comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Emmanuel Adebayor'dan Van Persie itirafı ''Beni sevmezdi''

20 Kasım 2017, Pazartesi 11:44
Emmanuel Adebayor'dan Van Persie itirafı ''Beni sevmezdi''

Medipol Başakşehir'in yıldız golcüsü Emmanuel Adebayor, kariyerinde yaşadığı dönemeçleri anlatırken Fenerbahçeli Robin van Persie hakkında flaş itirafta bulundu.

FutbolArena - Medipol Başakşehir forması ile Galatasaray'ı adeta tek başına yıkan Emmanuel Adebayor'un kariyeri boyunca yaşadığı zorlu dönemler ve psikolojik bunalımlar kariyerine damga vurmuş durumda. Emmanuel Adebayor kariyerindeki bilinmeyenleri anlattı.


Başakşehirli Emmanuel Adebayor'dan kariyer itirafları


Galatasaray'ı ikinci kez hat-trick'iyle yıkan Adebayor, Fransız So Foot Dergisi'ne verdiği röportajda hayatının dönüm noktalarını anlatmıştı. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, işte Başakşehir'in usta santrforunun birinci ağzından yaşadıkları:

''EVİMİZDE ELEKTİRİK VE TUVALET YOKTU''
Ailem Nijeryalı ama ben Togo'da doğduğum büyüdüğüm için kendimi Togolu hissediyorum. Annem Togo-Gana sınırında açık pazarda et satardı, hayal edemeyeceğiniz kadar yoksulduk. Evin damı akardı, elektrik, tuvalet yoktu.

Çocukluğumda yürüyemediğim, ayaklarımı hissetmediğim, sonra benim için edilen duaların ardından kalkıp yürümeye başladığım doğrudur, insanlar bunu bir şehir efsanesi sanıyor ama ben buna mucize diyorum.

Futbolcu dayım Djima Oyawole olmasaydı, futbolcu olamazdım. Onun formasını giydiği Metz'den önce Lome diye ufak bir kulübe gittim, ne krampon verdiler ne de malzeme. Uzun boylu ve çok zayıftım. Antrenör geldi ve bana "Üflesem uçarsın, senden futbolcu olmaz" dedi. Ağladım ve dayımın yanına koştum, akşam antrenörün kapısını çaldık ve dayım, "Yeğenim çok yetenekli, bir idmanda görmeden karar verme" dedi. O idmanda göze girdim, evden antrenmana gitmek için her gün 15 km. yol yürüyordum, bir gün idmana geç kalmadım.

''HAVAALANINDA 250 KİŞİ DAVUL ÇALIYORDU''

Kanu benim idolümdü ve daha ligde oynamadan ülkem Togo'da beni kral ilan ettiler, Metz'e giderken, havaalanında 250 kişi davul çalıyordu... Gülmeyin, futbolun kralıydım, Fransa Ligi'ne gidiyordum. 

Metz buz gibiydi, birkaç gün soğuktur geçer dedim ama geçmedi. İdmanlarda soğuktan ayaklarımı hissetmiyordum. İmza günü, "Ben yapamayacağım" dedim. Antrenörüm, "Koş ve koşarken konuş Manu" dedi, dudaklarım buz kesmişti, nasıl konuşacaktım ki! 

''VAN PERSİE BENİ SEVMİYORDU''

Arsenal'de Thierry Henry'den çok şey öğrendim. Wenger, bir gün gelip, "Artık ayrılman lazım" dediği gün şaşırdım çünkü Van Persie beni sevmiyordu.

Ailem, annem, kardeşlerim beni her zaman param için sevdiler, kaç kez intiharı düşündüm onlar yüzünden…

ROSİCKY ESPİRİSİ

Arsenal kariyerinde Rosicky'nin sık sık sakatlanması hakkında esprili bir açıklama yapan Adebayor, Chelsea'de Essien ve Balack vardı. Bizde ise Rosicky. Rosicky'ye ise nasılsın diye sorduğunuz anda 2.5 ay sakatlanıyordu" diye konuştu.

''MANCİNİ'NİN TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜ BEŞ PARA ETMEZ''

Mancini futbolculuğunda yıldız olabilir ama teknik direktörlüğü beş para etmezdi. Bugüne kadar ne kazandı ki? Her geldiği kulüpte 40 oyuncu alır. Manchester City'de ben varken, düşünün ki Dzeko, Balotelli, Tevez ve Agüero'yu aldı bir de bana "Sen bana lazımsın" dedi. Çıktım gol attım, ertesi maç yoktum. Takım kendi arasında onu hep çekiştirir, kimse Mancini için oynamazdı.

Real Madrid'e gelene kadar Arsenal vs. için büyük kulüp diyordum ama orası bir başka alemdi. İlk gün bir malzeme seti verdiler, bütün sezon için sandım, meğerse haftalıkmış, ertesi gün idmana geldim, çocuklarınız için puset lazım mı dediler, bir gün sonra sponsorun yeni televizyonu çıkmış, devasa ekran, eve yolladılar. Bana kalsa Real Madrid'den ayrılmazdım ama, işte hayat.

Süper Lig ile ilgili son dakika gelişmelerine Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"