comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

TFF 3 maç, mahkeme 1 yıl ceza verdi

10 Temmuz 2017, Pazartesi 19:03
TFF 3 maç, mahkeme 1 yıl ceza verdi

TFF'nin toplamda 7 maç ceza verdiği Volkan Babacan, Yalçın Ayhan ve Ufuk Ceylan'a 6222 sayılı sporda şiddeti önleme yasası kapsamında mahkeme tarafından 1 yıl seyirden men cezası verildi.

FutbolArena Detay - TFF ve Tahkim Kurulu'nun kararıyla toplamda 7 maç ceza verilen Volkan Babacan, Yalçın Ayhan ve Ufuk Ceylan, açıklanan mahkeme kararına göre 1 yıl boyunca statlarda maç izleyemeyecek. Medipol Başakşehir'in Çaykur Rizespor deplasmanında oynadığı kupa maçının ardından , 3 futblcu tartışma yaşadıkları A Spor muhabirleri Selman Kutlu ve Ahmet Çağlar Yıldırım'ı darp etmişti. Verilen cezalarda TFF ve Türk Ceza Mahkemesi'nin çifte standartı dikkatlerden kaçmadı.
 

PFDK ve Tahkim Kurulu Volkan Babacan, Yalçın Ayhan ve Ufuk Ceylan'a kaç maç ceza vermişti?


Türkiye'de Nisan ayından gündeme oturan olay sonrası TFF tarafından PFDK'ya sevk edilen Volkan Babacan "sportmenliğe aykırı hareket" gerekçesiyle 1 maç, Ufuk Ceylan ve Yalçın Ayhan ise "basın mensubuna saldırı" nedeniyle 5 maç ceza almıştı. Ancak Tahkim Kurulu cezaya yapılan itiraz sonucu Yalçın Ayhan ve Ufuk Ceylan'ın cezalarını 3 maça indirmişti.

Mahkeme ise 6222 sayılı sporda şiddeti önleme yasası kapsamında gazeteci Selman Kutlu'nun darp edilmesine ilişkin 4'ü futbolcu 8 kişiye 1 yıl spor müsabakalarını seyirden men cezası verdi.
 

Seyirden men cezası ne demek?


Futbolcular 1 yıl boyunca herhangi bir statta maç izleyemeyecek ama takımlarının maçlarında görev alabilecek. Bunun nedeni ise futbolcuların çalışma hürriyetlerinin elinden alınamaması.
Yasa gereği futbolcuların çalışma hakları ellerinden alınamıyor. 6222 kapsamında 1 yıl spor müsabakalarını izlemekten men edilmelerine rağmen, TFF'nin verdiği cezalar bittiği anda bu hak çerçevesinde maçlara çıkabilecekler. Fakat adı geçen futbolcular takımlarında 18 kişilik kadroda yer almamaları durumunda da maçları stattan izleyemeyecek.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!