comScore

Mehmet Büyükekşi'den yabancı sınırı itirafı

05 Temmuz 2022, Salı 20:23
Mehmet Büyükekşi'den yabancı sınırı itirafı

TFF Başkanı Mehmet Büyüekşi, TV100'de Candaş Tolga Işık'ın programında yeni sezona dair merak edilen soruları yanıtlıyor. Anbean tüm açıklamalar. 

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TV100'de Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu. 

"TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ KURUMLARINDA BAŞKANLIK YAPTIM"
Berna hanımın güzel bir sözü var. Ofsaytı biliyor musunuz diye sormuşlardı . O da dedi ki, benim bilmeme gerek yok. Futbol oynamayacağım, yöneteceğim dedi. Türkiye'nin en önemli kurumlarında başkan vekilliği ve başkanlık yaptım. 

"BENİMLE İLGİLİ SORUŞTURMA YOK"

Yanlış bir algı var. Bazı şeyler vardır ki, 17 Aralık'tan önce olan bir şey var. Onunla ilgili devam eden mahkeme var. Burada bizim gocunacak bir şeyimiz yok. Benimle ilgili bir soruşturma yok. Kardeşimle ilgili mahkeme süreci devam ediyor. 

"YÖNETİM KURULU LİSTEMDE HEPSİ BENİM SEÇTİĞİM KALİTELİ İNSANLAR"

Benim yönetim kurulu üye listesime bakarsanız böyle bir şeyin olmadığını görürsünüz. Hepsi benim seçtiğim, iyi eğitimli, kaliteli 1999'dan bu yana yapılmamış iki kadın yönetici TFF yönetiminde. Son derece donanımlı iki insan. Kimsenin arkasında sığınmıyoruz. Söyleyen değil, yapanız." 

"EN BÜYÜK SORUN GÜVEN"

Türk futbolunun en önemli sorunu güven. Kimse kimseye güvenmiyor. İnşallah bu güveni sağlayacağız. Türkiye'de herkes adalet istiyor. Ancak bana daha fazla adalet olsun diyor. Bana daha fazla farklı şeyler yapılsın istiyor. Geçtiğimiz sezondaki hakemlerle ilgili ortaya çıkan problemler futbolumuzu olumsuz etkiledi.

"HERKESİN PAYI VAR"

Birçok yerde birçok sıkıntı var. Altyapıda yeteri kadar odaklanma olmamış. Bundan dolayı aşağıdan yetişen oyuncu grubu yok. Milli Takım'a baktığınızda oyuncularımızın yarısından fazlası yurt dışında yetişip gelen Türk futbolcular. Sadece kulüpler, TFF, sadece hakemler demek doğru olmaz. Herkesin payı vardır Türk futbolunun düşüşünde. 

"YABANCI SINIRININ KALİTEYİ ARTIRDIĞINA İNANMIYORUM"

Yabancı sınırının kaliteyi artırdığına inanmıyorum. Önümüzdeki aylarda ne yapılacaksa buna birlikte karar vermeliyiz. Gerekirse yabancı konusunda sınır da getirmeyebiliriz. Önemli olan doğruyu bulmak.

"HAKEM ATAMALARINDA YAPAY ZEKA"

Hakem performansları ve atamalarla ilgili çalışma yapacağız. Hakem atamalarını dijital olarak yapay zekayla yapacağız.

"SAHADAKİ HAKEM VAR'DA OLMAYACAK"

Özellikle liderlik, vücut dili kullanma, stres altında karar verme VAR için üç boyutlu düşünebilme, hızlı karar verebilme gibi birçok konuda testler yapacağız. Eksik olan kısımları varsa eğitimler vereceğiz. Mal beyanı isteyeceğiz. Daha sonra da fiziksel testler olacak. Az önce bahsettim. Hakem atamalarımızda insan insiyatifini en aza indirgeyecek şekilde dijital ortamda yapacağız. Sahadaki hakemle VAR hakemini ayıracağız. Sahadaki hakem VAR'da maç yönetmeyecek. VAR hakemleri ayrı sahadaki hakemler ayrı olacak. 

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!