comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Başakşehirli Emre Belözoğlu'ndan Fenerbahçe itirafı: 'Kırgın değilim ama...'

21 Eylül 2017, Perşembe 19:46
Başakşehirli Emre Belözoğlu'ndan Fenerbahçe itirafı: 'Kırgın değilim ama...'

Medipol Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu, TRT Spor'da birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. 37 yaşındaki tecrübeli futbolcu özellikle Fenerbahçe'den gönderildiği süreçle alakalı samimi konuştu. 

FutbolArena - Medipol Başakşehir'in takım kaptanı Emre Belözoğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. 37 yaşındaki milli futbolcu Başakşehir'in durumundan, milli takıma ve eski Fenerbahçe'ye dair samimi itiraflarda bulundu. 

"İŞKOLİK BİRİYİM"
"Ben biraz işkolik biriyimdir. Gençliğimizde tabi dikkat etmeye çalışıyorduk ama yaş ilerleyince vücudunu tanıyorsun. Bu işte başarılı olmak istiyorsan hayatından da fedakarlık yapıyorsun. Tercih yapıyorsun. Evlendikten sonra iş hayatıma ağırlık verdim. Sabah 06:30 - 07:00'de kalkıyorum ve o yüzden erken yatıyorum. Çocuklar 20:30 - 21:00 gibi yatıyor. 7-8 senedir ben de erken yatıp erken kalkıyorum."

"SEVİLLA MAÇINDA DİREKTEN DÖNEN TOP..."

"Futbol çok enteresan bir oyun. Ben çocukluğumdan beri kendimi futbola ait hissettim. Büyüklerimiz bize hep söylerdi. Topun bazen canı istemez diye. O gün sanki canı istemedi. Eğer gol olsaydı ekibimiz ve Türk futbolu adına büyük başarı olacaktı. Sevilla çünkü son 10 senede 5 tane Avrupa kupası kazanmış bir takım. Korakor mücadele ettik onlarla. Lig maçlarını izliyorum, hiç bu kadar zorlanmıyorlar." 

"ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA BU SEZON..."

"Geçen sene Beşiktaş'la yarıştık. Beşiktaş'ın gerçekten kaliteli kadrosu var ve bu yıl da iyi takviyeler yaptılar. Bu sene Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor da yarışta olacaklar gibi görünüyor. Güzel sezon olacak. İyi futbolcular geldi. Oyuncu kalitesi arttıkça takımlarımızın ve ligimizin seviyesi artacaktır. İnşallah çok güzel bir sezon geçecek. 

"DERBİYİ ORTADA GÖRÜYORUM"

"Kadıköy'ün havasını solumuş bir oynayarak orada oynamak zor. Rakipler çok zorlanır her zaman. Fenerbahçe o sezon iyi olmasa bile bu gerçek değişmedi. Beşiktaş kaliteli bir kadroya sahip ve oyun anlayışını Avrupa'da da hemen hemen her takıma kabul ettirebiliyor. Fenerbahçe ise çıkış arıyor. Bence ortada bir derbi."


 

Emre Belözoğlu Fenerbahçe'den teklif aldı mı?


Tecrübeli futbolcu Fenerbahçe'ye geri dönüp dönmeyeceği ve teklif aldın mı yönündeki soruya, "
"Fenerbahçe'de görüştüğüm yöneticiler var ama resmi teklif almadım. Ancak Başakşehirle görüşmeden bir şey yapmam. Fenerbahçe benim çocukluğumun takımı. Ben Fenerbahçeli olduğumu hep söyledim. Allah nasip ederse bir gün yollarımız kesişir. Teknik Direktörlük diplomam var, UEFA'dan lisansımı da aldım. Futbolu bırakıktan sonra hep bir spor yöneticisi olma hayalim var." yanıtını verdi. 

"ARDA TURAN'IN FEDERASYON BAŞKANI OLMA HAYALİ VAR"

"Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmak gibi bir hayalim yok. Tabi futbolu bıraktıktan sonra şartlar neyi gösterir bilinmez ama benim böyle bir hayalim yok. Arda Turan'ın var ama. (Gülerek) Arda Turan başkan, ben de yardımcısı olurum."

"ABDULLAH AVCI'YI AVRUPA'DA GÖRMEK İSTİYORUM"

"Hayata ve futbola dair Abdullah Avcı'nın hayattaki en güzel şeyleri hak ettiğini düşünüyorum. Çok samimi ve oyuncusundan ne alabileceğini, oyuncusunun ne verebileceğini çok iyi bilen bir insan. Her şeyi bir arada her türlü ekibi kullanabilecek, değişime açık, vizyonu olan bir teknik direktör. Biz bugün Başakşehir'de sadece rakiplerin analizini yapmıyoruz, yeri geliyor hakemlerin de analizini yapıyoruz. Abdullah Avcı'nın rol model olabilecek teknik adam olabileceğini düşünüyorum. Avrupa'da onu çok iyi takımlarda görme isteğim var. Yolu çok açık bir insan."

"FATİH TERİM'İN BENDEKİ YERİ AYRIDIR"

"96-2000 senesinde Fatih Terim'in bendeki hakkını ödeyemem. Diğer hocaların da bende çok emeği var. Hepsinin desteği var ama yola çıktığım anda Fatih Terim'in yerini ayrı bir yere koyuyorum. Çalıştığım teknik adamlarla iyi izlenimle bıraktığımı düşünüyorum ve onların 

"HAGİ BENİM İÇİN BİR ADIM ÖNDE"

Hem Alex, hem de Hagi çok büyük oyuncular. İkisinin çok büyük farkı olduğunu düşünmüyorum ama Hagi'nin bendeki yeri farklı. Fatih Terim'de örneklediğim gibi Hagi'nin de yeri bende ayrı. Gençken bana çok şey öğrettiler Hagi ve Alex'i tabi ki kıyaslamk benim haddim değil ama Hagi benim için bir adım öndedir.


Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu neden gönderildi?


Kariyerinde Fenerbahçe dışında bütün takımlarından kendi isteğiyle ayrıldığını söyleyen Emre Belözoğlu, "Ben Fenerbahçe dışındaki tüm takımlardan isteyerek ayrıldım. Sadece Fenerbahçe'den gönderildim." Inter'den ayrılmayı kendim tercih ettim. Şu anki aklım olsaydı kalma konusunda karar verebilirdim. Yönetim ve teknik heyet gitmemi istemiyordu. İngiltere'ye gitmem zor bir karardı. Newcastle'dan da kendim ayrılmaya karar verdim. Mukavelem bitmemişti ama ayrılmak istediğimi söyledim. Orada sakatlıklar yaşadım, bileğim kırılmıştı. Kendime bakmayı bilmiyordum o zamanlar. Futbolu hayatımı merkezimden çıkarmıştım. Ne kadar futbol, hayatımın en değerli yerinde diye düşünsem de geriye baktığımda futbol, hayatımın merkezinde değilmiş. İngiltere'de bunları yaşadım."  ifadelerini kullandı. 

"FENERBAHÇE'YE KIRGINLIĞIM OLAMAZ"

"Fenerbahçe'ye hiç kırgınlığım olamaz. İlk ayrıldığım dönemde de söylemiştim. Fenerbahçe camiasına kırgınlığım olamaz. Tabi ki yönetici büyüklerimizden yıllarca kaptanlık yaptığım için, sanki telefonla bunu öğrenmekten ziyade farklı şekilde öğrenmeyi tercih ederim. Tabi onların tercihi, saygı duyuyorum."

"SAHA İÇİNDEKİ DAVRANIŞLARIMDAN PİŞMANIM"

"Olaylara dışarıdan bakarak, geçmişe gidip başka bir insanın penceresinden bakarak saha içindeki diyaloglarıma dair pişmanlığım olmuştur. Bizi örnek alan çocuklar oluyor. Onlara saha içinde bazen kötü örnek olacak davranışlarım olmuştur. Onlardan da özür dilediğim oldu ve bazen saha içinde başka bir insan olmayı isterdim."


 

Emre Belözoğlu'ndan yabancı kuralı açıklaması


Tecrübeli futbolcu Türk futbolunun içinde bulunduğu durum ve yabancı kuralıyla ilgili olarak, ""Türk futbolunun yükselen bir grafiği olduğunu düşünmüyorum. Yabancı kuralına gelecek olursak, bunları konuşmadan önce daha değerli konular, eksik olduğumuz yerler var. Türkiye'de iyi oyunculardan önce iyi eğitimceler yetişmesi gerekiyor. Futbolcuları eğitecek, günümüz futboluna alıştıracak isimler yetişmeli. Bizim ülkemizde yetenekler var. Bence en belirleyici problemimiz bu. Ayrıca sistemsizlik bir sorun! 2 sene önce başka bir kural, bu sene başka bir kural uygulanabiliyor. Çok keskin değişim. Bir dengesi olmalı bu işin. 6 oyuncu oynarken bir anda 14 yabancı oldu ve birçok Türk futbolcunun yok olmasına sebep oldu. Eleştirmek adına söylemiyorum bunu."  ifadelerini kullandı. 

"LUCESCU EGOSU OLMAYAN BİRİSİ."

"Lucescu egosu olmayan bir insan. Kendisiyle ben kulüp anlamında da çalıştığım için iyi tanıyorum. Oyuncudan ne alabileceğini iyi bilir. O günün şartları itibariyle hangi kadroyu en iyi gördüyse onu çalıştı. Bir dahaki maçta farklı kadro da çağırabilir. O günün şartlarında hangi kadro iyiyse onu kuracaktır."

"VOLKAN DEMİREL BU LİGİN EN DEĞERLİ KALECİLERİNDEN"

 Volkan Demirel, ülkenin son 30-40 senesinin en önemli 2-3 kalecisinden biri. Duygusal bir insan ve olaylardan çabuk etkilenir. Kalecilik zaten ilginç bir meslek. 30 topu kurtarıp, 1-2 hata yaptığında eleştireibiliyorsunuz. Kaleciler yalnız adamdır. 9 doğru, 1 yanlış yaparsınız, fatura size kesilir. Ben Volkan'ın karakterini iyi bilen birisi olarak, arkadaş olarak onu çok seviyorum ve bir dost olarak görüyorum. Fenerbahçe taraftarı ona hak ettiği değeri her zaman verdi. Şu anda ufak tefek sıkıntılar varmış gibi görünse de, takımın başında Aykut hocamız var. Ona bu anlamda en çok sahip çıkacaktır. Volkan her zaman oynasın isterim. 

"SELÇUK İNAN BU ÜLKEDE..."

Selçuk İnan'ın da, Volkan Demirel'den farkı yok. Selçuk İnan bu ülkenin en değerli orta sahalarından biri. Bu oyuncuların değeri gittiklerinde anlaşılır. Bayrak oyuncuları bu kadar aşağı çekmek, onları ağır eleştirmek, kendi taraftarları tarafından eleştirilmesi daha ağırdır. Rakip taraftar sizden hoşlanmazsa bu sizi motive eder. Kendi taraftarınız tarafından eleştirilmek sizi demotive eder. Bu oyuncu arkadaşlarımız da yıllarca kulüplerimize hizmet etti. Üstelik duygusal arkadaşlarımız."

Medipol Başakşehir ile ilgili tüm gelişmelere Başakşehir Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.