu açıdan Şenol hocanın devre arası analizi ve değişiklikleri dört dörtlüktü. Belki İnler'in yerine Oğuzhan'ı çekmek ekstra bir değer katabilirdi. Talisca ve Caner'in öne gidişi ise direkt etki etti. 55'deki verilmeyen penaltıyı ilk yarıdaki düzenle yaratmak kolay olmazdı. Sadece Cenk oyuna girerken Aboubakar'ın oyundan çıkması daha etkili çözümler üretebilirdi.

Beşiktaş'ın 2. yarıdaki oyunu Şampiyonlar Ligi'nde 1. torbadan gelmiş bir rakibe karşı oynanabilecek en iyi oyunlardan biri. Bu oyunun ayakta kalabilmesi ise golde kombine hatalar yapan savunmanın iyi oyununa bağlıydı. Özellikle Tosic'in bunu fazlasıyla yaptığını söylemek lazım. Quaresma'nın kaybettiği ölümcül topta Tolga'yı yaptığı kurtarışın anlamı ise çok büyük. O gol çok şeyi bitirebilirdi. Tolga ayakta kaldı... Beşiktaş'ı ayakta tuttu. Bu maçı kazanmak bu genç ama organize takıma karşı mümkündü. Üzülmek yerine 2. yarının anlattıklarına ve bunu geliştirmeye odaklanmalı. Bu oyun iş yapar.

FutbolArena haber turu (22 Mart 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.